Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:34 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2017-03-13 19:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Uczniowie Plastyka stworzyli Pomocnik Ubezpieczonego

Olsztyn24
Rozstrzygnięcie konkursu na szatę graficzną informatora w olsztyńskim „plastyku” | Więcej zdjęć »

Pomocnik Ubezpieczonego to informator, który w prosty i przystępny sposób wyjaśnia, zwłaszcza seniorom, zawiłe prawa i obowiązki osoby ubezpieczonej. Jego powstanie to efekt współpracy Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Sądu Okręgowego w Olsztynie i Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

Pomocnik Ubezpieczonego to ośmiostronicowy informator, który już w najbliższym czasie będzie rozprowadzany we wszystkich sądach okręgu olsztyńskiego. Zostanie także zaprezentowany podczas Dnia Edukacji Prawnej, który będzie obchodzony 15 marca 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W publikacji tej zawarte są odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące ubezpieczonego - kim jest, jakie są jego prawa i obowiązki? Ubezpieczony w pomocniku znajdzie też wskazówki, co zrobić, żeby otrzymać należne mu świadczenie z ubezpieczenia społecznego, a także z kim powinien kontaktować się, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Skąd pomysł na informator?

- Do naszych sądów, a konkretnie do wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych, przychodzą często ludzie starsi, schorowani, którzy czują się zagubieni i niepewni swoich praw i obowiązków - mówi sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, prezes Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” w Olsztynie. - Jesienią ub. roku wspólnie z sędzią Barbarą Kokoryn (z IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Olsztynie - red.) doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby stworzyć informator, w którym będą zawarte najważniejsze treści o osobie ubezpieczonej. Jednak nie chodziło nam o obszerne kompendium wiedzy, lecz o zwięzłą publikację, przydatną nawet tym ludziom, którzy ze sprawami ubezpieczeniowymi nigdy wcześniej nie mieli do czynienia.
R E K L A M A
Treść informatora opracowała sędzia Barbara Kokoryn, przy czym należy podkreślić, że jej ostateczna wersja została poprzedzona konsultacjami z wieloma innymi sędziami, a także z młodzieżą i osobami starszymi.

Co ważne, w realizację projektu informatora zostali włączeni również uczniowie klasy III a z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Wybór szkoły nie był przypadkowy, ponieważ już w styczniu 2016 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy liceum a Sądem Okręgowym w Olsztynie. Zadaniem uczniów z „Plastyka” było wykonanie pod okiem ich nauczycielki - Karoliny Lewandowskiej - oryginalnej, a jednocześnie bardzo przejrzystej szaty graficznej informatora.

W rezultacie w ciągu kilku miesięcy uczniowie przygotowali w sumie aż 10 różnych projektów Pomocnika Ubezpieczonego. Natomiast dzisiaj (13.03) w Liceum Plastycznym w Olsztynie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.

Autorką zwycięskiej koncepcji została Ewelina Staszkiewicz, która w nagrodę za swoją pracę otrzymała z rąk sędziego Olgierda Dąbrowskiego-Żegalskiego bon o wartości 350 zł. Ewelina po odebraniu nagrody powiedziała, że opracowanie projektu zajęło jej dwa miesiące.

- To było trudne zadanie, ponieważ tekstu było dosyć dużo, a trzeba było go ubrać w taką formę, żeby ludzie odebrali to inaczej niż zwykłą broszurę i chcieli wziąć ten informator do ręki - mówiła. Z tego powodu „pomocnik” w jej wydaniu ma wyraziste kolory, w tym pomarańczowy. Jednak ze względu na to, że pomocnik jest skierowany głównie do ludzi starszych, to ma w sobie też coś ze stylu retro.

Wyróżnione zostały także projekty Pauliny Bazydło. Paulina (jest ona również autorką Temidy na ścianie w budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie) i Aleksandry Giery. Upominki w postaci toreb, czy filiżanek otrzymali również autorzy pozostałych prac: Jan Dołowy, Sylwia Karczykowska, Dominika Paszkowska, Mateusz Rawiński, Łukasz Samotyha, Zuzanna Grabowska i Ada Kasińska. Kwiatami i oklaskami doceniony został również wkład pracy sędzi Barbary Kokoryn i Karoliny Lewandowskiej.

Dodajmy, że na tym współpraca „IUSTITII”, sądu okręgowego i liceum plastycznego się nie kończy. Zarówno sędziowie, jak i „plastycy” mają już w głowach kolejne pomysły, które będą chcieli w niedalekiej przyszłości wspólnie zrealizować.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.