Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-03-03 16:30 | Rozmiar tekstu: A A A
Prezentacja w olsztyńskim zamku

Pieśni Gregoroviusa w trzech językach

Olsztyn24
Spotkanie promocyjne w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku | Więcej zdjęć »
W pierwszym dniu po złożeniu listów uwierzytelniających nowa Ambasador Węgier w Polsce, dr Orsolya Zsuzsanna Kovács, odwiedziła stolicę Warmii i Mazur. Okazją do przyjazdu do Olsztyna było zorganizowane dzisiaj (3.03) w olsztyńskim zamku spotkanie promujące wydawnictwo „Pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa”.

- „Pieśni” to w istocie wiersze napisane po upadku Wiosny Ludów na Węgrzech przez Niemca Gregoroviusa w hołdzie Węgrom i Polakom, którzy w dużej liczbie uczestniczyli w węgierskim powstaniu w 1848 roku - mówi Andrzej Małyszko, społecznik z Rusi, inicjator wydania zbioru wierszy Gregoriovusa. - To dla mnie rzecz niepojęta, ale trzeba pamiętać, że wiersze były pisane w połowie epoki romantyzmu.

Ferdinand Gregorovius wywodził się z rodziny Grzegorzewskich, mieszkającej na Mazowszu. Urodził się w 1821 roku w Nidzicy. Studiował teologię i filozofię na Uniwersytecie w Królewcu.
R E K L A M A
banner
- Wówczas nie było jeszcze kolei żelaznych, więc Gregorovius na te studia do Królewca i z powrotem musiał jeździć przez Warmię - wyjaśnia Andrzej Małyszko. - W Królewcu spędził czas do upadku powstania węgierskiego Wiosna Ludów. Krótko po tym wyjechał na 22 lata do Włoch, ale ślady Gregorioviusa u nas zostały. Zapisał on w testamencie władzom Nidzicy 60 tys. marek na naukę młodzieży. To był niezwykle światły człowiek - humanista, erudyta, Europejczyk. Wtedy nie było telefonów czy faksów, a on potrafił napisać w krótkim czasie osiem tomów historii Rzymu w średniowieczu, napisał Wędrówki po Włoszech, a także kilka poważnych artykułów do prasy niemieckiej.

Na wiersze wiersze Ferdinanda Gregoroviusa i ich internacjonalne wartości uwagę Andrzeja Małyszko zwrócił prof. Janusz Jasiński.

- Profesor Jasiński pokazał mi „białego kruka” z tłumaczeniem niektórych wierszy Gregoroviusa - mówi Andrzej Małyszko. - Inne znalazłem w Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Postanowiłem je wydać w trzech językach: niemieckim, polskim i węgierskim. Nad wydawnictwem pracował cały zespół ludzi. To była fantastyczna przygoda intelektualna. I takich przygód wszystkim życzę.

„Pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa” wydane zostały w wersji książkowej i jako audiobook, na którym wiersze Gregoroviusa czytają m.in. Irena Telesz-Burczyk i Marcin Kiszluk - aktorzy olsztyńskiego Teatru Jaracza. Obie wersje „Pieśni” wydane zostały w nakładzie po około 800 egzemplarzy. Nie trafią one jednak do sprzedaży, tylko do bibliotek i innych instytucji kultury, w których będzie można się z wydawnictwem zapoznać. Część wydawnictwa zostanie wykorzystana również w celach promocyjnych. Już teraz kilka egzemplarzy zostało wysłanych do Niemiec, skład do wydawców napłynęły pochlebne recenzje.

A dzisiaj, w oficjalnej premierze wydawnictwa w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku, oprócz ambasadora Węgier i towarzyszących mu osobistości, udział wzięli m.in. Anna Wasilewska - poseł na Sejm RP, Marcin Kuchciński - członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego i Małgorzata Chyziak - starosta olsztyński (oba te samorządy wsparły wydawnictwo), oraz Halina Ciunel - przewodnicząca Rady Miasta Olsztyna i Jarosław Słoma - wiceprezydent Olsztyna. Obecni byli też przedstawiciele świata nauki i kultury oraz liczna grupa mieszkańców podolszyńskiej Rusi.

Więcej o wydarzeniu na naszych zdjęciach i filmach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Promocja wydawnictwa „Pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa”

03-03-2017

image galeria
Ferdinand Gregorovius a Polska - wykład prof. Janusza Jasińskiego

03-03-2017

image galeria
Wykład prof. Istvána Kovácsa pt. Wiosna Ludów

03-03-2017

image galeria
Deklamacja wierszy Ferdinanda Gregorovusa

03-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl