Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2017-03-20 12:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza na kolejny koncert symfoniczny

Olsztyn24
Jesus Medina (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »
W piątek (24.03), o godz. 19.00, Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na kolejny Koncert symfoniczny. Filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Jesus Medina z Meksyku, a solistką koncertu będzie skrzypaczka Monika Dondalska. Jesus Medina jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów w Meksyku. Obecnie jest dyrektorem artystycznym UANL Symphony Orchestra in Monterrey, Mexico, oraz założycielem i dyrektorem The Milenium Sinfonietta. Artysta dyrygował orkiestrami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w krajach Ameryki Południowej i Środkowej oraz w Europie.

W piątkowy wieczór usłyszymy I Koncert skrzypcowy op. 8 Joachima Kaczkowskiego. Muzyka popularnego w XIX w. kompozytora, skrzypka i pedagoga, urodzonego w Warszawie rówieśnika Fryderyka Chopina, zostanie nam przypomniana po ponad 150 latach. Stanie się to za sprawą Moniki Dondalskiej - solistki i koncertmistrzyni Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, która twórczość Joachima Kaczkowskiego uczyniła jednym z przedmiotów swoich artystycznych poszukiwań. Artystka w 2010 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Vadima Brodskiego. Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych.

W koncercie ponadto usłyszymy uwerturę do opery Łaskawość Tytusa; KV 621 Wolfganga Amadeusa Mozarta. To jedna z ostatnich kompozycji przedwcześnie zmarłego Mozarta, napisana w dwóch aktach do libretta Caterina Mazzoli (według Pietra Metastasia) jest jedną z rzadziej wykonywanych oper kompozytora. Prapremiera Łaskawość Tytusa odbyła się 6 września 1791 r. w Teatrze Narodowym w Pradze.
R E K L A M A
banner
Koncert dopełni I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Trzeci z wielkich „Panów B” po Bachu i Beethovenie uchodził Brahms za kontynuatora najlepszych tradycji niemieckiej symfoniki. Gorący zwolennik muzyki absolutnej, antagonista Wagnera mawiał o sobie, że urodził się zbyt późno. W ten sposób dawał wyraz swojemu niezadowoleniu z powodu romantycznego programizmu, jaki wdzierał się do serc berlińskiej i wiedeńskiej publiczności. Między innymi z tych powodów jego I symfonia nazywana jest X symfonią Beethovena. Podobnie jak jego muzyczny mentor Brahms jawi się w niej jako piewca klasycznej formy. Zwarta, przejrzysta budowa nie przeszkadzała jednak kompozytorowi w ukazywaniu pokładów wspaniałej ekspresji, wielkiego dramatyzmu i siły wyrazu jaka cechować będzie również jego kolejne dzieła symfoniczne.

******

JESÚS MEDINA - dyrygent


Jesus Medina jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów w Meksyku. Obecnie jest dyrektorem artystycznym UANL Symphony Orchestra in Monterrey, Mexico, oraz założycielem i dyrektorem The Milenium Sinfonietta. Był dyrektorem artystycznym najważniejszych orkiestr w Meksyku, m.in. Bellas Artes Chamber Orchestra, UNAM Philharmonic oraz Queretaro Philharmonic.

W bardzo krótkim czasie stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych dyrygentów w swoim kraju, regularnie stając na czele głównych orkiestr meksykańskich. Artysta dyrygował też orkiestrami w Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Turcji, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, Portugalii, Polsce, Szwajcarii, na Węgrzech, w Czechach, Serbii, Ukrainie, Czarnogórze, w Brazylii, Argentynie, Kolumbii, Ekwadorze, Wenezueli oraz w krajach Ameryki Środkowej. Przygotowuje się również do koncertów Kanadzie, Rosji, Kazachstanie i na Białorusi.

Itzhak Perlman, Javier Camarena, Joaquin Achucarro, Alexander Markov, Angel Romero, Horacio Gutierrez, Elmar Oliveira, Pierre Amoyal, Jean Louis Steuermann, Mauro Maur, Jens Lindemann, Nathaniel Rosen, Mark Peskanov, Konstanty A. Kulka, Gyorgy Sandor, Pascal Devoyon, Fernando de la Mora, The Vienna Schubert Trio, Nikita Storoyev, Vladimir Viardo to tylko niektórzy soliści, którzy grail pod jego batutą. Artysta dyrygował też wieloma operami, m.in: Łucją z Lamermooru, Włoszką w Algierze, Kopciuszkiem oraz spektaklami baletowymi: Romeo i Julia, Carmina Burana, Eugeniusz Oniegin, Don Quichote, Carmen, Dziadek do Orzechów a także popularnymi w zarzuelami.

Wspólnie z La Camerata de las Americas brał udział w najważniejszych festiwalach muzycznych Meksyku wykonując z powodzeniem muzykę od baroku poprzez klasycyzm, romantyzm aż po kompozycje awangardowe. Z tą samą orkiestra dokonał nagrań trzech albumów: pierwszego, nazwanego „Sabor Latino”, drugiego ze światową premierą baletu „Dias de Muertos” meksykańskiego kompozytora Eugenio Toussainta, oraz ostatniego „Gauguin”, który otrzymał nominację do Południowoamerykańskiej nagrody Grammy w kategorii najlepszy album klasyczny.

W 1991 roku został laureatem nagrody Mexican Union of Music and Art Critics uzyskując tytuł dyrygenta roku. W 2004 otrzymał nagrodę  Gaviota” przyznawaną przez Stowarzyszenie Południowoamerykańskich Krytyków Muzycznych.

Studiował dyrygenturę w klasie Charlesa Brucka w Pierre Monteux School w Maine, USA, wcześniej także u Enrique Diemecke I Fernando Lozano w Mexico City.

MONIKA DONDALSKA - skrzypce


Urodziła się 23 lipca 1985 r. w Olsztynie. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła pod kierunkiem ojca, Jana Dondalskiego. W siódmym roku życia podjęła naukę w PSM I i II st. w Olsztynie w klasie skrzypiec prof. A. Hoffmana. Od 1996 r. była uczennicą mgr Zdzisława Wylonka. W latach 2000-2002 r. uczęszczała do Państwowego Liceum Muzycznego im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza. W roku 2004 ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie mgr Bolesława Siarkiewicza. W 2010 r. ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Vadima Brodskiego.

Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych:

» 1993 – IV nagroda oraz nagroda specjalna dla najmłodszego uczestnika w Konkursie Skrzypcowym im. J. Garści w Stalowej Woli,
» 1994 – IV nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. A. Januszajtis w Gdańsku,
» 1995 – V nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec Szkół Muzycznych I st. w Olsztynie,
» 1996 – III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz we Wrocławiu,
» 1996 – IX nagroda oraz nagroda specjalna dla najmłodszego uczestnika, nagroda Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci uzdolnionych Muzycznie, oraz nagroda Filharmonii Lubelskiej na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie,
» 1997 – laureatka Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Skrzypiec Szkół Muzycznych I st. w Olsztynie (otrzymała wyróżnienie),
» 1997 – III nagroda na Wielkopolskim Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu,
» 1997 – III nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. A. Januszajtis w Gdańsku,
» 1998 – półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L. Spohra w Weimarze,
» 1999 – IV nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie,
» 2003 – II nagroda na Ogólnopolskim Bachowskim Konkursie im. S. Hajzera w Zielonej Górze,   
» 2004 - brała udział w Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec i Altówek w Toruniu. Została zakwalifikowana do Ogólnopolskich Przesłuchań w Warszawie,
» 2004 - VII miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Skrzypiec i Altówek Szkół Muzycznych I i II stopnia w Warszawie.

Stypendystka Prezydenta Miasta Olsztyna. W latach 1996 – 2000 była stypendystką Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. W 1996 r. wykonała recital w Muzeum I. J. Paderewskiego w Warszawie.

Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Lubelskiej, Olsztyńskiej (później Warmińsko-Mazurskiej) oraz w Białymstoku, pod batutą Bogdana Olędzkiego, Romana Zielińskiego, Jerzego Salwarowskiego, Janusza Przybylskiego, Zygmunta Rycherta, Ewy Strusińskiej, Jana Miłosza Zarzyckiego, Jerzego Swobody, Miguela Salmon Del Real.

Brała udział w kursach skrzypcowych w Zakopanem, Łańcucie ( pod kierunkiem prof. M. Ławrynowicza) oraz w Goch ( pod kierunkiem prof. R. Szredera). W lipcu 2003 uczestniczyła w Kursie „Salony u Mistrza – w stronę Artura Rubinsteina” pod kierunkiem Konstantego Andrzeja Kulki w Bydgoszczy. Otrzymała nagrodę dla wyróżniającego się uczestnika kursu.

Koncertowała z zespołem kameralnym oraz orkiestrą szkolną w Hamburgu i Genewie. W 2003 r. wystąpiła z recitalem w Niemczech (Füssen). W tym samym roku wzięła udział w koncercie muzyki współczesnej kompozytorów niemieckich (Niemcy).

W sezonie artystycznym 2009/2010 rozpoczęła pracę w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W latach 2010 – 2012 prowadziła klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Mrągowie. We wrześniu 2012 r. rozpoczęła pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Lidzbarku Warmińskim oraz objęła stanowisko koncertmistrza Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Od roku 2016 pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie.

W marcu tego roku ukazała się się jej płyta z utworami skrzypcowymi zapomnianego polskiego kompozytora Raula Koczalskiego.

******

Bilety w cenie 40 zł normalny, 30 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową filharmonii.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl