Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Lech Wąsowski | 2017-10-01 00:46 | Rozmiar tekstu: A A A

„Czternastka” wzięła udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki

Olsztyn24
SP 14 na Olsztyńskich Dniach Nauki (fot. Lech Wąsowski i Renata Preuss) | Więcej zdjęć »
W piątek (29.09) klasa VII i drugie klasy gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie, podobnie jak w latach poprzednich, udały się do Kortowa na 15. Dni Nauki i Sztuki.

Pierwszym punktem naszej wyprawy był Wydział Matematyki i Informatyki. W jednej z sal wykładowych zapoznaliśmy się z tematyką robotyki i sztucznej inteligencji. Prowadzący pokazał nam roboty o różnym stopniu skomplikowania i wartości. Najprostsze, budowane na podstawie klocków LEGO, można mieć i konstruować w każdym domu. Nie mają one zbyt wielu umiejętności, ale można się nimi pobawić i dają podstawową wiedzę o robotyce. Widzieliśmy też robota za trzydzieści tysięcy, który miał już dużo więcej funkcji.

Zapoznaliśmy się też z zagadnieniem sztucznej inteligencji. Okazuje się, że obecne roboty, podobnie jak ludzie: uczą się, rozumują i podejmują decyzje. Podobnie jak ludzie, mogą się poruszać w otoczeniu. My mamy różne zmysły: smak, dotyk, słuch, wzrok itd. Roboty do odczuwania otoczenia potrzebują sensorów: odległości, dotyku, natężenia światła i koloru, temperatury oraz kamer, urządzeń lokalizacyjnych i wielu innych. Mogą poruszać się samodzielnie lub potrzebują kontrolera zewnętrznego.
R E K L A M A
banner
Obejrzeliśmy filmiki, które pokazują roboty w różnych sytuacjach: walki sumo, na meczu piłki nożnej, wykonujące ćwiczenia i grupę taneczną robotów. To niesamowite, że roboty tyle rzeczy potrafią. Na szczęście jeszcze przez dłuższy czas opanowanie świata przez sztuczną inteligencję nie będzie możliwe.

Po emocjach związanych z robotyką udaliśmy do Wydziału Humanistycznego. Tu wysłuchaliśmy wykładu „Ciemna strony mocy atakuje - o hejcie i hejterach”. Dowiedzieliśmy się, co to jest hejt i jakimi cechami charakteryzuje się hejter. Poznaliśmy dekalog hejtera i zasady niewłaściwego słownictwa obowiązującego w świecie hejtu. Zostały przedstawione i omówione przykłady hejtu w internecie. Z wykładu dowiedzieliśmy się również, że nikt w sieci nie jest anonimowy i w każdej chwili osoby niewłaściwie się tu zachowujące mogą zostać zlokalizowane i ukarane. Przekazano nam również informację, jak należy się zachować, jeśli padnie się ofiarą hejtu.

W drodze powrotnej można było odwiedzić stoisko Katedry Ogrodnictwa, gdzie zaprezentowane były różne owoce reprezentujące rośliny z całego świata. Było to niezwykle barwne stoisko.

Na Dniach Nauki i Sztuki byli również najmłodsi uczniowie naszej szkoły – pierwszaki z Ia. Uczestniczyli oni w zajęciach pod tytułem „Płaszcze i kalosze budynków, czyli ochrona obiektów przed wilgocią i wodą naporową”. Dzieci dowiedziały się, jak przebiega zawilgocenie budynków i jakie czynniki mają na to wpływ. Uczniowie wykonali model budynku z papieru oraz zabezpieczyli go przed wodą i wilgocią prostymi materiałami.

Po wielu emocjach, z nową wiedzą udaliśmy się do domów, aby podzielić się przeżyciami z najbliższymi.

Lech Wąsowski
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl