Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Przemysław Prais | 2017-04-05 21:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Pierwszy zabieg urologiczny w WSS w Olsztynie

Olsztyn24
Wojewózki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
Operację usunięcia guza nerki wykonał we wtorek (4.04) dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, specjalista urolog, któremu asystowali lekarze: Katarzyna Pietraszewska i Kacper Fiedorowicz. Pacjent, 34-letni mieszkaniec Węgorzewa, dzień po zabiegu czuje się dobrze.


Jak mówi dr Purpurowicz operacja polegała na laparoskopowym usunięciu guza prawej nerki z oszczędzeniem miąższu nerki. - To zabieg małoinwazyjny, organooszczędny. U chorego przypadkowo wykryto guz w badaniu USG, potwierdzonym następnie badaniem tomograficznym - wyjaśnia urolog.

Zabieg wykonano w ramach Systemu Obsługi Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), czyli szybkiej terapii onkologicznej. Pan Łukasz dzień po zabiegu czuje się dobrze. Chwali też sobie opiekę w Oddziale Transplantologii i Chirurgii Ogólnej. – Gdybym miał ją oceniać w skali 1-5 dałbym „6” – mówi z uśmiechem. Prawdopodobnie w czwartek zostanie wypisany do domu.
R E K L A M A
banner
Dr Zbigniew Purpurowicz wyjaśnia, że pierwszy zabieg urologiczny wykonany w Szpitalu Wojewódzkim to skutek starań o stworzenie drugiego w Olsztynie ośrodka wykonującego takie operacje. - W Olsztynie w latach 50. ub. stulecia w Szpitalu Miejskim powstał oddział urologii, który pełnił rolę oddziału wojewódzkiego. Mimo wzrastającej liczby chorych urologicznych był jedynym w stolicy regionu oddziałem niosącym pomoc pacjentom z chorobami układu moczowego u kobiet i moczowo-płciowego u mężczyzn. Potrzeba utworzenia drugiego oddziału urologii dojrzewała od dawna - mówi. - W ostatnim okresie narasta lawinowo liczba chorych wymagających pomocy urologicznej: to osoby z rakiem prostaty, pęcherza, nerki oraz chorzy z kamicą układu moczowego. Impulsem do działań stała się inicjatywa organizacji pacjenckich oczekujących od organizatorów służby zdrowia zwiększenia dostępności do leczenia urologicznego. Jako konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii odpowiadający za poziom medyczny udzielanych świadczeń, byłem zobowiązany do podjęcia działań w tym kierunku. Dzięki zrozumieniu problemów urologicznych przez Irenę Kierzkowską, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego moje starania zaczęły przynosić efekty.

Potrzeba utworzenia oddziału urologii w Szpitalu Wojewódzkim została zaakceptowana przez władze samorządowe województwa i wojewodę oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego powstanie zostało ujęte w mapowaniu potrzeb zdrowotnych regionu.

- Oczekiwania pacjentów zmobilizowały do podjęcia już teraz zabiegów operacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim. Efektem tego było wykonanie wyżej wymienionego zabiegu – mówi dr Purpurowicz. - Nowoczesna urologia to urologia małoinwazyjna, czyli operacje wykonywane laparoskopowo lub robotycznie oraz endoskopia. Moim marzeniem jest stworzenie takiego oddziału w Szpitalu Wojewódzkim. Jego potencjał, który tworzą m.in. oddział nefrologii, dział diagnostyki obrazowej, oddział chirurgii naczyniowej i oddział transplantologii pozwolą nowocześnie leczyć wspólnie najtrudniejsze przypadki.

Do czasu zmian w finansowaniu ochrony zdrowia, które mają zacząć obowiązywać w październiku 2017 r., w Szpitalu Wojewódzkim będą wykonywane zabiegi w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Takie operacje będzie wykonywać także sześciu innych urologów.

- Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie oddział urologiczny w Szpitalu Wojewódzkim zacznie działać od stycznia 2018 r. – mówi dr Zbigniew Purpurowicz. - Uruchomienie przyszpitalnej poradni urologicznej planowane jest w drugim kwartale 2017 r. NFZ ma w najbliższym czasie ogłosić konkurs na świadczenie tych usług.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl