Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2017-07-08 14:56 | Rozmiar tekstu: A A A

50 lat śmiechu i grozy z Józefem Burniewiczem w WBP

Olsztyn24
Józef Burniewicz | Więcej zdjęć »
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprosiła wczoraj (7.07) olsztynian do Galerii Stary Ratusz na wernisaż wystawy „50 lat śmiechu i grozy – karykatury i komiksy Józefa Burniewicza 1967-2017”. 

Wystawa znanego olsztyńskiego satyryka i karykaturzysty była wyjątkowym spotkaniem z okazji 50 lat twórczości tego ważnego dla kultury Olsztyna artysty. Na wystawie zostało zaprezentowanych 76 karykatur oraz rysunków satyrycznych z różnych okresów jego działalności.

Józef Burniewicz o śmiechu :
R E K L A M A
banner
Radosny chichot człowieczeństwa


Pogląd, że początek naszego człowieczeństwa, jego kształt oraz nieustanny rozwój i trwanie zawdzięczamy śmiechowi, jest oczywiście   zasadny. To przecież śmiech setki tysięcy lat przed naszą erą oddzielił naszych przodków od reszty pełzających, chodzących,  pływających i fruwających stworzeń. On też swoim autorytetem określił system uniwersalnych wartości, którego pilnie przestrzegamy, a który ukształtował trwającą niezmiennie do dziś globalną, ponadczasową wspólnotę śmiechu.

Wszelkie kodeksy, dekalogi, święte księgi, wywody etyków i filozofów są spóźnionymi o setki tysięcy lat, a zatem prosto wtórnymi w  stosunku do cywilizacyjnego dzieła śmiechu, dziełami wymyślonych autorytetów.

Trzeba tu dodać, że autorytet człowieka, choćby najbardziej przebiegle tworzony, pompowany i uzasadniany, nie dorówna nigdy   istniejącemu obiektywnie, wszechobecnemu i potężnemu, dbającemu o własny prymat i o nasze człowieczeństwo, autorytetowi śmiechu.

Istotą człowieczeństwa była, jest i będzie nasza naturalna gotowość do spontanicznej recepcji rezultatów aktywności drugiego  człowieka. Jest to recepcja obiektywnie krytyczna, kwitowana przez nas uznaniem i podziwem lub wybuchem śmiechu.


Zwierzęta czegoś takiego nie potrafią.

Gdy się okazuje, że osiągnięty rezultat odbiega od zamierzonego przez jego sprawcę lub jest sprzeczny z naszymi oczekiwaniami, opartymi na wiedzy o powszechnie przyjętych wartościach, nie potrafimy powstrzymać bezlitosnego śmiechu, wymuszonego przez nasze człowieczeństwo.

W ten sposób człowiek otrzymuje od nas i od swego człowieczeństwa czytelny, bolesny dla siebie sygnał, że nie osiągnął tego, co zamierzał, a to, co osiągnął, wymaga poprawek, zmiany lub usunięcia.

Podobne procesy zachodzą od setek tysięcy lat, a wszelkie próby podporządkowania ich przez człowieka celom własnym, niegodnym  naszego człowieczeństwa, wcześniej lub później kończą się sromotną klęską, kwitowaną jego radosnym chichotem.     


Wystawę można oglądać do 20 lipca.

******

Józef Burniewicz – rysownik, karykaturzysta, twórca komiksów, dziennikarz, satyryk, autor piosenek, publicysta, powieściopisarz, pisarz dokumentalista, scenarzysta kabaretowy, radiowy i filmowy, scenograf, plakacista, kompozytor, medioznawca, copywriter, PR-owiec i wydawca. Z wykształcenia historyk. Mieszka i tworzy w Olsztynie.

W 2004 r. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej.

Najważniejsze nagrody: II nagroda i srebrna plakietka Światowego Festiwalu Karykatury w Skopje (1976) oraz Brązowa Szpilka (1977).
Najważniejsze pozycje literackie: „Satyr na pysk Rzeczypospolitej”, „Olsztyn w karykaturze i anegdocie”, „Śmiech na szkolnej scenie. Scenariusze kabaretowe”, „Imperator czy demokrata - wybrane z archiwum”

Pod pseudonimem Józef Burny napisał powieści z serii Pan Samochodzik: „Pan Samochodzik i rodzinny talizman” oraz „Pan Samochodzik i strachowisko”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Jubileuszowa wystawa twórczości Józefa Burniewicza

08-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl