Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2017-03-13 19:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Uczniowie Plastyka stworzyli Pomocnik Ubezpieczonego

Olsztyn24
Rozstrzygnięcie konkursu na szatę graficzną informatora w olsztyńskim „plastyku” | Więcej zdjęć »
Pomocnik Ubezpieczonego to informator, który w prosty i przystępny sposób wyjaśnia, zwłaszcza seniorom, zawiłe prawa i obowiązki osoby ubezpieczonej. Jego powstanie to efekt współpracy Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Sądu Okręgowego w Olsztynie i Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

Pomocnik Ubezpieczonego to ośmio stronicowy informator, który już w najbliższym czasie będzie rozprowadzany we wszystkich sądach okręgu olsztyńskiego. Zostanie także zaprezentowany podczas Dnia Edukacji Prawnej, który będzie obchodzony 15 marca 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W publikacji tej zawarte są odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące ubezpieczonego - kim jest, jakie są jego prawa i obowiązki? Ubezpieczony w pomocniku znajdzie też wskazówki, co zrobić, żeby otrzymać należne mu świadczenie z ubezpieczenia społecznego, a także z kim powinien kontaktować się, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Skąd pomysł na informator?
R E K L A M A
banner
– Do naszych sądów, a konkretnie do wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych, przychodzą często ludzie starsi, schorowani, którzy czują się zagubieni i niepewni swoich praw i obowiązków – mówi sędzia Olgierd Dąbrowski–Żegalski, prezes Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” w Olsztynie. – Jesienią ub. roku wspólnie z sędzią Barbarą Kokoryn (z IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Olsztynie – red.) doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby stworzyć informator, w którym będą zawarte najważniejsze treści o osobie ubezpieczonej. Jednak nie chodziło nam o obszerne kompendium wiedzy, lecz o zwięzłą publikację, przydatną nawet tym ludziom, którzy ze sprawami ubezpieczeniowymi nigdy wcześniej nie mieli do czynienia.  

Treść informatora opracowała sędzia Barbara Kokoryn, przy czym należy podkreślić, że jej ostateczna wersja została poprzedzona konsultacjami z wieloma innymi sędziami, a także z młodzieżą i osobami starszymi.

Co ważne, w realizację projektu informatora zostali włączeni również uczniowie klasy III a z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Wybór szkoły nie był przypadkowy, ponieważ już w styczniu 2016 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy liceum a Sądem Okręgowym w Olsztynie. Zadaniem uczniów z „Plastyka” było wykonanie pod okiem ich nauczycielki - Karoliny Lewandowskiej - oryginalnej, a jednocześnie bardzo przejrzystej szaty graficznej informatora.

W rezultacie w ciągu kilku miesięcy uczniowie przygotowali w sumie aż 10 różnych projektów Pomocnika Ubezpieczonego. Natomiast dzisiaj (13.03) w Liceum Plastycznym w Olsztynie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.

Autorką zwycięskiej koncepcji została Ewelina Staszkiewicz, która w nagrodę za swoją pracę otrzymała z rąk sędziego Olgierda Dąbrowskiego–Żegalskiego bon o wartości 350 zł. Ewelina po odebraniu nagrody powiedziała, że opracowanie projektu zajęło jej dwa miesiące.

– To było trudne zadanie, ponieważ tekstu było dosyć dużo, a trzeba było go ubrać w taką formę, żeby ludzie odebrali to inaczej niż zwykłą broszurę i chcieli wziąć ten informator do ręki – mówiła. Z tego powodu „pomocnik” w jej wydaniu ma wyraziste kolory, w tym pomarańczowy. Jednak ze względu na to, że pomocnik jest skierowany głównie do ludzi starszych, to ma w sobie też coś ze stylu retro.

Wyróżnione zostały także projekty Pauliny Bazydło. Paulina (jest ona również autorką Temidy na ścianie w budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie) i Aleksandry Giery. Upominki w postaci toreb, czy filiżanek otrzymali również autorzy pozostałych prac: Jan Dołowy, Sylwia Karczykowska, Dominika Paszkowska, Mateusz Rawiński, Łukasz Samotyha, Zuzanna Grabowska i Ada Kasińska. Kwiatami i oklaskami doceniony został również wkład pracy sędzi Barbary Kokoryn i Karoliny Lewandowskiej.

Dodajmy, że na tym współpraca „IUSTITII”, sądu okręgowego i liceum plastycznego się nie kończy. Zarówno sędziowie, jak i „plastycy” mają już w głowach kolejne pomysły, które będą chcieli w niedalekiej przyszłości wspólnie zrealizować.
Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~tom / 2017-03-15 08:46
Czy można pobrać gdzieś ten informator np. w formacie PDF?
~wot / 2017-03-13 20:53
Żenująca nagroda 350 złotych dla uczennicy - autorki zwycięskiego projektu!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl