Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-03-25 18:46 | Rozmiar tekstu: A A A
Olsztynianie zaśpiewali „Odę do radości”

Olsztyn też kocha Europę!

Olsztyn24
Olsztynianie śpiewają Odę do radości | Więcej zdjęć »
Sześćdziesiąt lat temu w Rzymie, Francja, RFN, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg podpisały umowy, które dały początek Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej i Europejskiej Wspólnocie Energii Atomowej. Traktaty te położyły podwaliny pod dzisiejszą Unię Europejską, do której od 2004 roku należy też Polska. Rocznicę podpisania traktatów rzymskich świętowano dzisiaj (25.03) w większości krajów europejskich, w tym również w wielu miastach Polski. Wśród tych miast nie zabrakło Olsztyna. W południe, na Starym Mieście, spora grupa mieszkańców, z polskimi i unijnymi flagami, zaśpiewała unijny hymn - „Odę do radości”. Ten utworzony ad hoc chór poprowadził dr Jan Połowianiuk - dyrygent i chórmistrz, adiunkt Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki olsztyńskiego uniwersytetu.

- To było coś w rodzaju happeningu - mówi Grażyna Binek, przewodnicząca dzisiejszego zgromadzenia na Starym Mieście - Dzięki facebookowi zaprosiliśmy ludzi do tego, by razem ze stolicami całej Europy, razem z Rzymem, Londynem, Warszawą, Paryżem, Baden-Baden, Dusseldorfem, Brukselą o godz. 12. odśpiewać hymn europejski -  Odę do radości”, jako spoiwo naszych idei wolnościowych. Był to pomysł, który zrodził się w małym, towarzyskim gronie. Uznaliśmy, że nasze serca są w Europie, że Polska jest w Europie, i chcemy żeby Europa również była w Polsce. „Kochamy cię Europo!” i chcieliśmy to dzisiaj wyśpiewać.

Szerszą wypowiedź Grażyny Binek znajdą czytelnicy w dołączonym do tego tekstu nagraniu audio, a wideorelację z happeningu - w filmie.
R E K L A M A
banner
Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
G A L E R I A
Komentarze [9]
~edi / 2017-03-28 16:09
Tylko ta władza odsunie od koryt złodziei,aferzystów .Rząd nie wyprowadza nas z EUROPY ,to ulubieńcy poprzedniej władzy (PO,PSL,KOD stare urzędasy )próbują siać nienawiść ,chcą za wszelką cenę obalić RZĄD ,chcą powrotu tych co rozkradli i rozsprzedali nasz POLSKI majątek,banki,media .Ludzie opamiętajcie się .Rząd pracuje w atmosferze nagonki ,oszczerstw a i tak wiele zrobił . Mam nadzieję, że w końcu powróci normalność. Brak demokracji ? media w rękach obcych (niemieckich ) to jest ok .Niemcy by sobie na to nie pozwolili .Byliśmy ,jesteśmy i będziemy w EUROPIE tylko wstajemy z kolan i to boli .
~123 / 2017-03-27 11:55
Dzisiaj najwięcej mają do powiedzenia w obronie Europy na takich "pikietach", mają ci co wiernie służyli staremu systemowi i komunistom, ubecja i byli pezetpeerowcy, wierni członkowie peło oderwani od koryta. Oni zawsze byli z władzą, bo się opłaca. Tylko teraz oderwano ich od koryta biednych. A przecież tak wielu okopało się na swoich posadkach, potworzyli sobie sieci zależności, zerują na publicznych pieniądzach, dziedziczą stołki w urzędach, dają zarabiać ubecji i ich dzieciom. Nie mają pojęcia co to jest Europa Schumana, Adenauera, Beyena, do której chce wracać trzon Europy, w tym popierający to rząd PIS.
~widz / 2017-03-26 16:39
A ja życzę Panu Prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi następnej kadencji. Będę się o to modlić do Boga! Nie rozumiem,że ludzie z rządzącego ugrupowania mają w sobie tyle jadu. Już te określenia które tu padają świadczą o tym. Jestem chrześcijanką i jest we mnie miłosierdzie, szacunek do drugiego człowieka, miłość bliźniego, dobro... A wy co? Jad się sączy, ale za was też się modlę. Opamiętajcie się dla DOBRA WSPÓLNEGO, DLA NASZEJ OJCZYZNY, którą rzekomo kochacie. Wstyd mi za was.
~tokyo / 2017-03-26 15:29
Na zdjęciu widzę moją sąsiadkę, żonę UB-eka. Gratuluje prezydentowi Olsztyna takiego towarzystwa. Jakie to smutne, że tacy ludzie mogą rządzić miastem
~Olsztyniak / 2017-03-26 14:46
Brawo mieszkańcy Olsztyna. Niech z każdym rokiem Was-spiewających będzie coraz więcej aż do czasu kiedy hołota pisowska wyginie. Śpiewajmy coraz głośniej, niech Europa słyszy i widzi, że to co dzieje w Polsce jest chwilowe, że wrócą czasy demokracji.
~Laura W. / 2017-03-26 14:33
To piękne, że mimo zasiania przez obecną grupę trzymającą władzę ksenofobii, nienawiści i podziałów, które zatruwają społeczeństwo jeszcze słychać normalnych, porządnych ludzi. Geriopejczycy?! Nie! To pamięć historyczna tego złego, co przez podziały i nacjonalizm niszczyło Europę i miliony ludzi w XX wieku. Trzeba mieć żółć w sobie i wiele złej woli, żeby happening i przesłanie pieśni "Ody do radości" nazwać "antyrządowym". Zresztą, uderz w stół... Obecny rząd niszczy dorobek Polski, jaki osiągnęła właśnie dzięki Unii. Piękny spontan! Podnosi na duchu i przywraca nadzieję, że zło przemija.
~klex / 2017-03-26 13:10
Geriopejczycy :-)
~zz / 2017-03-26 12:30
Niegdysiejsi animatorzy pochodów pierwszomajowych.Jeszcze artycha JW powinien im trybunę ,,zaprojektować,,. Wszyscy by się zmieścili.
~ / 2017-03-25 19:11
Spontaniczny happening przeciwrządowy... pozdrawiamy naprawdę spontanicznych. A aktywnymi Grzymowi życzymy ostatniej kadencji.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Happening „Kochamy Cię Europo!” w Olsztynie

25-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl