Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Jolanta Okuniewska | 2017-11-10 21:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Lekcja patriotyzmu

Olsztyn24
(fot. archiw. SP 13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Szkole Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku miały niecodzienny przebieg. Przygotowania rozpoczęły się równo miesiąc temu od przystąpienia do projektu eTwinning pt. „Kartka dla Polski”. Projekt, którego głównym celem było zainteresowanie uczniów historią Polski, pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz wywołanie refleksji na temat wolności cieszył się ogromnym powodzeniem w Polsce. Uczniowie z kilkunastu szkół pisali listy i kartki dla Polski, życząc krajowi samych pięknych dni, a Polakom życia w dostatku i wolności.

Kartki z serdecznymi życzeniami do SP 13 napisały również szkoły partnerzy z projektów eTwinning z Rumunii, Cypru, Bułgarii oraz Irlandii. Odebrała je Jolanta Okuniewska, która w dniach 25-28 X gościła na konferencji na Malcie połączonej z wręczaniem europejskich nagród eTwinning. Kartki zostały wyeksponowane na specjalnie przygotowanej tablicy obok sekretariatu szkoły.

Na lekcjach wychowawczych starsi uczniowie wypisywali Kartki dla Polski, a uczniowie klas pierwszych wykonali kartki rysunkowe oraz prace plastyczne przedstawiające orła białego z polskiego godła. Wszystkie dzieła można oglądać na wystawie w SP 13 obok świetlicy oraz na pierwszym piętrze. Taka nauka patriotyzmu bez wielkiego zadęcia, a podkreślająca, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą ludzi mówiących tym samym językiem, pielęgnujących te same wartości, tradycje do uczniów dociera najszybciej. Działania w ramach projektu rozłożono w czasie, więc uczniowie mieli szansę na włączenie się do każdej akcji w dogodnym dla siebie momencie.
R E K L A M A
banner
10 listopada cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystych apelach przygotowanych przez Marię Radoch, Annę Kamińską, i Barbarę Kitę. Uczniowie wspólnie odśpiewali patriotyczne pieśni, wysłuchali występu uczennicy klasy szóstej Oli Rykowskiej oraz wierszy recytowanych przez uczniów klasy IV c i III a. Na instrumencie klawiszowym recytującym akompaniował uczeń klasy piatej Artur Gotfryd.

Na zakończenie apelu wystąpiły uczennice w układzie tanecznym z biało-czerwonymi szarfami. Był to bardzo wzruszający moment, a wszyscy uczestnicy uroczystości oglądali taniec w absolutnej ciszy, by po chwili nagrodzić dziewczynki gromkimi brawami.

Podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie włączyli się do akcji Mamy Niepodległą! zorganizowanej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wypisane kartki z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości wrzucili do skrzynki pocztowej zawieszonej dziś w holu szkoły. Młodszym uczniom w wypisaniu adresów pomagały uczennice klasy siódmej.

W Szkole Podstawowej nr 13 w holu powstał nowy patriotyczny kącik, gdzie wyeksponowano sztandar szkoły oraz puchary zdobyte przez lata w wielu konkursach. Godne miejsce znalazł też portret podpułkownika Władysława Orzeszko zamordowanego w Katyniu. O tym narodowym bohaterze społeczność szkolna pamięta i czci o nim pamięć podczas różnych patriotycznych uroczystości. Dziś nauczycielki SP 13 Daria Narbut oraz Dorota Szczerbińska-Łojko odebrały certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Podczas uroczystości podkreślano wartość pracy wychowawczej wkładanej przez nauczycieli wyróżnionych szkół w kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia.

Dzisiejsze szkolne święto pokazało jak ważne są wspólne działania, które jednoczą szkolną społeczność, uczą współpracy i poszanowania dla tradycji narodowych.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl