Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:23 19 marca 2024 Imieniny: Józefa, Bogdana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
D. | 2017-09-23 16:38 | Rozmiar tekstu: A A A

O „Małych historiach rodzinnych” z Tomaszem Białkowskim w Planecie 11

Olsztyn24
Spotkanie odbyło się w Planecie 11 | Więcej zdjęć »

13 września odbyła się ogólnopolska premiera najnowszej książki Tomasza Białkowskiego „Małe historie rodzinne”, wydanej nakładem wydawnictwa Muza. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprosiła wczoraj (22.09) na spotkanie z pisarzem do Biblioteki Multimedialnej Planeta 11.

Spotkanie pomyślano jako olsztyńską premierę najnowszego dzieła autora m.in. „Rauszu”, „Powrozu” i „Teorii ruchów Vorbla”. Poprowadziła je dr Magdalena Szydłowska (UWM), a fragmenty książki przeczytała aktorka Wiesława Szymańska (zapraszamy do obejrzenia obszernego fragmentu spotkania, który przygotowaliśmy).

Od wydawcy:
Trzy krótkie powieści składające się na „Małe historie rodzinne” stanowią różne odsłony ludzkich losów, naznaczonych z jednej strony prywatnymi traumami codzienności, a z drugiej próbą wpłynięcia na mechanizmy społeczne, polityczne i budowanie tzw. Wielkiej Historii.

Tomasz Białkowski jest bacznym obserwatorem i sprawnie rozpoznaje maski, jakie ludzie nakładają, wchodząc w relacje z innymi. Jego refleksje oscylują wokół tematów uniwersalnych i funkcjonujących w literaturze od zawsze, jednak autor wypracował własny, oryginalny język, dzięki któremu w niepowtarzalny sposób potrafi oddać ciężar ludzkich dramatów, psychologiczne niuanse, głębię cierpienia i samotności. Jego bohaterowie to ludzie żyjący w opresyjnych układach, w rzeczywistości boleśnie i niepokojąco prawdziwej, w której rządzi chłód, obojętność, puste gesty i wrogość, i gdzie często jedynym ratunkiem jest zwyczajne pogodzenie się z sytuacją.
R E K L A M A
Ponury świat pięknie i przekonująco opisany, tak określił twórczość Tomasza Białkowskiego Leszek Bugajski, dodając, że proza Białkowskiego robi wrażenie, tym większe im silniej sobie uświadamiamy, że wszyscy jego bohaterowie poruszają się w dobrze nam znanych realiach.


Tomasz Białkowski jest autorem dziesięciu powieści: Dłużyzny (2005), Pogrzeby (2006), Mistrzostwo Świata (2008), Zmarzlina (2008), Teoria ruchów Vorbla (2011), Drzewo morwowe (2012), Kłamca (2012), Król Tyru (2013), Powróz(2014), Rausz (2016) oraz zbioru opowiadań pt. Leze (2002) i sztuki Drzewo (FA-art 2003, nr 1-2). Prozę publikował w czołowych pismach literackich, a także kilku antologiach krajowych i zagranicznych.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Ministra Kultury (zespołowa), Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyna oraz dwukrotnie Literacką Nagrodą Warmii i Mazur Wawrzyn (przyznawaną przez czytelników - za Zmarzlinę, przyznawaną przez Kapitułę Nagrody - za Teorię ruchów Vorbla).

Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury w dziedzinie literatury. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spotkanie autorskie z Tomaszem Białkowskim
22-09-2017
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.