Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Elżbieta Fabisiak | 2016-10-31 13:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Ludzie kultury, którzy odeszli w roku 2016

Olsztyn24
 
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – Święto Zmarłych mocno związane są z naszą tożsamością narodową. Cmentarze i palące się znicze stwarzają klimaty do rozważań o sensach życia, sprawach ostatecznych. Przywołujemy tych, którzy odeszli z naszego życia, ale nie z naszej pamięci. Uświadamiamy sobie prawdę, że tylko mając świadomość skończoności swego czasu, chronimy przeszłość i tworzymy przyszłość. Zapalmy symboliczne znicze dla ludzi tworzących kulturę naszego regionu, kreatorów naszej rzeczywistości, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.

ANDRZEJ ROJEK - muzyk, wokalista i artysta kabaretowy, współtwórca kabaretu muzycznego Kaczki z Nowej Paczki. Był współpomysłodawcą Ogólnopolskiego Festiwalu Parodii i Pastiszu Parodiola i wielu programów dla dorosłych i dzieci.

BOHDAN GŁUSZCZAK – wybitny artysta, człowiek teatru, profesor sztuk teatralnych, aktor, reżyser, pedagog, choreograf, twórca największych sukcesów Pantomimy Olsztyńskiej, Honorowy Obywatel Olsztyna, człowiek wielkiej wiedzy i serdeczności, życzliwy kolega i przyjaciel.
R E K L A M A
banner
KRZYSZTOF ROŚCISZEWSKI – wybitny reżyser i pedagog, dyrektor wielu teatrów w Polsce, ale dla nas nieodżałowany dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza i Olsztyńskiego Teatru Lalek, człowiek wielkiej kultury. Twórca dwóch olsztyńskich festiwali: Studenckiej Trzydniówki Teatralnej i Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych Anima.

ZBIGNIEW DOBRYCHŁOP - muzyk w olsztyńskiej orkiestrze symfonicznej  Filharmonii Warmińsko–Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina

TADEUSZ MADEJA – wybitny aktor teatralny i filmowy, zagrał w ponad 50 polskich filmach i serialach telewizyjnych, z olsztyńskim Teatrem Jaracza związany w latach 1985-2000, nagrał wiele słuchowisk radiowych, wyróżniony wieloma nagrodami za role teatralne.

WIESŁAWA KUZIEMSKA z kulturą Olsztyna związana od lat siedemdziesiątych. W Wojewódzkim Domu Kultury upowszechniała kulturę filmową, prowadziła  Klub Filmowy „ZA”, ceniona animatorka kultury.

TADEUSZ SZYŁŁEJKO – dziennikarz „Gazety Olsztyńskiej”, „Gazety Wyborczej” oraz Radia Olsztyn, krytyk muzyczny i teatralny, miłośnik sztuki, autor znakomitych felietonów muzycznych, twórca wielu programów Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej im. FeliksaNowowiejskiego.

EUGENIUSZ GENO MAŁKOWSKI – artysta malarz, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, animator i popularyzator sztuki, pomysłodawca wielu nowatorskich akcji malarskich, działał w Polsce i za granicą.

PAWEŁ BANASIUK – muzyk Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego, wieloletni trębacz w Zespole Zbigi Band, rysownik, karykaturzysta, przyjaciele mówią o nim „ anioł w ludzkim ciele”.

Świat dzięki nim stawał się lepszy, zostawili swój ślad nieśmiertelności w naszym życiu, wierzymy, że jeszcze przyjdzie czas, by cieszyć się sobą wzajemnie. Poeta ks. Janusz Pasierb napisał: „nieśmiertelność człowieka przeniesie na drugi brzeg życia pamięć obrazów, rzeźb, melodii i książek”.

Elżbieta Fabisiak
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.