Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-06-27 14:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Fundusz Filmowy wskazał pierwszych beneficjentów

Olsztyn24
(ilustracja tekstu)
Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy wskazał pierwsze projekty filmowe, które otrzymają finansowe wsparcie funduszu. Komisja konkursowa wybrała tytuły do dofinansowania jednogłośnie.

Udział w konkursie zgłosiło 14 producentów. O dotacje zwróciło się 5 autorów filmów fabularnych, 7 dokumentalnych i 2 animowanych. Wśród aplikujących było 6 debiutantów.

Oto wybrane filmy.

W kategorii Film Fabularny:


„CICHA NOC”
– reż. Piotr Domalewski – debiut.
Producent:  STUDIO MUNKA - Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
R E K L A M A
banner
Studio im. Andrzeja Munka jest znanym producentem promującym odpowiedzialne, wartościowe projekty młodych twórców filmowych, daje gwarancję właściwej opieki artystycznej i produkcyjnej nad projektem.

Film opowiada historię rodzinnej wigilii na wsi. Główny bohater, 27-latek, wraca na wieś z emigracji, aby zebrać pieniądze na rozkręcenie własnego interesu za granicą. Opowieść realistyczna, stanowiąca swego rodzaju fotografię socjologiczną społeczności małej osady. W klimacie przypomina wczesne filmy Wojciecha Smarzowskiego „Wesele” czy „Dom zły” poprzez podobną konstrukcję, gorzki smak komediodramatu, a nawet podobne wybory obsadowe (Arkadiusz Jakubik). W obsadzie m.in. Artur Steranko, aktor Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Film z pewnością zainteresuje szeroką widownię.

Film jest w fazie montażu i udźwiękowienia.

Wszystkie zdjęcia kręcono w województwie warmińsko-mazurskim (27 dni). Ekipa wydała na Warmii i Mazurach 300 tysięcy złotych. Ma zapewnioną dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej  w Warszawie.

Przewidywany termin wykonania pierwszej kopii wzorcowej – 7 listopada 2017 roku.

W kategorii Dokument :

„TAJEMNICE DE REVOLUTIONIBUS”
– reż. Michał Juszczakiewicz.
Producent : Fundacja Nicolaus Copernicus w Truszczynach.

Film o losach pierwszego wydania w 1543 roku fundamentalnego dzieła Mikołaja Kopernika zawierającego teorię heliocentryczną. Opowiada mało znane okoliczności przygotowania tej księgi, zaangażowanych w te przygotowania protagonistów w całej niemal ówczesnej społeczności naukowej, religijnej i politycznej. Pokazuje wydarzenia toczące się m.in. we Fromborku, Wittemberdze, Lubawie, Królewcu, Norymberdze. Profesjonalnie przygotowana produkcja z angielską wersją językową daje szanse na sprzedaż różnym stacjom telewizyjnym w kraju i za granicą.

Film jest w fazie zdjęciowej. 20 spośród 32 dni zdjęciowych zrealizowano w województwie warmińsko-mazurskim. Planowana premiera: 1 grudnia 2017 roku.

„PGR – OBRAZY” – reż. Joanna Warecha (debiut).
Producent : KAMEROVID Sp. z o.o. Wrocław.

Film opowiadać będzie o losach ludzi żyjących w PGR-ach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w okresie transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. minionego wieku. Niezwykle ważny temat mocno poparty wspomnieniami prawdziwych ludzi, głęboko tkwił w tej ziemi i trzeba go było tylko z niej wydobyć. Walorem projektu jest fakt, że autorka pochodzi z tych ziem i dobrze je zna, dlatego wszystko jest starannie przemyślane, głębokie i autentyczne. Bardzo atrakcyjnie przemyślana konstrukcja filmu, wykraczająca poza ramy reportażu, tworząca obraz uniwersalny o tym, w jaki sposób człowiek potrafi reagować na przemiany będące ponad ludzką wytrzymałość.

Film jest w okresie przygotowawczym. Planowanych jest 12 dni zdjęciowych – wszystkie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Producent potwierdził współfinansowanie filmu przez TVP S.A.

„NOWA KREW” – reż. Paweł Ziemilski (debiut).
Producent wiodący: Fundacja NUR w Łodzi. Koprodukcja międzynarodowa.

Pełnometrażowy film dokumentalny. Jego tematem jest emigracja zarobkowa mieszkańców mazurskiej wsi Stare Juchy do Islandii. Blisko połowa z tysiąca żyjących tam do tej pory wyemigrowało do Islandii. Pozostawili po sobie pustkę. Ci, którzy pozostali w rodzimej miejscowości, kontakt ze swoimi bliskimi utrzymują poprzez ulotną nić łączności internetowej m.in. dzięki Skype’owi.

Film znajduje się w końcowej fazie zdjęciowej. Z 60 dni zdjęciowych 21 realizowano w Starych Juchach. Premiera: marzec 2018 roku. 

Producent potwierdził otrzymanie dotacji na produkcję filmu z PISF i TVP S.A.

Warto podkreślić, że decyzję o utworzeniu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego podjął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, który przeznaczył  500 tysięcy złotych na wspieranie produkcji filmowych aplikujących w  I Konkursie Regionalnego Funduszu Filmowego w Olsztynie.  WMFF powstał 1 stycznia 2017 roku.

Komentarze [1]
~olo.12 / 2017-06-27 16:22
Pytanie, w jakiej wysokości są to dotacje i czy na wszystkie projekty jednakowe? Wtedy wypadłoby po ponad 120 tys. na jeden, ale czy byłby to podział adekwatny do budżetu filmu i jego wartości artystycznej?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl