Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Łukasz Czarnecki-Pacyński | 2017-02-28 18:35 | Rozmiar tekstu: A A A
Podsumowanie Roku Feliksa Nowowiejskiego na Warmii i Mazurach

Album „Quo Vadis” nagrany przez filharmoników

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej | Więcej zdjęć »
Dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Piotr Sułkowski zaprosił dzisiaj (28.02) dziennikarzy na prezentację nagranego przez olsztyńskich filharmoników podwójnego albumu „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego.

Feliks Nowowiejski, urodzony w warmińskim Barczewie organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego, twórca wielu różnorodnych dzieł muzycznych, w tym także melodii do sławnej Roty, jest patronem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. W jubileuszowym roku swego patrona (2016), zespół postanowił przypomnieć jego najsłynniejsze dzieło oratoryjne.

- Wydanie albumu z muzyką tego oratorium stało się podsumowaniem Roku Feliksa Nowowiejskiego na Warmii i Mazurach - stwierdził honorowy gość dzisiejszej konferencji prasowej, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. - Następny rok Feliksa Nowowiejskiego będziemy mieli może za pięćdziesiąt lat, dlatego samorząd województwa znalazł w budżecie środki na dofinansowanie tego projektu ku chwale polskiej kultury i marki naszego regionu - dodał marszałek.
R E K L A M A
banner
Dyrektorowi Sułkowskiemu udało się zaprosić do współpracy przy realizacji tego albumu wybitnych polskich solistów, wykonawców światowej sławy: Aleksandrę Kurzak (sopran), Artura Rucińskiego (baryton) i Rafała Siwka (bas). Jak opowiadał Sułkowski, zorganizowanie nagrań nie było łatwe, ponieważ ci znakomici wykonawcy mają grafik pracy wyznaczony na kilka lat naprzód. Przylatywali więc z drugiego końca świata dosłownie na dwa, trzy dni i wtedy trzeba było realizować kolejny etap pracy artystycznej przy albumie Nowowiejskiego. Wielkim atutem projektu „Quo Vadis” był - jak zauważył dyrektor Sułkowski - udział w nagraniach krakowskiego chóru Górecki Chamber Choir, mającego ogromne doświadczenie w tego rodzaju pracy nagraniowej. Tutaj nie ma bowiem miejsca na żadne przypadkowe dźwięki i czasem wystarczy skrzypnięcie podłogi pod ciężarem czyjegoś buta, by całe - niezwykle trudne - nagranie trzeba było powtarzać od nowa.

Nagrań na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej dokonała warszawska firma fonograficzna „Dux”, która specjalizuje się w realizacji nagrań muzyki poważnej oraz, jak podaje na swojej stronie internetowej: „wydawaniu płyt w najwyższym standardzie artystycznym z wykorzystaniem najnowszych technologii”.

7 lutego 2017 przypadła 140. rocznica urodzin patrona Filharmonii Feliksa Nowowiejskiego. Z kolei 18 stycznia 2016 obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci kompozytora. Oparte na motywach powieści Sienkiewicza oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego miało premierę w 1909 roku w Amsterdamie, a do 1939 doczekało się około dwustu wykonań w salach koncertowych całego świata, stając się, mimo niezwykłych wymagań w dziedzinie obsady, jednym z najpopularniejszych dzieł tego rodzaju w okresie międzywojennym.

Album „Quo Vadis” będzie sprzedawany w salonach Empik w cenie 74,99 zł. Natomiast podczas koncertów w Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej będzie można go nabyć z dziesięcioprocentową zniżką.

Budżet projektu „Quo Vadis” zamknął się kwotą na poziomie 600 tysięcy złotych, z czego 466 tysięcy uzyskano dzięki dwóm grantom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pozostałe 25% zapewnił samorząd naszego województwa. Pierwsze wydanie albumu to trzy tysiące egzemplarzy, które trafiły częściowo do szkół oraz bibliotek w związku z zakończonym właśnie Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Pozostały nakład został skierowany do sprzedaży w salonach Empik. Po jego wyczerpaniu  przewiduje się wytłoczenie drugiego wydania.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Xav / 2017-03-18 10:29
Budżet co najmniej 3 razy zawyżony. Za te pieniądze można było nagrać 3 oratoria Nowowiejskiego. A poza tym wspaniale, że po nagraniu sprzed wielu lat Stefana Stuligrosza ukazało się nowe nagranie tego wybitnego dzieła.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja Prasowa w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (1)

28-02-2017

image galeria
Konferencja prasowa w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (2)

28-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl