Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-06-26 18:49 | Rozmiar tekstu: A A A
Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS® już 15 lipca

Piły i siekiery wstrząsną Ostródą

Olsztyn24
Konkurencja Stock Saw Marcin Juskowski | Więcej zdjęć »
Dwunastu zawodników wyposażonych w potężne piły, siekiery i pilarki stara się w jak najszybszym tempie przerąbać i przeciąć potężne kłody drewna. Brzmi jak dzień pracy ekipy drwali w lesie? Nie, to jeden z najbardziej ekscytujących i widowiskowych sportów ekstremalnych. Ostróda doświadczyła już emocji związanych z Mistrzostwami Polski STIHL TIMBERSPORTS® w 2015 roku. W lipcu ponownie do miejskiego amfiteatru zawita ta niezwykła impreza – sportowy show dostarczający kibicom masy wrażeń.

Sporty związane z rąbaniem i cięciem drewna mają niezwykle bogatą tradycję. Pierwsze zawody tego typu odbywały się już w drugiej połowie XIX wieku w Australii. Dzięki powstałej w 1985 roku serii zawodów STIHL TIMBERSPORTS®, wieńczonej dorocznymi Mistrzostwami Świata, stały się sportem lubianym i budzącym emocje aż na 4 kontynentach. W Polsce zawody są organizowane wspólnie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi od 2003 roku, a wszyscy zawodnicy to czynni członkowie OSP.

Zawody rozwijają się w imponującym tempie, czego dowodem będą tegoroczne XIV Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS®. Impreza rozpocznie się w sobotę 15 lipca o godz. 17:00 w Ostródzkim Amfiteatrze, gdzie gościła już w roku 2015. Kibice będą mogli zobaczyć w akcji najlepszych zawodników specjalizujących się w rekordowo szybkiej pracy pilarką, siekierą i piłą ręczną.

- Cieszę się, że mistrzostwa znowu odbędą się Ostródzie, ta malownicza lokalizacja nad jeziorem bardzo przypadła do gustu kibicom, a ich doping jest dla nas bardzo motywujący. Podoba mi się, że zainteresowanie zawodami STIHL TIMBERSPORTS® ciągle wzrasta. Mamy już uznane grono świetnych zawodników, którzy rokrocznie biją rekordy, więc spodziewam się kolejnych świetnych wyników. No, i już pracuję nad kondycją, żeby dobrze pokazać się w tych najważniejszych zawodach w Polsce
– mówi Jacek Groenwald, broniący tytułu Mistrza Polski STIHL TIMBERSPORTS® z ubiegłego roku.
R E K L A M A
banner
Impreza w Ostródzie, przygotowywana tradycyjnie z udziałem Ochotniczej Straży Pożarnej, wyłoni najlepszych krajowych zawodników. Ci zaś będą mogli zaprezentować się międzynarodowej publiczności na Mistrzostwach Świata, odbywających się 3-4 listopada 2017 roku w norweskim Lillehammer.

Mistrzostwa Polski odbywają się w sześciu konkurencjach nawiązujących do pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Trzy rozgrywane są przy użyciu siekier, przy dwóch wykorzystywane są specjalnie dedykowane danej dyscyplinie pilarki mechaniczne, a jedna rozgrywana jest z użyciem piły ręcznej.

1. Standing Block Chop polega na przerąbaniu w jak najkrótszym czasie pionowo stojącej kłody, wzorem drwala tradycyjnie ścinającego drzewo.

2. Underhand Chop czyli przerąbanie kłody o średnicy 32 cm, stojąc na niej w rozkroku i dokonując efektownego obrotu w połowie pracy.

3. Single Buck to odcięcie półmetrowej średnicy krążka od poziomo umieszczonej kłody za pomocą dwumetrowej piły ręcznej.

4. Springboard to widowiskowa konkurencja, w której zawodnik musi wyrąbać dwie „kieszenie” w ustawionej pionowo kłodzie, a następnie za pomocą deski umieszczonej w wyrąbanych wnękach wspiąć się na nią, by balansując na wysokości 2,70 metra odciąć jej wierzchołek.

5. Stock Saw polega na odcięciu z kłody dwóch równoległych krążków o precyzyjnie wymierzonej, regulaminowej grubości za pomocą pilarki spalinowej.

6. Hot Saw to konkurencja rozgrywana za pomocą pilarek o ogromnej, sięgającej 80 KM mocy, w której liczy się jak najszybsze odcięcie od poziomo leżącej kłody trzech określonej grubości krążków.

Wstęp na Mistrzostwa w Ostródzie jest bezpłatny, organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich kibiców i entuzjastów sportu na to nie mające sobie równych widowisko. Nie przegap tej fantastycznej okazji, aby na własne oczy zobaczyć, jak najlepsi z najlepszych tną i rąbią drewno w najbardziej efektowny sposób.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl