Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2012-05-23 17:06 | Rozmiar tekstu: A A A
Literacka Nagroda Warmii i Mazur

Wawrzyn 2011 przyznany

Olsztyn24
Tomasz Białkowski został uhonorowany za książkę „Teoria ruchów Vorbla” | Więcej zdjęć »
W Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie po raz ósmy przyznano dziś (23.05) Wawrzyn 2011 - Literacką Nagrodę Warmii i Mazur oraz Wawrzyn 2011 - Nagrodę Czytelników. Tym razem Kapituła Wawrzynu uhonorowała nagrodą „Teorię ruchów Vorbla” Tomasza Białkowskiego (wydawnictwo JanKa z Pruszkowa) zaś czytelnicy najwyżej ocenili „Braniewnik” Waldemara Kontewicza (wydawnictwo Mamiko z Nowej Rudy).

Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur przyznawana jest od 2005 roku. Kapitułę Wawrzynu powołano z inicjatywy Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Czytelniczego, działającego przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. W skład Kapituły wchodzą: Marek Barański, Bernadetta Darska (w tym roku na własną prośbę nie uczestniczyła w ocenie), Sławomir Fafiński, Jarosław Kowalski, Andrzej Marcinkiewicz, Wojciech Ogrodziński i Joanna Wilengowska.

Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z Warmią i Mazurami. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane do nagrody książki prezentowane są w mediach. Głosami czytelników i widzów przyznana jest Nagroda Czytelników.
R E K L A M A
banner
Nominacje do nagrody Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2011 rok otrzymały książki:

- „Braniewnik” Waldemara Kontewicza, wydawnictwo Mamiko z Nowej Rudy;
- „Dziennik berliński” Kazimierza Brakonieckiego, wydawnictwo FORMA; Stowarzyszenie OFFicyna ze Szczecina-Bezrzecza;
- „Łuny nad jeziorami” Leszka Adamczewskiego, wydawnictwo Replika z Zakrzewa;
- „Miasteczko” Waldemara Mierzwy, wydawnictwo Oficyna Retman z Dąbrówna;
- „Teoria ruchów Vorbla” Tomasza Białkowskiego, wydawnictwo JanKa z Pruszkowa.

Nominacje oraz nagrody laureaci odebrali z rąk marszałka województwa Jacka Protasa, patrona honorowego nagrody. Marszałek wręczył również Nagrodę specjalną za szczególne walory edytorskie i poznawcze. Przyznano ją książce „Historia Warmii i Mazur” prof. dr. hab. Stanisława Achremczyka, wydaną nakładem Pracowni Wydawniczej „ElSet”.

Tradycyjnie, dzisiejsza uroczystość była też okazją do wręczenia wyróżnień z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza. Tytuł „Bibliotheca Bona 2011” (przyznawany od 2009 roku wyjątkowym bibliotekom z województwa warmińsko-mazurskiego) otrzymały:

- w kategorii bibliotek miejskich - Miejska Biblioteka Publiczna im. Marcina Kromera w Lidzbarku Warmińskim,
- w kategorii bibliotek miejsko-gminnych - Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu,
- w kategorii bibliotek gminnych - Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich.

Przyznana została też nagroda „Bibliotekarza Roku” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Nagrodę tę odebrała Elżbieta Maruszczak - starszy specjalista ds. opracowania i wdrażania projektów.

Ponadto dyrektor WBP Andrzej Marcinkiewicz wyróżnił awansami i nagrodami pieniężnymi kilkunastu innych pracowników swojej placówki.  

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl