Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras. | 2017-08-18 21:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Wirtualny spacer po piskim schronie

Olsztyn24
Schron bierny Regelbau 502 w Piszu | Więcej zdjęć »
Dziś (18.08) nastąpiło oficjalne przekazanie i umieszczenie na stronie scyfryzowanego przez Regionalną Pracownię Digitalizacji schronu biernego Regelbau 502 w Piszu. To obiekt wpisany do Rejestru Zabytków, prototypowy i wyjątkowy – bo jedyny tego typu w Polsce. Miłośnicy militariów z całego świata, jeśli nie trafią do Pisza, będą mogli zwiedzić go podczas wirtualnego spaceru.

Pozycja Piska to leśny punkt oporu wojsk niemieckich, którego budowa rozpoczęła się w 1939 r.  Schron bierny Regelbau 502 był głównym w zespole piskich schronów wojskowych i pełnił funkcję stanowiska dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz. Stowarzyszenie Historyczne Piska Pozycja Ryglowa wykonało w schronie prace konserwacyjno-renowacyjne, dzięki czemu w jego wnętrzu powstała ekspozycja militarno-historyczna, dostępna do bezpłatnego zwiedzania. Na stronie cyfrowewm.pl można obejrzeć animacje z wykorzystaniem modelu 3D, a wkrótce będzie tam również umieszczony wirtualny spacer po piskim schronie.

- W kręgu naszych zainteresowań digitalizacyjnych są nie tylko muzealia – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Posiadany przez nas sprzęt i oprogramowanie doskonale sprawdzają się również przy większych obiektach architektonicznych i w planach naszej pracowni jest coraz więcej tego typu realizacji.
R E K L A M A
banner
Zdigitalizowane materiały na ręce Sławomira Wolskiego, prezesa Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa” przekazali Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Prace wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.

Link do zdigitalizowanego schronu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/518/schron-bierny-typu-regelbau-502-w-piszu

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl