Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-10-15 17:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Abp Józef Górzyński objął Archidiecezję Warmińską

Olsztyn24
Ingres abpa Józefa Górzyńskiego | Więcej zdjęć »
Arcybiskup Józef Górzyński od dziś (15.10) kieruje Archidiecezją Warmińską. Ingres arcybiskupa do współkatedry św. Jakuba w Olsztynie, podczas którego ogłoszono decyzję papieża o powołaniu Józefa Górzyńskiego na urząd Metropolity Warmińskiego, odbył się właśnie dziś, o godz. 11.

W ingresie wzięło udział kilkudziesięciu hierarchów kościelnych. Byli wśród nich kardynałowie Kazimierz Nycz i Henryk Gulbinowicz i arcybiskup Wojciech Polak - prymas Polski. Gośćmi ingresu byli też m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki.

Abp Józef Górzyński przejął insygnia władzy metropolitalnej od abpa Wojciecha Ziemby, który dzisiaj kończy 75 lat i zgodnie z prawem kościelnym przechodzi na emeryturę. Abp Ziemba był 50., zaś Józef Górzyński jest 51. biskupem warmińskim.
R E K L A M A
banner
Arcybiskup dr Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 r. w Żelechowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 r. z rąk kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski. Następnie po dwóch latach (1985-1987) pracy wikariuszowskiej w parafii św. Mikołaja w Grójcu, rozpoczął studia specjalistyczne z dziedziny liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie, zakończone w 1992 r. licencjatem. Pracę doktorską na temat „Matka Boża w misterium paschalnym w świetle formularzy Okresu Paschalnego Collectio Missarium e Beata Maria Virgine” obronił w 1996 r. na Wydziale Teologii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Po studiach został prefektem w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jako wykładowca liturgiki prowadził pracę dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 2003 r. został mianowany opatem Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej, a rok później proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie (2004-2012). W 2012 r. kardynał Kazimierz Nycz mianował ks. Józefa Górzyńskiego moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w Archidiecezji Warszawskiej, a także dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych.

Święcenia biskupie przyjął dnia 7 grudnia 2013 roku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk Kardynała Kazimierza Nycza. Współkonsekratorami byli Arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Bp Kazimierz Romaniuk, emerytowany Biskup Diecezji Warszwsko-Praskiej. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: AD MYSTERIUM MINISTRANDUM (do posługi Tajemnicy).

W Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Górzyński przewodniczy Zespołowi Programowemu ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej oraz Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Uczestniczy w pracach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ministrantów oraz ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

Ojciec Święty Franciszek mianował 10 lutego 2015 r. Biskupa Józefa Górzyńskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej, arcybiskupem koadiutorem Archidiecezji Warmińskiej. Kanoniczne objęcie urzędu odbyło się w Kurii Archidiecezji Warmińskiej dnia 12 lutego 2015 r.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Ingres abpa Józefa Górzyńskiego do współkatedry św. Jakuba w Olsztynie (1)

»

15-10-2016

image
Ingres abpa Józefa Górzyńskiego do współkatedry św. Jakuba w Olsztynie (2)

»

15-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl