Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-05 17:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Naród będzie miał powód do dumy

Olsztyn24
Obecna siedziba Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku | Więcej zdjęć »
Po tym, jak do samorządu województwa warmińsko-mazurskiego i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dotarły oficjalne wiadomości o przyznaniu dofinansowania na realizację II etapu rozbudowy grunwaldzkiego muzeum, zarówno w Olsztynie, jak i w Stębarku zapanowała wielka radość. Teraz z niecierpliwością oczekiwany jest dzień, w którym muzealnicy podpiszą ostateczną umowę na dofinansowanie inwestycji, co pozwoli im uruchomić procedury przetargowe mające wyłonić wykonawcę nowego muzeum na Polach Grunwaldzkich.

- Inwestycja polegająca na rozbudowie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jest dla władz regionu szczególnie istotna - mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. - Samorząd województwa od lat zabiegał o to, by na Polach Grunwaldzkich powstał nowoczesny obiekt o randzie ponadregionalnej, na miarę grunwaldzkiej victorii. Dlatego projekt rozbudowy muzeum zapisaliśmy w Kontrakcie Terytorialnym, a w budżecie województwa zabezpieczyliśmy na ten cel prawie 7 mln złotych. Dzięki rozbudowie muzeum Pola Grunwaldzkie zaistnieją nie tylko jako miejsce bitewnych zmagań, ale i jako wspólne, europejskie dziedzictwo, miejsce spotkań Europejczyków zainteresowanych swą kulturą i tradycjami, jako europejska stolica rycerstwa. Bo jakże inaczej nazwać miejsce, do którego ściągają przedstawiciele ruchu rycerskiego z całej Europy?

- Ja jestem niezwykle szczęśliwy, ale w „siódmym niebie” będę, kiedy otworzymy placówkę - dodaje Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. - Moje marzenie, żeby w Stębarku stanęła siedziba muzeum na miarę XXI wieku spełnia się, chociaż nie uda się nam, jak pierwotnie planowaliśmy, wbić pierwszej łopaty jeszcze w tym roku. Liczę na to, że aura będzie dla nas łaskawa i inwestycję rozpoczniemy już w marcu przyszłego roku. Mamy projekt budowlany i wszystkie wymagane zezwolenia na przeprowadzenie inwestycji. Marzę o tym, by nową siedzibę muzeum oddać do użytku w rocznicę bitwy pod Grunwaldem w 2020 roku.
R E K L A M A
banner
Inwestycja pochłonie prawie 22 mln złotych, z czego 15 mln to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Główną częścią obiektu będą sale wystawowe o łącznej powierzchni 1750 m2. Ta powierzchnia robi wrażenie, szczególnie jeżeli zestawi się ją z 44 m2 powierzchni wystawowej w obecnym pawilonie muzealnym na wzgórzu pomnikowym. Muzealnicy ze Stębarka mają nieco ponad dwa lata, by przygotować się do zapełnienia tej powierzchni eksponatami.

- To nie jest tak, że my muzealnicy czujemy się na siłach, by wziąć odpowiedzialność za to, co w nowym muzeum grunwaldzkim będzie pokazywane - wyjaśnia dyrektor Drej. - Zdajemy sobie sprawę, że cała Polska będzie nam patrzeć na ręce. Dlatego chcemy powołać radę programową do spraw organizacji wystawy. Do współpracy w tej radzie chcielibyśmy zaprosić najwybitniejszych historyków i muzealników zajmujących się średniowieczem, nie tylko polskich. Taka rada mogłaby spotykać się np. raz w tygodniu i w toku merytorycznej, naukowej dyskusji krytykować bądź aprobować to, co my wymyślimy. Oczywiście zamierzamy również zapytać ludzi, jak oni to widzą i co by chcieli w muzeum zobaczyć. Dlatego widzę bardzo ważną rolę w przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie.

Do nowego budynku muzeum przeniesiona zostanie też muzealna administracja zajmująca obecnie niepozorny mazurski domek we wsi Stębark. Znajdzie się też miejsce na pracownie muzealne, pracowanie konserwacji zabytków, ogólnodostępną bibliotekę.   

- Tym muzeum dopiszemy kolejną kartę etosu grunwaldzkiego
- mówi Szymon Drej. - I tak naprawdę nie robimy tego tylko dla obecnego pokolenia, ale także dla przyszłych pokoleń. Cały naród zyska w ten sposób powód do domy. Bardzo często pokazujemy nasze klęski, nasze porażki, choćby nie wiem jak heroiczne, jak chociażby Powstanie Warszawskie, a zapominamy o tym, że Polska była jednym z najpotężniejszych, jeśli nie najpotężniejszym krajem Europy swego czasu, a Grunwald był początkiem tej wielkości. My chcemy pokazywać światu i przypominać naszemu społeczeństwu to, że byliśmy potęgą i mamy się czym chwalić. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to nasza narodowa duma.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl