Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2016-02-14 16:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Zatańczyli przeciwko przemocy wobec kobiet

Olsztyn24
Uczestnicy zatańczyli w rytm utworu autorstwa Teny Clark i Tima Heintza „Break the Chain” (Rozwerwij łańcuch) | Więcej zdjęć »
W parku w pobliżu Mostu św. Jana na Starym Mieście w Olsztynie odbyła się dzisiaj (14.02) akcja społeczna „Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland”. Święto zakochanych organizatorzy wydarzenia uznali za doskonałą okazję do pokojowego zaprotestowania przeciwko molestowaniu seksualnemu kobiet i dziewcząt.

Organizatorzy podnoszą, że ofiarami molestowania seksualnego kobiety padają w domu, szkole, pracy, na ulicy i środkach komunikacji publicznej. Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45 do 55% kobiet powyżej 15. roku życia - od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie (Badania Agencji Praw Podstawowych z 2014 roku, str. 95-19):

» fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie doświadczyło 29% kobiet powyżej 15. roku życia,
» werbalnych form - żartów i komentarzy z podtekstem seksualnym doświadczyło 24% kobiet,
» 11% kobiet doświadczyło niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowania), takich jak niechciane, obraźliwe seksualnie jednoznaczne e-maile lub wiadomości sms-y.
R E K L A M A
banner
Te dane jednak nieczęsto dają ludziom do myślenia, dlatego też w 2011 roku amerykańska dziennikarka Eve Ensler zaproponowała, by zwracać uwagę na ten problem poprzez taniec, który daje kobietom siłę. I tak oto ludzie na całym świecie włączają się do wspólnego tańca w rytm utworu autorstwa Teny Clark i Tima Heintza „Break the Chain” (Rozerwij łańcuch).

Olsztyn w przedsięwzięciu wziął udział już po raz trzeci.

Organizatorami olsztyńskiej odsłony akcji byli Fundacja „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”, Ewa Lankowska-Janus z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Sukurs” i Pub Stara Fabryka we współpracy z zespołem Expresión Flamenco pod opieką Agnieszki Szatkowskiej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Akcja społeczna „Nazywam się Miliard” w Olsztynie

»

14-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.