Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-03-28 17:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Zbliża się rocznica Objawień Gietrzwałdzkich

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Kurii Warmińskiej | Więcej zdjęć »
W tym roku mija 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronami papieskimi. Dzisiaj (28.03) podczas konferencji prasowej z udziałem m.in. abpa Józefa Górzyńskiego - metropolity warmińskiego, poznaliśmy program obchodów wymienionych wyżej jubileuszy.

Warmiński Gietrzwałd stał się słynny za sprawą Objawień Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaści lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża pierwszy raz objawiła się Justynie, która powracała z matką z egzaminu przed przystąpieniem do I komunii świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” nad klonem przed kościołem w czasie odmawiania różańca zobaczyła też Barbara Samulowska. 11 września 1977 roku odbyły się uroczystości 100-lecia objawień, którym przewodniczył ks. kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski. W tym dniu biskup warmiński Józef Drzazga uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Dodajmy, że władze pruskie łączyły Objawienia Gietrzwałdzkie ze znajdującym się obecnie w ołtarzu głównym bazyliki mniejszej w Gietrzwałdzie obrazem przedstawiającym Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus ubrane w długą, czerwoną suknię. Pierwsza wzmianka o obrazie, którego autor nie jest znany, pochodzi z 1583 roku, kiedy to biskup Marcin Kromer w swoim „Opisie Biskupstwa Warmińskiego” wymienia obraz jako cudowny. Akta wizytacyjne kardynała Andrzeja Batorego z lat 1597-1598 podają, że obraz przeniesiono do ołtarza głównego, co świadczyło o wzrastającym kulcie.
R E K L A M A
banner
W 1717 roku obraz przyozdobiono srebrnymi koronami, które w 1731 zastąpiono bardziej kosztownymi, wysadzanymi drogimi kamieniami. W 1734 roku obraz otrzymał srebrne sukienki. Gdy nastąpiły objawienia, władze pruskie nakazały usunąć obraz z kościoła lub przeniesienie go w miejsce mniej widoczne. Obraz umieszczono w ołtarzu na emporze południowej.

Intronizację obrazu w ołtarzu głównym przeprowadził w 1949 roku ks. proboszcz Wiktor Szota. Ołtarz podwyższono, a obraz umieszczono w złoconej ramie. Zasłonę obrazu przedstawiającą scenę objawień Matki Bożej, zgodną z przekazem wizjonerek, wykonali w tym samym roku malarze krakowscy.

20 października 1963 roku, odpowiadając na prośbę bpa Tomasza Wilczyńskiego, biskupa warmińskiego, papież Paweł VI zezwolił na uroczystą koronację obrazu. Dokonał jej 10 września 1967 roku kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, przy współudziale kardynała Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego i biskupa warmińskiego Józefa Drzazgi.

Obchody jubileuszy rozpoczną się już 21 kwietnia pielgrzymką maturzystów do Gietrzwałdu. Główne uroczystości jubileuszowe poprzedzi triduum: 27 czerwca (uroczystość rocznicy rozpoczęcia Objawień Gietrzwałdzkich), 27 lipca (czuwanie modlitewne) i 27 sierpnia (czuwanie modlitewne). Główna uroczystość jubileuszowa zaplanowana została na dzień 10 września. Wezmą w niej udział m.in.: nincjusz apolstolski w Polsce i członkowie Episkopatu Polski. Homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Wśród przygotowanych na jubileusz wydarzeń znajdują się m.in.:

» VI Ogólnopolskie Dni Trzeźwości (5.05),
» Wojewódzka Pielgrzymka Strażaków do Gietrzwałdu (12.05),
» Poświęcenie nowo wybudowanych kapliczek różańcowych (13.05),
» Pielgrzymka władz wojewódzkich, samorządowych i sołtysów do Gietrzwałdu (19.05),
» Przegląd Szkolnych Form Teatralnych (26.05),
» Pielgrzymka dzieci po pierwszej komunii świętej (26.05),
» Dzień Dziecka u Matki Bożej Gietrzwałdzkiej (11.06),
» Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Pielgrzymka Rodzin do Gietrzwałdu (15.08),
» Dzień Chorych i Służby Zdrowia (20.08).

Więcej o przygotowanych na jubileusze wydarzeniach w naszej wideorelacji z dzisiejszej konferencji prasowej oraz na stronie internetowej Archidiecezji Warmińskiej: www.archiwarmia.pl
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. jubileuszu Objawień Gietrzwałdzkich

28-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl