Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-08-10 00:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Spektakl „Niedzielniki” ponownie wystawiono w olsztyńskim zamku

Olsztyn24
Spektakl „Niedzielniki” w olsztyńskim zamku | Więcej zdjęć »
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie po raz drugi gościł spektakl „Niedzielniki”. Po ubiegłorocznej premierze w zamkowych salach, tym razem, w środowy (9.08) wieczór, na zamkowym dziedzińcu odbył się ostatni w tym roku pokaz przedstawienia.

„Niedzielniki” to nazwa projektu teatralnego promującego dziedzictwo kulturowe Warmii. Tworzą go aktorzy olsztyńskich teatrów, lokalni muzycy i plastycy. Reżyserem sztuki jest Maciej Mydlak, a wykonawcami aktorzy olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz studenci Studium Aktorskiego im. Sewruka. Muzykę do spektaklu skomponował Marcin Rumiński, lider zespołów Shanon i Hoboud. W układach tanecznych wzięli też udział młodzi ludzie powiązani ze stowarzyszeniem Warmińska Wieś w Różnowie, które w tym roku przyjęło aktorów pod swoje skrzydła.

„Niedzielniki” to – według ludowych podań – ludzie urodzeni i ochrzczeni w niedzielę. Obdarzeni byli umiejętnością widzenia zagubionych dusz, które nie mogły trafić do grobów. Niedzielnicą jest też główna bohaterka spektaklu - Minka, która rusza w drogę w towarzystwie duszy Adasia, w poszukiwaniu zagubionego grzebienia. Grzebień zaś jest przedmiotem niezbędnym w obrzędzie umożliwiającym duszy Adasia opuszczenie ziemskiego padołu. Podczas poszukiwań młodzi, między którymi rodzi się uczucie, spotykają charakterystyczne postaci - proboszcza, jego parobka Jopka, Zielachę, a także postacie z warmińskich legend - Kłobuka, Wilkołka, a nawet Zmory. Poszukiwania grzebienia kończą się sukcesem i dusza Adasia może odejść w zaświaty.
R E K L A M A
banner
Ostatni w tym roku spektakl „Niedzielniki” obejrzało ponad 300 osób. Organizatorzy przygotowali 250 miejsc siedzących, ale wielu przybyłych spektakl obejrzało na stojąco. Nikt jednak nie narzekał, a po spektaklu wszyscy nagrodzili wykonawców gromkimi brawami na stojąco.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [4]
~B. / 2017-08-11 00:06
Spektakl generalnie dobry i jak widać spotkał się z owacją na stojąco. Liczba gości jednoznacznie wskazuje dalszy, podobny kierunek działalności artystycznej. Dziękujemy i... czekamy więcej. P.S. Kilka ról było doskonałych jak Minka czy księżulo no i świetny taniec!
~bywalec_2 / 2017-08-10 12:35
OK. scenariusz nie jasny. Przez dłuższą chwilę nie wiadomo o co chodzi - kto jest duchem, a kto nie... i o co chodzi z tym tajemniczym grzebieniem. Muzyka nie powala i chyba nie do końca pasuje do tego spektaklu - rockowe piosenki (?). ... ale dobry pomysł na widowisko...!
~bywalec / 2017-08-10 11:50
Pomysł na spektakl - świetny. Wizualnie malarski pokaz. Reżyseria i aktorstwo - bardzo dobre. Muzyka - dawała klimat, budowała przestrzeń (choć mistrza Rumińskiego z małżonką stać chyba na więcej ?) . Ale scenariusz zdecydowanie do poprawki, mimo epizodycznie bardzo dobrych dialogów (czyli były momenty) . Publiczność wstała z miejsc i obficie dziękowała brawami za całość. To wszystko pokazuje, że olsztyńskiej publiczności trzeba dawać takie rzeczy, ona to chłonie! Zatem niech Urząd Miasta i nowe dyrekcje MOK mają to na względzie - miastu potrzebna jest różnorodność, nawet niszowa, bo nie musi być monokultura. To, co wydarzyło się na olsztyńskim dziedzińcu zamkowym wyraźnie to pokazuje, publiczność jest cudna i buduje mnie pozytywnie. Proszę o więcej.
~ / 2017-08-10 11:34
Dziękujemy ARTYSTOm- mieliśmy magiczny wieczór na Zamku. :-)
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spektakl „Niedzielniki” w zamku w Olsztynie (1)

09-08-2017

image galeria
Spektakl „Niedzielniki” w zamku w Olsztynie (2)

09-08-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl