Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-06-22 16:13 | Rozmiar tekstu: A A A

„Podwórko z natury” wybrane

Olsztyn24
Spotkanie w Kamienicy Naujacka MOK w Olsztynie (fot. Marcin Kierul/UM)
Trzy społeczności sąsiedzkie pracowały nad koncepcją zmiany swojego najbliższego otoczenia. Najlepsze okazało się się podwórko przy Pl. Konsulatu Polskiego. Dotychczasowe efekty programu zaprezentowano dzisiaj (22.06) w Kamienicy Naujacka MOK w Olsztynie.

- Nasi mieszkańcy pokazali, że działając wspólnie można zmieniać rzeczywistość - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Rzeczywistością w tym przypadku jest najbliższe otoczenie, podwórko, które czasami jest zapomniane, zapuszczone, nie spełniające już swojej integracyjnej i przestrzennej funkcji. Jak widzimy dobra wola i zaangażowanie wspólnoty sąsiedzkiej może ten stan zmienić, a pomoże w tym program „Podwórka z natury”.

Pilotażowy program „Podwórka Natury” skierowany był do olsztynian, którzy chcieliby urządzić swoje podwórka, jako zielone miejsca spotkań i integracji sąsiedzkiej. Miał na celu nie tylko zmianę wyglądu zaniedbanych terenów, ale również wzmocnienie integracji oraz pobudzeniu aktywności mieszkańców. Do udziału zaproszone zostały trzy grupy sąsiedzkie, wyłonione podczas otwartego naboru. Wybrane podwórka zlokalizowane są przy Pl. Konsulatu Polskiego, ul. Warmińskiej oraz ul. Limanowskiego.
R E K L A M A
banner
Do współpracy przy programie miasto zaprosiło Katedrę Architektury Krajobrazu i Agroturystyki UWM. Studenci, pod kierunkiem dr inż. arch. Wiesławy Gadomskiej, wspólnie z mieszkańcami, pracowali nad koncepcjami zagospodarowania podwórek.

- Każde z podwórek jest zupełnie inną przestrzenią i każde boryka się z innymi problemami, co stanowiło niemałe wyzwanie zarówno dla młodych projektantów, jak i mieszkańców - mówi Wiesława Gadomska. - Wypracowane koncepcje powstały podczas wielu spotkań i są ilustracją możliwości i potencjałów jakie tkwią w podwórkowych przestrzeniach lokalnych.

Wypracowane koncepcje oceniła  komisja, w której skład weszli olsztyńscy urzędnicy oraz niezależni eksperci.

- Kryteria oceny dotyczyły nie tyle atrakcyjności zastosowanych rozwiązań projektowych - mówi  Paulina Borysewicz, architekt z Gdańska, przewodnicząca komisji. - W tym sensie każda z nich jest na wysokim, profesjonalnym poziomie. Ważniejszy był wpływ zastosowanych rozwiązań na pogłębienie procesu integracji sąsiadów.

Najlepsze okazało się podwórko „Samochodowe” przy Pl. Konsulatu Polskiego, które otrzyma 20 tys. zł na zrealizowanie swojego projektu. W ocenie komisji to właśnie to podwórko najpełniej wpisało się w kryteria oceny. Jego atutami są oryginalność samej idei przewodniej stanowiącej punkt wyjścia do organizacji przestrzeni podwórka, czyli ograniczenie miejsca dla parkujących tam samochodów oraz pomysł utworzenia ogrodu deszczowego. Dwa pozostałe również otrzymają wsparcie finansowe: 8 tys. zł otrzyma podwórko „Za torami pod lipami” zlokalizowane przy ul. Limanowskiego oraz 4,5 tys. zł podwórko „Na kwadracie” przy ul. Warmińskiej.

W kolejnym etapie programu mieszkańcy będą realizować swoje projekty w takim zakresie, w jakim pozwolą na to przyznane środki finansowe. Animacją oraz koordynacją poszczególnych działań w ramach programu zajmuje się Fundacja na Rzecz Rozwoju Polski Północno-Wschodniej Idea.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl