Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
WBP | 2017-04-20 22:03 | Rozmiar tekstu: A A A
Literacka Nagroda Warmii i Mazur

Nominacje do trzynastego WAWRZYNU

Olsztyn24
WAWRZYN - Literacka Nagroda Warmii i Mazur (fot. archiw.) | Więcej zdjęć »
W tym roku WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur, zostanie przyznana już po raz trzynasty. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane książki prezentowane są w mediach. Głosami czytelników corocznie przyznana zostaje „Nagroda Czytelników”.

W środę (19.04) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie Kapituły, na którym nominowano książki do tegorocznej edycji Wawrzynu. W 2017 r. nominacje do XIII edycji nagrody WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2016 r. otrzymały książki:
R E K L A M A
banner
Alicja BYKOWSKA-SALCZYNŃSKA
CNO / Alicja Bykowska-Salczyńska. - Olsztyn : Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Oddział, 2016

Joanna JAX
Saga von Becków / Joanna Jax. - Chorzów : Wydawnictwo Videograf, 2016.

Ewa KOZŁOWSKA

Krótkie historie / Ewa Kozłowska. - Olecko : wydanie własne Ewa Kozłowska, 2016.

Katarzyna MATWIEJCZUK

Jura / Katarzyna Matwiejczuk. - Olsztyn : Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Oddział, 2016.

Wacław RADZIWINOWICZ
Crème de la Kreml : 172 opowieści o Rosji / Wacław Radziwinowicz. – Warszawa : Agora, 2016.

Czytelnicy Gazety Olsztyńskiej, widzowie TVP Olsztyn oraz użytkownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie mogą oddawać głosy na „Wawrzyn – Nagrodę Czytelników” do 15 maja 2017 r., głosując na stronach internetowych ww. instytucji.

Uroczyste wręczenie nagrody przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego nastąpi 17 maja (środa) 2017 r.

******

Nominowane książki do Wawrzynu - Nagrody Literackiej Warmii i Mazur 2016

BYKOWSKA-SALCZYŃSKA, Alicja
CNO / Alicja Bykowska-Salczyńska. - Olsztyn : Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Oddział, 2016

Najnowszy tom poetki to cykl utworów mierzących się z ciężarem pamięci o tragicznej przeszłości kobiet na Wołyniu. Wiersze odkrywają ich dramatyczne przeżycia, które do tej pory, wyparte ze świadomości, skrywane były w zakamarkach pamięci. Doznane krzywdy i brak możliwości wyjawienia prawdy stały się piętnem na życiu kolejnych pokoleń. Chęć przebaczenia miesza się tu z potrzebą zakwestionowania porządku opartego na przemocy i niesprawiedliwości.

JAX, Joanna
Saga von Becków / Joanna Jax. - Chorzów : Wydawnictwo Videograf, 2016.

Saga von Becków to dwutomowe dzieło opowiadające losy niemieckiego rodu, na którą składają się powieści: Dziedzictwo oraz Piętno. Pierwszy tom to rozgrywająca się na przestrzeni niemal 80 lat wzruszająca opowieść o miłości i zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Bohaterką Piętna jest natomiast prawnuczka Wernera von Becka, która postanawia prześledzić dzieje swoich przodków. Odkrywając historię swojej rodziny, Julia rozpoczyna niebezpieczną grę, która może zakończyć się dla niej tragicznie.

KOZŁOWSKA, Ewa
Krótkie historie / Ewa Kozłowska. - Olecko : wydanie własne Ewa Kozłowska, 2016.

Krótkie historie to cykl miniatur powstałych w latach 2014-2016, w których Olecko oraz Paryż (między którymi krąży autorka) przedstawione zostały z różnorodnej perspektywy. Dzięki informacjom archiwalnym pisarce udało się połączyć przeszłość z teraźniejszością, tworząc także przestrzeń do refleksji na temat przyszłości. To, co najważniejsze w opowiadaniach, ukryte zostało jednak pod powierzchnią, niewypowiedziane, pozostawione interpretacji czytelników.


MATWIEJCZUK, Katarzyna
Jura / Katarzyna Matwiejczuk. - Olsztyn : Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Oddział, 2016.

Poetycka powieść młodej pisarki uznana przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Olsztynie za Debiut Roku 2016. Jura składa się z 22 obrazów z życia bohaterki Kiri: od mistycznego okresu dzieciństwa, przez decyzję o opuszczeniu rodzinnej Doliny i poszukiwaniu tajemniczego ukochanego o imieniu Jura, po wydarzenia będące konsekwencją dążenia do szczęścia. Tekst jest także poetyckim nawiązaniem do okresu jury, w którym w płytkim ciepłym morzu tworzyła się Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stanowiąca tło opowieści.


RADZIWINOWICZ, Wacław
Crème de la Kreml : 172 opowieściach o Rosji / Wacław Radziwinowicz. – Warszawa : Agora, 2016.

W 172 opowieściach o Rosji wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” pokazuje wschodnie mocarstwo w całej okazałości. Z poczuciem humoru i wnikliwością przybliża współczesne społeczeństwo, kulturę oraz obyczaje, które intrygują i fascynują także Polaków. W felietonach znajduje się także wiele ciekawostek z życia dzisiejszych Rosjan. Autor opowiada m.in. o dziewczynach z Pussy Riot, nadmiernym spożyciu alkoholu, kulcie Stalina czy specyficznej kulturze jazdy samochodem.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl