Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-08-28 14:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzealnicy z Grunwaldu i Działdowa rozpoczęli wspólne wykopaliska

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Działdowo | Więcej zdjęć »
Muzealnicy z Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem chcą razem badać i poznawać historię Działdowa, bogatego m.in. w zbudowany w XIV wieku krzyżacki zamek. Dzisiaj (28.08) pracownicy tych instytucji, wspomagani przez harcerzy z Hufca Działdowo ZHP, nieopodal zamku rozpoczęli dwutygodniowe badania archeologiczne. Temu wydarzeniu poświęcona została konferencja prasowa w działdowskim Urzędzie Miasta z udziałem Grzegorza Mrowińskiego - burmistrza Działdowa, Patryka Kozłowskiego - dyrektora Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, Szymona Dreja - dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i Piotra Nowakowskiego - kierownika działu historyczno-archeologicznego grunwaldzkiego muzeum.

- Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie jest jednym z najmłodszych w naszym województwie i w Polsce, dlatego też liczba zabytków, które są przechowywane w magazynach jest niewielka - powiedział burmistrz Grzegorz Mrowiński. - Podjęliśmy działania, żeby wzbogacić zbiory muzealne o zabytki pochodzące z Działdowa i okolic. Temu mają służyć te i inne wykopaliska, które były prowadzone wcześniej. Liczymy też, że obecne badania archeologiczne pozwolą na znalezienie odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę dawniej znajdowało się przy obecnej ulicy Mławskiej w Działdowie.

Bardziej niż na artefakty, dyrektor Szymon Drej zwracał uwagę na element poznawczy rozpoczętych dzisiaj wykopalisk.
R E K L A M A
banner
- Dla nas jest to realizacja zadań, które są zapisane w naszym statucie, bo statut Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje nie tylko badania nad dziejami wielkiej wojny z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411, ale też badania nad bardziej holistycznym ujęciem dziejów zakonu krzyżackiego w Prusach, czy też w ogóle badań nad dziejami epoki jagiellońskiej - powiedział dyrektor grunwaldzkiego muzeum. - W związku z tym badania archeologiczne w Działdowie, dotyczące okresu, kiedy Działdowo znajdowało się pod panowaniem krzyżackim, są realizacją naszych zadań statutowych. Dlatego bardzo się cieszę, że nasza współpraca i te badania mogą przynieść niezwykłe owoce.

Na miejsce eksploracji wybrano prywatną działkę gruntową położoną przy ul. Mławskiej, na terenie zalewowym rzeki Działdówki. Miejsce wybrano nieprzypadkowo.

- Jak pokazały badania z lat ubiegłych, jest to całkiem bogate pod względem zabytków ruchomych miejsce - poinformował dyrektor Patryk Kozłowski. - W latach 2014-2015 znaleziono tam konstrukcje drewniane, które jak się domyślam, były częścią osady rybackiej. Tam też znaleziono strzemię, ostrogę, groty strzał, gliniane zabawki, a także zimową rękawicę, która po konserwacji trafiła do działdowskiego muzeum.

Burmistrz Mrowiński skłaniał się natomiast do stwierdzenia, że wyniki prowadzonych w latach 2014-2015 przez prof. Kazimierza Grązawskiego badań archeologicznych wskazują na obecność przy ul. Mławskiej średniowiecznego targowiska.

- Myślę, że prowadzone obecnie badania archeologiczne pozwolą nam uzyskać odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę znajdowało się w tym miejscu - stwierdził burmistrz.

- Stanowisko przy Mławskiej jest niezwykle ciekawe i ma długą historię, bo trzeba pamiętać, że pierwsze ślady zainteresowania tym miejscem to koniec XIX wieku, kiedy natrafiono tam na relikty, chociaż wówczas jeszcze nie wiedziano czego - powiedział Piotr Nowakowski, który będzie kierował obecnymi wykopaliskami. - Sprawa została zgłoszona do Towarzystwa Pruskiego w Królewcu i w 1899 roku odbyła się pierwsza wizytacja archeologiczna na terenie stanowiska dzisiaj nazwanego 1B. Stanowisko jest bardzo interesujące, jeśli chodzi o zabytki. Mamy nadzieję, że w tym roku też uda nam się odsłonić konstrukcje drewniane. Czym te konstrukcje są - dokładnie nie wiadomo, ale każdy kolejny sezon będzie nas przybliżał do uzyskania pełnej wiedzy o tym stanowisku. Mamy nadzieję, że ta hipoteza o osadzie rybackiej, czy handlowym przedmieściu dawnego Działdowa się potwierdzi, jeśli nie w tym sezonie, to w kolejnych.

Wstępne wyniki badań mają być znane 9 września. Jeżeli będą one obiecujące, burmistrz Mrowiński zapowiedział wyasygnowanie dalszych środków w miejskiego budżetu na kontynuowanie badań. Znalezione podczas wykopalisk zabytki trafią do rozbudowywanego właśnie Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego, które w sierpniu przyszłego roku uzyska ogromne powierzchnie wystawiennicze w remontowanym właśnie dawnym zamku krzyżackim.

Podczas konferencji dyrektor Patryk Kozłowski zaapelował też do mieszkańców Działdowa i osób mających związki z tym miastem o przekazywanie do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego zabytków związanych z historią Działdowa.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa muzealników w Urzędzie Miasta w Działdowie

28-08-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl