Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Olgierd Dąbrowski–Żegalski | 2017-03-15 15:05 | Rozmiar tekstu: A A A
Z okazji Dnia Edukacji Prawnej

Uczniowie I LO symulowali sądowy proces

Olsztyn24
Symulacja rozprawy (fot. materiały prasowe organizatorów) | Więcej zdjęć »
Symulacja rozprawy sądowej to jedna z głównych atrakcji pierwszego ogólnopolskiego Dnia Edukacji Prawnej, który był dzisiaj (15.03) obchodzony w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Przypadający na 15 marca Dzień Edukacji Prawnej jest inicjatywą Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. To wydarzenie ma szczególny charakter, ponieważ jego celem jest promocja szeroko rozumianej wiedzy o prawie w naszym społeczeństwie, a zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W sądach na terenie całego kraju zostały przeprowadzone działania, które w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżały uczniom funkcjonowanie instytucji prawnych.

 
R E K L A M A
banner
Rozprawa w wykonaniu licealistów

Nie inaczej było w Olsztynie. Jedną z głównych atrakcji Dnia Edukacji Prawnej była symulacja rozprawy sądowej w wykonaniu uczniów trzecich klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Licealiści - pod opieką nauczyciela Roberta Szczepkowskiego i przy wsparciu merytorycznym sędziego Olgierda Dąbrowskiego–Żegalskiego, wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie - pracowali nad symulacją blisko trzy tygodnie. W tym krótkim czasie młodzi ludzie sami wymyślili zarzut oskarżenia dotyczący zbrodni z obyczajowym tłem i przygotowali scenariusz rozprawy, a następnie odgrywali scenę po scenie wcielając się, także poza godzinami lekcyjnymi, w rolę sędziów, prokuratora, adwokatów, oskarżonej i świadków.

Ciąża i zabójstwo architekta

Rozprawa rozpoczęła się o godzinie 10.00 w sali 36 Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wśród publiczności było m.in. kilkudziesięciu uczniów I LO, a także dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni. Śledzący rozprawę zaraz po otwarciu przewodu sądowego przekonali się, że sprawa nie jest błaha, bo dotyczy dosyć brutalnego zabójstwa architekta Piotra, do którego doszło w Walentynki w Olsztynie. O popełnienie tej zbrodni prokurator oskarżył 28-letnią Zofię, która jednak nie przyznała się do winy. Kobieta wyjaśniła, że feralnego dnia odwiedziła Piotra (był żonaty z Julią), żeby powiedzieć mu, że jest z nim w ciąży. Jednak Piotr zamiast wesprzeć Zofię, zaczął namawiać ją do aborcji, a kiedy ta zaprotestowała, miał rzucić się na nią. Zofia zeznała, że w obronie własnej chwyciła za ciężką statuetkę, która stała na biurku i uderzyła nią Piotra w głowę. W trwającej blisko godzinę rozprawie kilka razy zapowiadał się zwrot akcji, przez co jej finał nie był wcale oczywisty. Przesłuchania świadków, dowody w postaci nagrania prywatnej rozmowy, czy dociekliwe pytania zadawane przez obrońców oskarżonej sprawiały, że na twarzach widzów nie jeden raz pojawił się wyraz uznania dla uczniów I LO. Nieoczekiwanie dla wszystkich sprawcą zabójstwa okazał się jeden ze świadków, kochanek żony zabitego architekta.

Przed wydaniem wyroku sąd udał się na naradę.

Pomocnik Ubezpieczonego

W tym czasie sędzia Olgierd Dąbrowski–Żegalski zaprezentował publiczności Pomocnik Ubezpieczonego, który powstał we współpracy z nauczycielami i młodzieżą Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. „Pomocnik” to informator, który powstał z myślą zwłaszcza o osobach starszych, żeby w prosty i jasny sposób przybliżyć prawa oraz obowiązki osoby ubezpieczonej. Sędzia wyjaśnił również młodzieży, jaki jest sens organizowania w sądzie takich wydarzeń, jak chociażby symulacja rozprawy.

Z wizytą w sądzie jest trochę tak, jak z wizytą u lekarza, tzn. zdecydowana większość ludzi nie lubi tam chodzić. Tymczasem podejmowanie takich działań, jak chociażby dzisiejsza symulacja rozprawy, ukażą młodym ludziom realny obraz naszej pracy, a przy okazji ocieplą nieco wizerunek sądów – tłumaczył.

Co stanie się z Zofią?

Po krótkiej naradzie sąd ogłosił wyrok i uniewinnił Zofię uznając, że uderzając Piotra w głowę rzeczywiście broniła się przed jego atakiem. Zaś „kochanek” żony pokrzywdzonego faktycznie wykorzystał to zdarzenie, aby zemścić się na mężu swojej kochanki i dobił go, zadając mu dwa śmiertelne ciosy.

Na koniec uczniowie biorący udział w symulacji zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszyscy otrzymali też sądowe upominki, m.in. kubki i długopisy.

Uczniowie biorący udział w symulacji rozprawy: Emilia Banaś, Diana Redkiewicz, Magdalena Dawidowicz, Zofia Walska, Adam Ciejek, Alan Szewczak, Dominika Rutkowska, Julia Jurczak, Dominik Ossowki, Monika Sobieraj, Bartłomiej Reszka, Martyna Wdowska i Kajetan Żyliński.

Organizatorem symulacji rozprawy były Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Olsztynie oraz Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl