Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Karol Głębocki | 2017-07-20 17:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Drogi na Warmii i Mazurach wg zaktualizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych

Olsztyn24
 
Opublikowana została aktualizacja Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), którą rząd przyjął uchwałą Rady Ministrów z 12 lipca 2017r.

Dokument prezentuje inwestycje, które uzyskały potwierdzenie zapewnienia finansowania, dzięki czemu GDDKiA będzie mogła przystąpić do realizacji określonych odcinków nowych dróg, w zależności od ich etapu przygotowania. Aktualizacja bazuje na zwiększonym obecnie limicie budżetu PBDK ze 107 do 135 mld zł, co pozwoli zrealizować większą liczbę zadań w stosunku do poprzednich założeń finansowych.

Uwzględnione w tym programie zadania inwestycyjne woj. warmińsko-mazurskiego to:
» Poz. 28 Budowa drogi ekspresowej S7 Nidzica – Napierki (inwestycja zakończona)
» Poz. 30 Budowa drogi ekspresowej S7/S5 Miłomłyn – Olsztynek (inwestycja w realizacji z wyjątkiem odcinka Miłomłyn – Ostróda Północ, zakończonego w grudniu 2016)
» Poz. 48 Budowa drogi ekspresowej S16 Borki Wielkie – Mrągowo (koncepcja programowa)
» Poz. 66 Budowa drogi ekspresowej S51 Olsztyn – Olsztynek (w realizacji)
» Poz. 72 Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Raczki (przetarg na projekt i budowę)
» Poz. 92 Budowa obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu dk 15 (przetarg na projekt i budowę)
» Poz. 94 Budowa obwodnicy Olsztyna w ciągu dk 16 (w realizacji)
» Poz. 143 Budowa drogi ekspresowej nr S16 Olsztyn – Ełk (przetarg na aktualizację STEŚ z elementami koncepcji programowej)
» Poz. 146 Budowa obwodnicy Bartoszyc w ciągu dk 51.
R E K L A M A
banner
Większość warmińsko-mazurskich zadań ujętych w PBDK znajduje się na etapie realizacji, część została już zakończona. W tym roku planowane jest zakończenie następujących odcinków dróg:
» S7 Ostróda Południe – Rychnowo – sierpień 2017
» S7 Rychnowo – Olsztynek – październik 2017
» S7/S5 Ostróda Północ – Ostróda Południe – S7 grudzień 2017, S5 (obwodnica Ostródy) - trwa procedowanie aneksu terminowego
» S51 Olsztyn Południe – Olsztynek – grudzień 2017.

W przyszłym roku zakończą się następujące zadania:
» S51 Olsztyn Wschód – Olsztyn Południe (obwodnica Olsztyna zad.2) – październik 2018 z wyjątkiem  węzła Pieczewo, który planowany jest do zakończenia w czerwcu 2019
» DK 16 obwodnica Olsztyna zad. 1 (Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe) – czerwiec 2018.

W tym roku planowane jest także rozstrzygnięcie przetargów i podpisanie umów na budowę drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Raczki oraz budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego w ciągu dk 15. Zakończenie obu inwestycji przewidywane jest na rok 2021. Z kolei  na odcinku S16 Borki Wielkie – Mrągowo toczą się prace związane z wykonaniem koncepcji programowej wraz z obwodnicą Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59. Zakończenie tych prac przewidziane jest na koniec kwietnia 2018 r., co oznacza, że mniej więcej za rok będziemy mogli ogłosić przetarg na projekt i budowę. Lata realizacji tej inwestycji to 2019-2022.

Dla drogi ekspresowej S16 Olsztyn – Ełk PBDK nie ustala jeszcze źródła finansowania, ale prowadzone są już prace przygotowawcze dla tego zadania. Niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na aktualizację STEŚ z elementami koncepcji programowej.

Zadaniem bez ustalonego w PBDK źródła finansowania pozostaje budowa obwodnicy Bartoszyc w ciągu dk 51. W przypadku tego zadania wymagana jest aktualizacja studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.

Na załączonej mapie kolorem niebieskim zaznaczono zadania, które planowane są do realizacji w ramach nowego limitu finansowego. Wraz z oszczędnościami uzyskiwanymi podczas rozstrzygania postępowań przetargowych na listę będą trafiać kolejne zadania.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl