Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2017-06-23 18:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńska filharmonia zaprasza do Ostródy na święto muzyki filmowej

Olsztyn24
Expo Arena w Ostródzie - miejsce Arena Festival Film & Music | Więcej zdjęć »
Już w przyszłym tygodniu w Expo Mazury w Ostródzie rozpocznie się I edycja Arena Festival Film & Music. W pierwszych dniach wakacji, 30 czerwca oraz 1 i 2 lipca 2017 r. Ostróda nazywana „Perłą Mazur” stanie się miastem festiwalowym z trzydniowym świętem muzyki filmowej. Patronat honorowy nad festiwalem objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. W Expo Mazury w Ostródzie, w specjalnie zaaranżowanej na potrzeby koncertowe i projekcji filmowych hali, przed festiwalową publicznością wystąpi orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego filharmonii – pomysłodawcy festiwalu muzyki filmowej w Ostródzie.

W piątek, 30 czerwca, o godz. 19.00, odbędzie się pierwszy koncert festiwalu pt. „Bajki”. Gościem wieczoru będzie dyrygent i aranżer Tomasz Chmiel. Choć oglądając ulubione bajki (również te z dawnych lat), naszą uwagę przykuwają przede wszystkim obrazy, nie sposób wyobrazić ich sobie bez towarzyszących im charakterystycznych melodii. A trzeba przyznać, że wiele kompozycji stworzonych do filmów dla dzieci to prawdziwe perełki – tak pod względem pomysłu kompozytorskiego, jak i instrumentacji czy aranżacji. Fakt, że koncertowej interpretacji tak znanych nam z telewizji czy kina „bajkowych tematów”, m.in. z filmów „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek”, „Reksio” „Zaczarowany ołówek”, podejmie się dyrygent, aranżer i producent muzyczny Tomasz Chmiel, gwarantuje moc muzycznych wrażeń. Ponadto w opracowaniu Piotra Wolińskiego filharmonicy warmińsko-mazurscy pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zagrają niezapomnianą muzykę z filmów animowanych Walta Disneya.

„Kompozytorem dnia” koncertu „Bajki” będzie Abel Korzeniowski. Urodzony w Krakowie, kompozycję klasyczną studiował pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego. Od 2006 roku mieszka i tworzy muzykę w Los Angeles. Abel Korzeniowski jest laureatem nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA, nominowanym do Złotych Globów i nagrody Emmy. To artysta, którego twórczość w zakresie muzyki filmowej umieszcza go w niewielkiej grupie kompozytorów, których przeznaczeniem jest określenie przyszłości i formy tej sztuki. Tworzy dla Hollywood i śmiało możemy powiedzieć, że obecnie Abel Korzeniowski jest jednym z najbardziej znanych poza granicami naszego kraju polskich kompozytorów muzyki filmowej. W 2009 roku skomponował muzykę do filmu animowanego „Gwiazda Kopernika” w reżyserii Andrzeja Orzechowskiego i Zdzisława Kudły, wyprodukowanego przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Muzyka z tej produkcji zostanie zaprezentowana w drugiej części koncertu pt. „Bajki”.
R E K L A M A
banner
W dniu 1 lipca, w sobotę, również o godz. 19.00, zapraszamy publiczność na drugi festiwalowy występ filharmoników warmińsko-mazurskich pod batutą Piotra Sułkowskiego. Koncert pt. „Seriale” będzie miał dwóch bohaterów - gości festiwalu, których muzyka zdominuje sobotni wieczór Arena Festival Film & Music.

Prof. Henryk Kuźniak przygodę z muzyką filmową rozpoczął we Francji, gdzie w 1968 roku otrzymał stypendium rządu francuskiego na odbycie stażu w studio muzyki eksperymentalnej u Pierre`a Schaeffera w ORTF. Po wielu latach, mając w dorobku muzykę do kilkudziesięciu filmów w wywiadzie dla telewizji powiedział: „Ja przede wszystkim nie robię muzyki dla siebie, ja pisze ją do filmu. Dla mnie dobra muzyka to ta, która wspomoże film”. W koncercie usłyszymy kompozycje, które nie tylko wspomogły film, ale stały się jego wizytówką. A będą nimi w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego muzyczne przeboje Henryka Kuźniaka z filmów: „Vabank”, „Vabank II, czyli riposta”, „Seksmisja”, „Na kłopoty Bednarski”. Znów zabrzmi pamiętny, znakomity „Blues na Kwintę”

Maciej Zieliński, drugi gość wieczoru - to znakomity kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Jego muzyczna pasja powoduje, że zajmuje się zarówno muzyką poważną, filmową, jak i rozrywkową. W 2016 i 2017 roku otrzymał nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej „Polskie Orły” w kategorii „Najlepsza muzyka”. Kompozytorska twórczość filmowa Macieja Zielińskiego jest zawsze pełna emocji. Artysta lubi łączyć współczesne brzmienia elektroniczne z instrumentami tradycyjnymi. Dzięki temu powstały między innymi oryginalnie brzmiące ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak: „Kryminalni”, „Dlaczego nie”, „Tylko mnie kochaj”, „Nigdy w życiu”. I właśnie muzyka Macieja Zielińskiego z tych produkcji filmowych wypełni drugą część festiwalowego koncertu.

W niedzielę, 2 lipca, o godz. 19.00, odbędzie się koncert finałowy I edycji Arena Festival Film & Music pt. „Filmy”. Prowadząca koncerty festiwalowe redaktor Magdalena Miśka-Jackowska zapewnia, że program koncertu ułożony został tak, aby opowiedzieć piękną historię muzyki filmowej – od jej musicalowych, złotych lat, aż po nowatorskie, współczesne pomysły muzyczne, łączące brzmienie orkiestry z elektroniką i jazzem. Rzadko można usłyszeć tak różnorodny, filmowy repertuar, znakomicie prezentujący dokonania zarówno europejskich kompozytorów, jak i amerykańskich.

Koncert pt. „Filmy” to obszerna i widowiskowa prezentacja arcydzieł muzyki filmowej. Program obejmuje kilkadziesiąt lat twórczości najznakomitszych kompozytorów gatunku, takich jak Henry Mancini, Ennio Morricone, John Williams, Hans Zimmer, Francis Lai, Nino Rota, Vangelis, ale także polskich twórców – Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara czy Michała Lorenca. Publiczność usłyszy m.in. tematy z tak znanych produkcji jak „Śniadanie u Tiffaniego", „Love Story”, „Rydwany ognia”, „Misja”, „Titanic”, „Forrest Gump” „Ojciec chrzestny”, „Gwiezdne wojny” i „Incepcja”. A muzykę uzupełnią prezentowane na dużym ekranie fragmenty filmów oraz realizowane przez ponad 10 kamer zbliżenia grającej na scenie orkiestry symfonicznej.

A w świat X muzy w trzy festiwalowe dni Arena Festival Film & Music w Ostródzie zabierze publiczność orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego.

******

Uwaga: Z pod siedziby Filharmonii, o godz. 17.15 każdego dnia festiwalu będą wyruszały 3 autokary. Powrót po koncercie. Osoby chcące skorzystać z tej formy transportu prosimy o zgłoszenie tego faktu przy kupnie biletu na dany koncert w kasie biletowej filharmonii. Koszt transportu na trasie Olsztyn-Ostróda-Olsztyn to tylko 8 zł od osoby. O miejscu w autobusie decyduje kolejność zgłoszeń.

Bilety:
w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz. 10.00–18.00
oraz w dniach 29 czerwca – 2 lipca w godzinach 15.00–19.00
w EXPO Mazury w Ostródzie (hala nr 4)  
Bilety można również nabyć poprzez stronę internetową filharmonii: www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Informacje: 89 527 51 75 lub 76 wew. 134, 135


Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl