Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-05-15 21:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert dyplomantów PSM w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Plakat koncertu | Więcej zdjęć »
Jak co roku, Warmińsko-Mazurska Filharmonia wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie zapraszają na koncert dyplomantów, który odbędzie się w piątek 19 maja, o godz.19.00. Tego wieczoru młodzi artyści zaprezentują się publiczności z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Maksyma Dondalskiego, wykonując dzieła ze znanego repertuaru koncertowego, przygotowane pod kierunkiem swoich pedagogów. Przez ponad 70 lat działalności Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie jej mury opuściło wielu znakomitych muzyków. Młode talenty - Absolwenci 2017 roku - koncertem dyplomantów dołączą do tej znakomitej grupy.

Na filharmonicznej estradzie zaprezentują się: Dawid Olendzki – fortepian (nauczyciel: Marzenka Bieńkuńska), Aleksandra Jopek – skrzypce (nauczyciel: Dorota Obijalska), Dawid Rejniak – trąbka (nauczyciel: Janusz Ciepliński), Natalia Biernath – flet (nauczyciel Aneta Baca), Marta Gryc – flet (nauczyciel: Anna Kłosowska-Gryc), Dawid Jenczewski – śpiew (nauczyciel: Ewa Alchimowicz-Wójcik), Zuzanna Nalewajek – śpiew (nauczyciel: Izabela Stefańska), Klaudia Łada – śpiew (nauczyciel: Aleksandra Gudzio), Patrycja Ciborowska – saksofon (nauczyciel: Tomasz Mieczykowski), Jan Gralla – marimba (nauczyciel: Karol Jurczak).

Dyrygent koncertu Maksym Dondalski – laureat wielu konkursów skrzypcowych, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie, w której naukę podjął w wieku lat 7. w klasie fortepianu prof. Lidii Zaborskiej, a także skrzypiec pod kierunkiem prof. Zdzisława Wylonka. W latach 2008–2013 studiował na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Marcina Baranowskiego. Studia te ukończył z wyróżnieniem. W roku 2015 na tej samej uczelni uzyskał dyplom w klasie dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Zygmunta Rycherta i prof. Piotra Sułkowskiego.
R E K L A M A
banner
Życzymy młodym artystom wspaniałego piątkowego występu, a przede wszystkim udanej dalszej drogi artystycznej.

******

MAKSYM DONDALSKI

Urodził się w 1989 roku w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem swojego ojca Jana Dondalskiego. W siódmym roku życia podjął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie fortepianu prof. Lidii Zaborskiej, a także skrzypiec pod kierunkiem prof. Zdzisława Wylonka.

W latach 2008–2013 studiował na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Marcina Baranowskiego. Studia te ukończył z wyróżnieniem. W roku 2015 na tej samej uczelni uzyskał dyplom w klasie dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Zygmunta Rycherta i prof. Piotra Sułkowskiego.

Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych. W wieku 9 lat został laureatem I nagrody Wielkopolskiego Konkursu Skrzypcowego w Poznaniu (1998). W 2000 roku wziął udział w V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu otrzymując I wyróżnienie. W tym samym roku wystąpił również na Zamku Królewskim w Warszawie. Do jego największych osiągnięć należą m.in. IV nagroda w I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu  (2004), I miejsce i nagroda za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego w II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy (2004), I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młodzi Wirtuozi” w ramach II Międzynarodowego Festiwalu „Paganini 2004” we Wrocławiu. Dwukrotnie wziął także udział w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego  i H. Wieniawskiego w Lublinie (2003, 2004).

Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2002 wziął udział jako solista w Bydgoskich Impresjach Muzycznych, które odbywały się pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego oraz MKiDN. W lipcu 2003 uczestniczył w Kursie „Salony u Mistrza – w stronę Artura Rubinsteina” pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki w Bydgoszczy, a w sierpniu 2004 brał udział w Kursie Mistrzowskim w Krzyżowej pod kierunkiem prof. Adama Kosteckiego.

Na koncie ma liczne występy solowe m.in. z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (I Koncert skrzypcowy op. 6 N. Paganiniego w październiku 2004), udział w koncercie z cyklu „Grajmy w Młodość" (Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 P. Czajkowskiego w marcu 2008), z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną (I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 H. Wieniawskiego w marcu 2005), z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej (Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 P. Czajkowskiego w lutym 2009), z Filharmonią Opolską (czerwiec 2013), z Sinfonią Baltica w Słupsku (sierpień 2013), z Filharmonią Gorzowską (Grand Duo Concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę G. Bottesiniego w marcu 2014 r.). Z Filharmonią Koszalińską (Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 J. Sibeliusa w kwietniu 2017). Koncertował także we Francji (Chateauroux, październik 2004 r.) oraz Rosji (Kaliningrad, listopad 2004 r. oraz 2005 r.), 7 grudnia 2007 roku wystąpił z recitalem w Berlinie, natomiast w maju 2008 roku na Festiwalu im. F. Nowowiejskiego w Barczewie. W grudniu 2015 roku po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonieorchester Berlin pod dyrekcją Scotta Lawtona. W grudniu 2017 roku trzykrotnie wystąpił jako solista w Filharmonii Berlińskiej z dyrygentami takimi jak Borislav Iwanov, Scott Lewton oraz Igor Budinstein.

Od stycznia 2013 do lipca 2016 roku był liderem I skrzypiec/koncertmistrzem Filharmonii Gorzowskiej. Od grudnia 2016 współpracuje gościnnie z Orkiestrą Sinvonia Varsovia.

******

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł. ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową filharmonii: https://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl