Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-06-13 18:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Otwarto dworzec Olsztyn Zachodni po modernizacji

Olsztyn24
Dworzec Olsztyn Zachodni po modernizacji | Więcej zdjęć »
Mieszkańcy Olsztyna, jak i wszyscy korzystający z kolei w stolicy Warmii i Mazur mogą korzystać od dzisiaj (13.06) ze zmodernizowanego dworca Olsztyn Zachodni. Oficjalne jego otwarcie nastąpiło w samo południe.

Dworzec został w pełni zmodernizowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych przez konsorcjum firm SKB S.A. z Warszawy oraz SKB Budownictwo Sp. z o.o. z Radomska za kwotę blisko 3 mln zł pochodzącą ze środków własnych PKP S.A. i dotacji budżetowej Skarbu Państwa.

Odnowiona została elewacja i wnętrze budynku, wymieniono okna i drzwi oraz wszystkie instalacje. W ramach inwestycji renowacji poddany został również teren przyległy do dworca. Rekultywacji poddany został teren zielony, wykonano nasadzenia ponad 40 drzew i niemal 1000 krzewów niskopiennych. Ponadto zamontowane zostały nowe ławki i siedziska dla podróżnych, a w sąsiedztwie budynku powstało 11 miejsc postojowych (w tym 1 miejsce dla osób niepełnosprawnych).
R E K L A M A
banner
Obiekt pozbawiony został barier architektonicznych. Ułatwieniem dla osób o ograniczonej mobilności jest pochylnia łącząca budynek dworca z miastem i miejscami postojowymi. Z myślą o osobach niewidomych zainstalowane zostały ścieżki prowadzące oraz tyflograficzne mapy obiektu. Niedosłyszący mogą skorzystać natomiast z pętli indukcyjnych ułatwiających zrozumienie komunikatów głosowych.

W budynku dostępna jest jedna kasa biletowa, poczekalnia wewnętrzna wraz z wydzieloną przestrzenią dedykowaną dla opiekuna z dzieckiem, a także zadaszona poczekalnia zewnętrzna. Pod zadaszeniem dworca przygotowano również 9 nowych stojaków na rowery oraz samoobsługową stację napraw, która jest do dyspozycji rowerzystów. Obiekt wyposażony został także w systemy dynamicznej informacji pasażerskiej (wyświetlacze informujące na bieżąco o odjazdach i przyjazdach pociągów), informacji rozgłoszeniowej (komunikaty głosowe o odjazdach i przyjazdach pociągów), monitoringu oraz inteligentnego zarządzania budynkiem.

Dla wygody pasażerów w zadaszonej poczekalni zewnętrznej pojawiły się także 2 automaty vendingowe, a w najbliższym czasie planowane jest również zagospodarowanie lokalu komercyjnego wybudowanego na terenie obiektu (trwają poszukiwania najemcy).

Na stacji Olsztyn Zachodni PLK w ramach projektu „ Prace na linii nr 353  na odcinku Jabłonowo Pom.–Iława–Olsztyn–Korsze” wykonały prace na peronach 2 i 3. (odbiory w tym roku). Perony zyskały nową nawierzchnię, oznakowanie dla osób niewidomych i słabowidzących. Równolegle z dworcem Olsztyn Zachodni remontowany był peron nr 2. Zamontowano na nim m.in. nowe zegary w stylu retro. Peron nr 3 został zrobiony wcześniej. Obecnie przy każdym wejściu na peron (są 3) jest zamontowana platforma dla osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo–Olsztyn” zaplanowano remont peronu 1 na dworcu zachodnim. Prace potrwają do 2020 roku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Tomek / 2017-06-14 10:47
Bardzo ładny dworzec - podoba mi się. Można ? - można !!! Tylko to rondo obok - masakra jakaś !
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie Dworca Zachodniego w Olsztynie

13-06-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl