Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Przemysław Prais | 2015-09-10 14:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Sukces ginekologów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie

Olsztyn24
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
Dr n. med. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, po raz pierwszy w Polsce wszczepił pacjentce pobraną od niej wcześniej i zamrożoną tkankę jajnikową. Dzięki temu leczona na nowotwór kobieta otrzymała szansę na zajście w ciążę.

Wykonany w środę pionierski zabieg, w którym pomagał mu lek. med. Piotr Martyn, trwał nieco ponad godzinę, a kobieta czuje się po nim dobrze. Był to finał terapii zapoczątkowanej prawie trzy lata temu. Na początku grudnia 2012 r. dr Waśniewski jako pierwszy w Polsce zastosował u 29-letniej kobiety, nowatorską metodę krioprezerwacji, która jest jedyną szansą na naturalne zajście w ciążę dla kobiet poddanych chemioterapii lub radioterapii. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z leczeniem okolic miednicy. Zabieg polega na pobraniu tkanki jajnika i zamrożeniu jej w odpowiednich warunkach. Tkanka oczekuje na zakończenie terapii onkologicznej. Potem jest ponownie wszczepiana do ciała pacjentki.

Ta metoda jest szansą dla wielu, także młodych kobiet poddanych kuracji onkologicznej. Jak podkreśla dr Waśniewski, zwiększa się liczba zachorowań nowotworowych u kobiet, także młodych, poniżej 35 roku życia, które mogą być matkami. Wzrasta agresywność leczenia, co podnosi szansę na wyleczenie, ale osłabia płodność.
R E K L A M A
banner
- Stąd pomysł oncofercility. To połączenie angielskich słów oznaczających „onkologię” i „płodność” – mówi specjalista. - Ten temat dopiero rozwija się na świecie i Polsce. Jesteśmy pionierami tej metody, która pozwala u dużej grupy leczonych nią kobiet przywrócić funkcję hormonalną, a u większości z nich umożliwia również powrót czynności rozrodczych. Zwiększa się szansa na zajście w ciążę, także drogą naturalną.

Jak wspomina ordynator, krioprezerwacja z początku grudnia 2012 r. odbyła się bardzo szybko.

– W czwartek dowiedziałem się, że kobieta od następnego poniedziałku rozpoczyna terapię onkologiczną, więc czasu mieliśmy bardzo niewiele – opowiada dr Waśniewski. – W piątek metodą laparoskopową pobrałem jajnik, a ponieważ zależało nam na czasie, mąż naszej pacjentki zawiózł go do Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku, gdzie tkanka została zamrożona w ciekłym azocie.

Od tego czasu minęło już ponad 2,5 roku. U kobiety stwierdzono remisję w chorobie nowotworowej. Termin operacji ustalono na 9 września. W zabiegu uczestniczyły przedstawicielki Invicty. Dr n. med. Joanna Liss, kierownik laboratorium in vitro trójmiejskiego szpitala oraz pomagająca jej Anna Bruszczyńska przywiozły specjalny pojemnik, gdzie w temperaturze -196 st. C znajdował się wycinek tkanki jajnika podzielony na cztery fragmenty.

– Tkanka jest w dobrym stanie – mówiła dr Liss.

Rolą obu embriolożek było doprowadzenie jej do wymaganej temperatury. Dr Tomasz Waśniewski w asyście lek. med. Piotra Martyna implantował ją pacjentce.

– Trzy fragmenty wszczepiliśmy do jajnika, który pozostał po zabiegu z grudnia 2012 r., a ostatni w lożę po usuniętym drugim jajniku – opowiada ordynator. – Operacja przebiegła bez przeszkód.

Pacjentka dzień po operacji nie kryła zadowolenia.

– Czuję się dobrze – mówiła.

O pełnym sukcesie będzie można mówić, kiedy jajniki na nowo podejmą funkcje hormonalne.

– Dowiemy się tego za około pół roku – wyjaśnia dr Waśniewski.

Kobieta jest dobrej myśli.

– Poproszę o wykonanie zdjęcia z moim maleństwem, które urodzę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie – dodała z uśmiechem.

Ginekolodzy z WSS tkankę jajnikową pobrali już od kilku kobiet. Czekają na efekty leczenia onkologicznego.

Pierwsze dziecko dzięki oncofercility urodziło się w 2004 r. we Francji. Od tej pory na cały świecie urodziło się kilkadziesiąt takich dzieci. W Polsce może być nawet kilkadziesiąt tysięcy kobiet, które powinny przejść taką kurację.

Za wprowadzenie tej metody dr Tomasz Waśniewski pod koniec czerwca br. odebrał w Warszawie nagrodę. Uroczystość odbyła się w Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk. Wyróżnienie Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Olsztynie nadało Stowarzyszenie Grupa Robocza na Rzecz Innowacji w Ochronie Zdrowia w kategorii Innowacyjna technologia medyczna „za krioprezerwację tkanki jajnika u pacjentek poddanych leczeniu onkologicznemu Oncofercility.

Dr Tomasz Waśniewski pytany o powody zastosowania tej pionierskiej w Polsce metody odpowiada, że na bieżąco śledzi osiągnięcia w medycynie i stara się wprowadzać na swoim oddziale.

– A dzięki krioprezerwacji podnosimy komfort życia kobiet, dla których możliwość zajścia w ciążę jest niezwykle ważnym aspektem życia - mówi.

Komentarze [1]
~ / 2015-10-16 11:34
Donato możesz być dumna. Gratuluję z serca! To szansa dla wielu kobiet oby wszystko poszło po myśli Twojego syna.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl