Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-10-25 17:50 | Rozmiar tekstu: A A A
60. rocznica solidarnościowej manifestacji na Pl. Bema w Olsztynie

Rekonstrukcja wydarzeń z 1956 roku na Placu Bema

Olsztyn24
Inscenizacja wydarzeń z 30 października 1956 roku | Więcej zdjęć »
W Olsztynie odbyły się dziś (25.10) obchody 60. rocznicy manifestacji zorganizowanej na znak solidarności z uczestnikami powstania węgierskiego z 1956 roku. W ramach rocznicowych uroczystości, z inicjatywy olsztyńskiego Starostwa Powiatowego, na Placu Bema, zrekonstruowano wydarzenia, jakie miały tam miejsce 30 października 1956 roku.

Rolę tłumu studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej i Studium Nauczycielskiego odegrali słuchacze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka oraz uczniowie szkół z Powiatu Olsztyńskiego. W rolach ZOMO-wców wystąpili członkowie grupy rekonstrukcyjnej działającej przy Muzeum Techniki Wojskowej gospodarstwa agroturystycznego Ziołowa Dolina. Widzowie rekonstrukcji mogli m.in. zobaczyć starcie studentów z zomowcami oraz wymianę tabliczek z nazwą Plac Armii Czerwonej - ówczesną nazwą Placu Bema, na tabliczki z nazwą Plac Bohaterów Węgierskich.

Inscenizacja zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod tablicami na budynku starostwa, upamiętniającymi olsztyńskie wydarzenia z października 1956 roku. Wśród składających kwiaty byli m.in. ambasador Węgier w Polsce, wojewoda warmińsko-mazurski, starosta olsztyński i wiceprezydent Olsztyna.
R E K L A M A
banner
Uroczystość pod olsztyńskim starostwem była jedną z trzech części obchodów jubileuszu, jakie przygotowali na dzisiaj: Urząd Wojewódzki, Węgierski Instytut Kultury, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie i Olsztyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Przed południem w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie otwarto „Wystawę o Wydarzeniach 1956 w Polsce i na Węgrzech”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Po oficjalnych wystąpieniach wygłoszone zostały referaty historyczno-naukowe przedstawicieli IPN, Węgierskiego Instytutu Kultury, Ośrodka Badań Naukowych i Archiwum Państwowego.

Olsztyńskie uroczystości zakończył popołudniowy koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W koncercie wystąpiły młode skrzypaczki z Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach, w której korzysta się z dorobku pedagogicznego węgierskiego dydaktyka Zoltana Kodaly’a. Marcelina Rucińska i Zosia Hiszpańska, uczennice klasy skrzypiec Doroty Obijalskiej wykonały m.in. „Taniec węgierski” A. Nolcka i „Pieśń polską” H. Wieniawskiego. Gwiazdą wieczoru był węgierski kwartet smyczkowy „Accord Quartet”, złożony z absolwentów Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Muzycy wykonali III Kwartet smyczkowy B. Bartóka i Kwartet smyczkowy Es-dur KV 428 W.A. Mozarta.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
60. rocznica wiecu solidarności mieszkańców Olsztyna z uczestnikami powstania

25-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl