Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Ewa Domaradzka-Ziarek | 2017-04-21 17:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzień Ziemi w Muzeum Nowoczesności

Olsztyn24
Prace Dariusza Zbrojny z Nowego Kawkowa | Więcej zdjęć »
Z okazji Dnia Ziemi obchodzonego co roku 22 kwietnia, w sobotę w godz. 11.00-14.00 w Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” w Olsztynie przy ul. Knosały 3B  odbędzie się spotkanie rodzin pod hasłem „Segregując odpady chronimy Ziemię”.

Będzie można m.in. obejrzeć lampy i stoliki z recyklingu. O ich tworzeniu opowie na spotkaniu Dariusz Zbrojna z Nowego Kawkowa, który często organizuje warsztaty dla dzieci i dorosłych pn. „Jak zrobić coś z niczego, czyli z przedmiotów, które są odpadami”. Animatorzy z Karuzeli Kultury poprowadzą zajęcia z dziećmi. Będzie kolorowe sprzątanie, zabawy z bańkami mydlanymi, balonowe zoo i inne.

Podczas spotkania dla dorosłych dr Sławomir Kasiński, pracownik naukowy UWM na Wydziale Nauk o Środowisku, specjalista w dziedzinie gospodarki odpadami komunalnymi, będzie przekonywał o konieczności wdrażania się do selektywnego zbierania surowców wtórnych, a Katarzyna Żurek ze ZGOK Olsztyn opowie dokąd trafiają nasze śmieci i jakie może być jeszcze ich „drugie życie”. Dla uczestników będą konkursy z nagrodami.
R E K L A M A
banner
Obchodzony na całym świecie Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi uświadomiły sobie, że planeta na której żyją, jest jedna, ma ograniczone zasoby oraz przestrzeń. Zauważalne i dotkliwe są już następstwa wielu ludzkich działań. Chodzi o to, aby nie popełniać więcej błędów.

Spotkanie będzie podsumowaniem projektu „Perfekcyjne panie domu porządkują odpady” realizowanego przez Fundację „Moda na Warmię i Mazury”, a dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Partnerem projektu jest MPEC Olsztyn.

Trochę historii


Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.

W  zbuntowanych Stanach Zjednoczonych końca lat `60-ych XX wieku, ogarniętych od kilku lat protestami przeciwko wojnie w Wietnamie, w szalonej erze Jimi’ego Hendrixa i Janis Joplin, nucąc pieśni Johna Lennona, wielu młodych Amerykanów wierzyło, że możliwy jest lepszy świat tu i teraz. Chcieli żyć naturalnie, w pokoju. Jednocześnie kwestie ekologicznie nie były tematem doniesień prasy i codziennych rozmów, klasa średnia uciekała wielkimi samochodami do domów poza miastem, a nielimitowany smród fabryk uchodził za zapach dobrobytu.

Ustanowienie Dnia Ziemi zaproponował senator Partii Demokratycznej Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy u wybrzeży Kalifornii. Na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia.

Pierwszy dzień Ziemi 22.04.1970 r. zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. Na jednym placu w Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. ludzi, a na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.

Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny, który kontynuując protesty sprawił, że politycy musieli się zająć po raz pierwszy tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy, tematami jak czystość wód i powietrza.

W następnej dekadzie żądania ruchu przyniosły konkretne efekty, uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act, powstała państwowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń.

Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Wśród nich była Polska. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi walczą o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków.

W Polsce palącym problemem jest gospodarka odpadami i dlatego ten temat, dla uczczenia Dnia Ziemi w Olsztynie, podjęła Fundacja „Moda na Warmię i Mazury” organizując 22.04.2017 w Muzeum Nowoczesności spotkanie rodzin pod hasłem „Segregując odpady chronimy Ziemię”.

Ewa Domaradzka-Ziarek
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl