Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-09-01 18:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Ks. Stanisław Kozakiewicz opuszcza Olsztyn

Olsztyn24
Ks. dr hab. kierował Instytutem Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie przez 16 lat
Ksiądz dr hab. Stanisław Kozakiewicz, dyrektor Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie i nauczyciel akademicki, rezygnuje z posługi w Olsztynie i przenosi się do Zakonu Ojców Paulinów w Leśniowie koło Częstochowy. O swojej decyzji ksiądz dyrektor poinformował dzisiaj (1.09) w e-mailu przesłanym m.in. do naszej redakcji.

„Zwykle wysyłałem co miesiąc program, zapraszając w tej sposób na spotkania w IKCh, które przygotowywałem przez 16 lat. Nie otrzymacie Państwo programu na wrzesień, ponieważ 6 września tego roku przestaję być dyrektorem IKCh. Za Waszą wieloletnią życzliwość i korzystanie ze spotkań w IKCh serdecznie dziękuję. Odchodzę na własną prośbę. Od dawna dojrzewała we mnie myśl wstąpienia do zakonu. Nie mogłem jej dotychczas zrealizować z przyczyn obiektywnych. Po śmierci mojej ukochanej mamy, która odeszła do Pana 17.10.2016 r., postanowiłem ujawnić swoje pragnienia. Otrzymałem zgodę na pójście do zakonu od mojego Arcybiskupa, Którym jest obecnie ks. abp Józef Górzyński. Przełożony Generalny i jego rada przyjęli mnie do nowicjatu Zakonu Ojców Paulinów. Od 10 września rozpocznę nowicjat w Sanktuarium Maryjnym w Leśniowie (30 km od Częstochowy). Proszę serdecznie o modlitwę, abym wytrwał w postanowieniach. Ze swojej strony obiecuję również pamięć modlitewną.” - napisał w swoim e-mailu ks. Stanisław Kozakiewicz.

Stanisław Kozakiewicz urodził się 31 marca 1950 r. w Kętrzynie. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Poznaniu. W 1974 r. w olsztyńskiej konkatedrze odebrał święcenia kapłańskie. W 1974 r. otrzymał też tytuł zawodowy magistra teologii na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Cztery lata później osiągnął licencjat z teologii dogmatycznej na tymże uniwersytecie. Stopień naukowy doktora nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej otrzymał w 1981 r.

Bezpośrednio po studiach magisterskich podjął wykłady z teologii dogmatycznej w Wyższym Warmińskim Studium Katechetycznym w Gietrzwałdzie, które prowadził w latach 1975-1999.Z kolei w latach 1982-1999 był wykładowcą teologii dogmatycznej w Warmińskim Seminarium Duchownym w Olsztynie, a w latach 2000-2002 podjął również zajęcia z teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium
Duchownym w Ełku. Do w latach 1997-2007 doszły jeszcze wykłady z teologii dogmatycznej w Akademii Teologii Katolickiej, a po przekształceniu - w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (punkt konsultacyjny w Suwałkach). Przez trzy lata (1998-2001) ks. Kozakiewicz dzielił się także wiedzą dogmatyczną w Misyjnym Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie.
R E K L A M A
banner
W ten bogaty życiorys zawodowy wpisują się ponadto w latach 1980-1999 zajęcia w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie, a po jego reorganizacji - w Warmińskim Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Olsztynie. Od roku 1999 r. jest zatrudniony w charakterze adiunkta na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Ks. dr hab. Stanisław Kozakiewicz jest dyrektorem Instytutu Kultury Chrześcijańskiej od momentu jego powstania, tj. od września 1999 r.

Komentarze [7]
~Czytelnik / 2017-09-04 10:06
Sądząc po napastliwym stylu rojącego się od błędów stylistycznych wpisu pana Mario, to być może zaczął on te studia w roku 1998, ale wygląda na to, że ich chyba raczej nie skończył. Nie wierzę bowiem, żeby tak poważna uczelnia wypuściła ze swoich murów z dyplomem osobę nie potrafiącą napisać zdania po polsku. Kilkakrotne użycie spójnika „bo” nie tylko w następujących po sobie zdaniach, ale nawet w tym samym zdaniu świadczy o dużej nieporadności słowotwórczej czyli właśnie o niedouczeniu. A ta napastliwość jest chyba sygnałem jakichś potwornych kompleksów, które p. Mario próbuje odreagować pisując językiem nienawiści anonimowe elukubracje na internetowych forach.
~ / 2017-09-02 13:15
Odnośnie Redakcji, wypadałoby sprostować i podać odpowiedni rok i miesiąc, od którego ksiądz Kozakiewicz objął Instytut, gdyż na pewno nie było to od początku 1999 roku. Po drugi liczy się od kiedy naprawdę Instytut został powołany. Jak powstał Uniwersytet i wydział teologii, na którym zyskali głównie seminarzyści i księża, Instytut tylko profil w zakresie formacji, ale nie przestał być Instytutem Kultury Chrześcijańskiej.
~Redakcja / 2017-09-02 10:43
Jak podaje Leksykon Kultury Warmii i Mazur, instytucja działająca dzisiaj pod nazwą Instytut Kultury Chrześcijańskiej została oficjalnie powołana 20 września 1979 r. dekretem biskupa warmińskiego dra Józefa Glempa. Od czasu powołania funkcjonowała jako Studium Teologii dla świeckich w Olsztynie. Od 1 września 1999 r., gdy powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie z Wydziałem Teologii, Instytut zaprzestał działalności w zakresie studiów akademickich, a kontynuuje działalność w przedmiocie formacji religijnej i kulturalnej. Można więc przyjąć, że IKCh przejął tradycje Studium Teologii, ale w obecnym kształcie i z obecnymi zadaniami działa od 1999 roku. I od tego czasu jego dyrektorem jest ks. dr hab. Stanisław Kozakiewicz.
~Mario / 2017-09-02 03:11
Trochę gazeta kłamie, bo Instytut Kultury Chrześcijańskiej powstał znacznie wcześniej, bo ja sam zaczynałem tam studia w 1998 roku i Kozakiewicz nie był jego pierwszym dyrektorem, bo św. pamięci ksiądz Marian Borzyszkowski. Chyba ktoś niedouczony pisał artykuł. Ksiądz Kozakiewicz został tam dyrektorem po śmierci księdza Mariana. Pewnie i tak nie moderator nie zaakceptuje komentarza, bo pokazałem nieuctwo, ale chociaż dowiecie się jakie byki robicie, a na wszelki wypadek udostępnię gdzie indziej.
~Misia / 2017-09-02 00:21
Powodzenia i wytrwania.
~Sąsiadks / 2017-09-02 00:18
Powodzenia na nowej drodze życia i wytrwania.
~jeremi / 2017-09-01 19:52
Może Pan Jerzy pokieruje instytutem ?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl