Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-07-15 20:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Apel Grunwaldzki w 607. rocznicę największej bitwy średniowiecznej Europy

Olsztyn24
Apel Grunwaldzki | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (15.07) w 607. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, na wzgórzu pomnikowym Pól Grunwaldzkich odbył się Apel Grunwaldzki. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze, harcerze, rekonstruktorzy epoki średniowiecza oraz przybyli na Pola Grunwaldu mieszkańcy regionu i turyści. Na trybunie honorowej zajął też miejsce ambasador Litwy, a pod trybuną zatrzymali się uczestnicy dwóch sztafet biegowych i rajdu rowerowego zorganizowanych z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Uroczystość przeprowadzono według ceremoniału wojskowego. Było więc złożenie meldunku przez prowadzącego uroczystość wiceministrowi obrony narodowej Wojciechowi Fałkowskiemu, przywitanie się ministra z kompanią honorową wystawioną przez 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną oraz drużynami reprezentującymi harcerzy uczestniczących w XLVI Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim, był hymn państwowy odegrany przez orkiestrę wojskową z Elbląga i wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Rekonstruktorzy otworzyli też znaną z filmu „Krzyżacy” scenę z przekazaniem królowi Jagielle dwóch nagich mieczów.

Gości na Polach Grunwaldzkich powitali wójt gminy Grunwald Henryk Kacprzyk i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili: wiceminister Wojciech Fałkowski i wicewojewoda Sławomir Sadowski. Odczytany został także list od marszałka senatu Stanisława Karczewskiego, który wydarzenie pod Grunwaldem objął honorowym patronatem.
R E K L A M A
banner
Sporą część uroczystości wypełniło wręczenie drużynom harcerskim uczestniczącym w XLVI Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim odznak Drużyn Grunwaldzkich oraz Harcerskie Wici. Potem pod Pomnikiem Grunwaldzkim złożono wieńce.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowej kompanii honorowej oraz drużyn harcerskich. 
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Apel Grunwaldzki 2017

»

15-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl