Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Elżbieta Fabisiak | 2017-10-30 15:59 | Rozmiar tekstu: A A A
„Istota wspomnień polega na tym, że nic nie przemija” (Elias Canetti)

Wspominamy ludzi kultury, którzy odeszli w minionym roku

Olsztyn24
(fot. Elżbieta Fabisiak)
Rozświetlone listopadowe cmentarze w miarę upływu lat coraz bardziej uświadamiają nam potrzebę zadumy i refleksji o tych, którzy odeszli, to budowanie tożsamości i nieustanna konfrontacja z własną przemijalnością. W Dzień Zaduszny zapalmy światełka pamięci dla ludzi kultury Olsztyna, którzy zmarli w ciągu minionych 12 miesięcy.

Kolejny rok zostawia w naszej świadomości poczucie osamotnienia i smutku, ale też wspomnienia wspólnie spędzonego z nimi życia i wspólnych dokonań. Ta pamięć uświadamia jak wiele znaczących dla nas osób odchodzi, dziękujemy im za to dobro, które od nich otrzymaliśmy. Ich praca twórcza towarzyszyła nam przez lata, stała się nieocenioną wartością historii kultury naszego regionu.

Warto pielęgnować pamięć po zmarłych, dobre wspomnienia, płonące znicze, modlitwa stwarzają możliwości dostrzegania innych perspektyw naszego życia.
R E K L A M A
banner
IRENA BOGUCKA-OLKOWSKA - nauczycielka klasy śpiewu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, wychowawczyni wielu pokoleń śpiewaków, członkini Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

DANUTA LEWANDOWSKA-SZWARC - aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w latach 1973-1986, tworzyła kreacje aktorskie w sztukach klasycznych i współczesnych.

RENATA BUŚKO - pracownica Muzeum Warmii i Mazur, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, członkini Oddziału Żołnierzy AK i Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

JOLANTA JURAN - długoletni pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, redaktorka, animatorka kultury, społecznik, korektorka, wieloletnia felietonistka Gazety Olsztyńskiej.

IWONA KLUK - kustosz w Muzeum Warmii i Mazur, kierownik pracowni malarstwa i grafiki w Dziale Sztuki Dawnej, w latach 2005-2008 pełniła obowiązki kierownika Muzeum Warmińskiego w Lidzbarku Warmińskim, autorka wystaw naukowych i popularnonaukowych, realizowała projekty ratowania starych nagrobków.

BEATA SAMOJŁOWICZ - współtworzyła Borussię, tworzyła Fundację Borussia, rozwijała wolontariat międzynarodowy, przyczyniła się do uratowania zabytkowej budowli Bet Tahary, swoją pasją, empatią, zaangażowaniem zjednywała do współpracy wiele osób.

ELŻBIETA KOTLIŃSKA - etnograf, długoletnia pracownica Muzeum Warmii i Mazur, kierownik Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Z pasją realizowała wiele cennych projektów związanych ze sztuką ludową Warmii i Mazur. Na emeryturze tworzyła oryginalną biżuterię.

JOLANTA BIERULA - bibliotekarka w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

BARBARA SZCZEPAŃSKA-DAC - pięćdziesiąt  lat związana z kulturą Olsztyna i regionu. Pracownik Wydziału Kultury i Departamentu Kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Specjalistka z zakresu ekonomii w kulturze.

ERWIN KRUK - poeta, pisarz, redaktor, strażnik mazurskiego dziedzictwa, jeden z najwybitniejszych mieszkańców Warmii i Mazur, założyciel Mazurskiego Towarzystwa Ewangelicznego, honorowy Obywatel Olsztyna, doktor honoris causa Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, członek synodu całego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

EUGENIUSZ JANKOWSKI - uprawiał malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową, plakat, zajmował się architekturą wnętrz i wystawiennictwem, autor sgraffitów na kamienicach olsztyńskiej starówki.

EDWARD MICHALSKI - architekt, satyryk, rysownik, karykaturzysta, człowiek o ogromnym poczuciu humoru, postać niezwykle barwna w środowisku ludzi kultury Olsztyna.

JAN WIESŁAW KACZMAREK - artysta rzeźbiarz, którego prace znajdują się w przestrzeniach miejskich Olsztyna i regionu, zaangażowany w życie kulturalne Olsztyna, aktywny członek Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

JERZY GŁADYŚ - długoletni pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej.

SŁAWEK „WILK” LASKOWSKI - olsztyński poeta, bard, gitarzysta, tekściarz. Kreślił oryginalny poetycki świat z ironią i sarkazmem.

ANDRZEJ KUCZYŃSKI - gitarzysta. Grał w Zespole EDDY’S ROCK&BLUES BAND. Współpracował z Łukaszem Jędrysem, olsztyńskim wokalistą, muzykiem. Miał 22 lata.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Elżbieta Fabisiak

Komentarze [1]
~animator kultury / 2017-10-31 09:02
WYRWA CORAZ WIĘKSZA!!! Niektórych znałem ale nie wiedziałem że odeszli. To dobrze że ktoś Ich przypomina, pamięta...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl