Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:38 24 kwietnia 2024 Imieniny: Aleksego, Grzegorza
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
Elżbieta Fabisiak | 2014-10-31 20:43 | Rozmiar tekstu: A A A

Pamiętajmy o nich...

Olsztyn24
 

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” (Wisława Szymborska).

W roku 2011 napisałam wspomnienie o zmarłych olsztyńskich ludziach kultury, którzy byli z nami przez całe swoje życie twórcze, zawodowe i społeczne. Wspaniali ludzie oddani kulturze: artyści, społecznicy, animatorzy kultury. Nie przypuszczałam, chociaż takie są reguły gry życia, że w roku 2012 będę wspominała następnych, którzy odeszli od nas, pozostawiając nadzieję, że „ludzie nie umierają, dopóki żyją w naszej pamięci i sercu”.

Kiedy odwiedzam olsztyńskie cmentarze widzę, jak wiele odeszło znakomitości, tworzących historię olsztyńskiej kultury i czuję się jak Jerzy Waldorff, inicjator kwestowania w Polsce na rzecz ratowania Starych Powązek. Chodząc alejkami cmentarza, wchodzę w świat miniony, kłaniam się, pozdrawiam i uśmiecham do swoich nieżyjących przyjaciół, znajomych, autorytetów, bez których życie kulturalne jest uboższe a oni nadal nie do zastąpienia. J. Waldorffa już nie ma, ale Jego dzieło oprócz Warszawy przeniosło się do innych miast w Polsce, także do Olsztyna.

1 listopada będziemy po raz dwunasty kwestowali na rzecz ratowania olsztyńskich cmentarzy. To symboliczny gest nie tylko na rzecz odbudowy zniszczonych nagrobków, ale przede wszystkim nasz hołd złożony zmarłym, w imię pamięci o Nich i naszym zobowiązaniu wobec dzieł Ich życia. Dzisiaj chcę przywołać znamienite osoby, które odeszły od nas w roku 2013 i 2014. Ta pamięć jest szczególnie silna, tych ran jeszcze nie zagoił czas, trudno jest o Nich pisać byli. Mam przed oczami nasze spotkania, rozmowy, kłótnie, ale jak mówi ksiądz Adam Boniecki: „Różnienie się w ocenie czegoś, nie musi oznaczać podziałów”. I tak było. Od Nich otrzymywałam energię, dzięki której łatwiej odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości. Wielu z Nich nadal jest dla mnie wzorem postawy życiowej uosabiającej pogodę ducha, empatię, kreatywność, optymizm i radość życia.
R E K L A M A
Ich twórczość, Ich działalność zapisywała najpiękniejsze karty historii naszego życia kulturalnego, budowała rangę i znaczenie naszej kultury w Polsce i za granicą. Ci wspaniali ludzie szczególnie zasłużyli się Olsztynowi i regionowi Warmii i Mazur.

Takich Ich zapamiętamy.

W roku 2013 odeszli:

JAN BURAKOWSKI, wybitna postać bibliotekarstwa na Warmii i Mazurach.
PIOTR WOLIŃSKI, muzyk, kompozytor, autor tekstów znanych piosenek.
JAN PRZEŁOMIEC, wybitny olsztyński artysta malarz, jeden z niewielu twórców, który portretował Olsztyn.
BOLESŁAW WOLSKI, architekt, ale także członek ZPAP, tworzył metaloplastykę, społecznik, działacz w organizacjach pozarządowych.

W roku 2014 odeszli:

IRENEUSZ BETLEWICZ, niepełnosprawny artysta z Ostródy, malował ustami, pisał poezję i felietony, współtworzył etiudy teatralne.
MAREK PARULSKI, filozof i aforysta, związany z olsztyńskim pismem „Portret”.
TADEUSZ SZELACHA, mistrz sztuki iluzji, iluzjonista, magik.
MAGDA WYSPIAŃSKA, bibliotekarka, od lat 90-tych związana z Olsztyńskim Klubem Plastyka Amatora i Związkiem Plastyków Warmii i Mazur.
ADOLF TERESIAK, pasjonat i promotor kultury francuskiej w Polsce, miłośnik Napoleona, orędownik kontaktów partnerskich Olsztyn - Chateauroux.
JAN ZBIGNIEW WRONISZEWSKI, wybitny reżyser, długoletni dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek, osobowość kultury, autorytet.
STEFAN BURCZYK, wybitny aktor teatralny i filmowy, pedagog, olsztyńska legenda kultury, człowiek potrafiący dzielić się swoją kreatywnością z innymi.
WANDA BAJERÓWNA, wspaniała aktorka Teatru im. Stefana Jaracza od 1949 roku. Zagrała na tej scenie w 82 spektaklach, tworząc niezapomniane kreacje.
IZABELLA PODLASIECKA, artystka plastyczka, znana z tkania gobelinów, zajmowała się także rekonstrukcją tkanin ludowych i polskich kobierców ze zbiorów wawelskich.
IRENA MODRZEJEWSKA, działaczka społeczna i kulturalna, związana z SSK „Pojezierze”, inicjatorka wielu działań kulturalnych w Olsztynie i Bęsi.
GRAŻYNA MŁYNARCZYK, miłośniczka życia i sztuki, niezapomniana autorka pięknych gobelinów i wspaniałych ról w spektaklach Teatru Mimo Wszystko w Dywitach.
HANNA PIOTROWSKA, pracownik samorządowy, związana przede wszystkim z promocją i turystyką Olsztyna, ale także z kulturą naszego miasta.
IRENA SIEKLUCKA, wieloletni, ceniony samorządowiec Gminy Gietrzwałd, ale także aktorka we Wspaniałym Teatrze Bez Nazwy, w którym stworzyła kreacje aktorskie m. in. w sztuce „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” i „Ożenek”.

Pamiętajmy o Nich.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.