Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-04-18 13:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzea się porozumiały

Olsztyn24
Podpisanie porozumienia o współpracy i umowy o roboty budowlane w Działdowie | Więcej zdjęć »
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku i Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie postanowiły zacieśnić i sformalizować swoje współdziałanie. Dzisiaj (18.04) w Działdowie, dyrektorzy tych instytucji kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego i samorządu miasta Działdowa -  Szymon Drej i Patryk Kozłowski, podpisali porozumienie o współpracy.

- Nasze muzea mają ofertę, która w pewnych punktach jest zbieżna - wyjaśnia powody zawarcia porozumienia Szymon Drej, dyrektor grunwaldzkiego muzeum. - Chociaż my koncentrujemy się na wielkiej wojnie z zakonem krzyżackim w latach 1409-1411, to jednak nasz statut zakłada zajmowanie się całym późnym średniowieczem i epoką Jagiellonów, a to doskonale koresponduje z tym, czym zajmuje się Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. A ponieważ są to muzea położone „po sąsiedzku”, dlatego uważam, że jesteśmy „skazani” na współpracę. I z tej współpracy, która już się bardzo dobrze rozwija, niezwykle się cieszymy.

Strony porozumienia zobowiązały się wspólnie promować historię i kulturę Warmii i Mazur oraz popularyzować wiedzę o okresie średniowiecza w Polsce i w Europie, w tym współdziałać przy organizacji wszelkiego rodzaju wystaw czasowych, badaniach archeologicznych, w działalności naukowej i kulturalnej.
R E K L A M A
banner
- To co chcemy robić wspólnie, to przede wszystkim organizacja imprez i wydarzeń kulturalnych, a także naukowych - mówi Szymon Drej. - Na pewno będziemy też wymieniać się wystawami. Zarówno jedno, jak i drugie muzeum nastawione jest na propagowanie etosu rycerskiego. I tutaj widziałbym takie zadanie, jak rozwój ruchu rycerskiego w naszym regionie poprzez turnieje rycerskie, poprzez wspieranie kadry rycerskiej województwa. To już się dzieje, więc nadszedł czas na sformalizowanie tego współdziałania i obwieszczenie tego naszego śmiałego zamysłu „miastu i światu”.

Okazją do zawarcia porozumienia pomiędzy muzeami było podpisanie dzisiaj w Urzędzie Miasta Działdowa umowy na przeprowadzenie restauracji gotyckiej części działdowskiego zamku i murów zamkowych. W nieco ponad rok te prace za kwotę prawie 12 milionów złotych zobowiązała się wykonać sopocka firma Kamaro. Według zamierzeń burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego, w odrestaurowanych pomieszczeniach zamku znajdzie nową siedzibę Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, obecnie zajmujące kilka pomieszczeń w budynku dawnego ratusza na Placu Mickiewicza. To pozwoli działdowskiemu muzeum poszerzyć ofertę.

- Po zmianie siedziby Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego ulegnie pewnemu przekształceniu - wyjaśnia Patryk Kozłowski, dyrektor muzeum. - Muzeum będzie zajmowało się nie tylko historią średniowiecza na Ziemi Działdowskiej, ale historią działdowszczyzny od pradziejów do czasów współczesnych. Możliwe również, że zmieni się nazwa muzeum, ale to okaże się w przyszłym roku i będzie zależało od samorządu Działdowa, który jest organem prowadzącym Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego.

Więcej o umowie na restaurację działdowskiego zamku i porozumieniu między muzeami w naszych filmach nagranych podczas tych wydarzeń w Działdowie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy muzeami z Warmii i Mazur

18-04-2017

image galeria
Podpisanie umowy na remont zamku w Działdowie

18-04-2017

image galeria
Zamek w Działdowie

18-04-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl