Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-15 19:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Tablicą pamiątkową i wystawą uczczono wybitnych olsztyńskich malarzy

Olsztyn24
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy ul. Limanowskiego w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Olsztyn wzbogacił się dzisiaj (15.11) o kolejną tablicę upamiętniającą wybitnych jego mieszkańców. Na budynku mieszkalnym przy ul. Limanowskiego 5 zawisła tablica z nazwiskami znakomitych olsztyńskich malarzy: Zofii Hermanowicz, Jana Ilkiewicza, Mirosława Smerka, Bogdana Stefanów, Mieczysława Romańczuka i Eugeniusza Jankowskiego. W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli najbliżsi nieżyjących już artystów, fundatorzy tablicy, realizatorzy pomysłu upamiętnienia malarzy oraz ich przyjaciele i znajomi.

Miejsce, w którym zawisła tablica, nie jest przypadkowe. Wszyscy artyści, których nazwiska znalazły się na tablicy, mieszkali i tworzyli w pracowniach mieszczących się w bloku przy ul. Limanowskiego 5.

Na pomysł upamiętnienia artystów wpadł syn Mirosława Smerka - Jakub. Szybko powstała społeczna grupa inicjatywna, na czele z animatorką kultury Elżbietą Fabisiak, która podjęła się zrealizowania pomysłu. Inicjatywę wsparło też Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Areszt Sztuki, a do pokrycia większości kosztów przedsięwzięcia zobowiązali się prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Opiekę artystyczną nad projektem tablicy sprawowali Jakub Smerek, Orest Kantor i Tomasz Wawryczuk, znakomity olsztyński artysta rzeźbiarz. Wszystkie działania projektu wykonywane były w ramach wolontariatu.
R E K L A M A
banner
Dzisiaj tablicę z nazwiskami artystów odsłonili prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk w asyście najbliższych honorowanych tablicą malarzy: Barbary Lis-Romańczuk, Heleny Stefanów, Grażyny Jankowskiej i Jakuba Smerka. Tablicę poświęcił ks. Ireneusz Bruski - prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

List do realizatorów inicjatywy upamiętnienia olsztyńskich malarzy skierował wojewoda Artur Chojecki. Pod tablicą pismo odczytała dyrektor Biura Wojewody Agnieszka Warakomska.

Nie można też pominąć podziękowań jakie uczestnicy uroczystości kierowali do szefowej społecznej grupy inicjatywnej Elżbiety Fabisiak. Wielokrotnie podkreślano, że tablica zawisła na budynku przy Limanowskiego 5 dzięki zaangażowaniu i determinacji pani Elżbiety. Przypomnijmy, że jest to już trzecia tablica pamiątkowa w Olsztynie, która powstała dzięki staraniom zespołów pod przewodnictwem Elżbiety Fabisiak. Wcześniej przewodziła ona społecznikom zabiegających o uhonorowanie tablicami pamiątkowymi Marii Zientary-Malewskiej i Władysława Gębika.

Z okazji odsłonięcia tablicy przy ul. Limanowskiego, wieczorem w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto wystawę prac uhonorowanych dzisiaj artystów malarzy. Kilkanaście prac wystawionych w holu galerii pochodziło ze zbiorów BWA, Muzeum Warmii i Mazur oraz osób prywatnych.

Oba z wymienionych wyżej wydarzeń zarejestrowaliśmy na filmach wideo. Zachęcamy do obejrzenia nagrań.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [5]
~Sąsiedzi artystów / 2017-11-17 19:11
H Mączkowski oczywiście ale nie przy Limanowskiego bo tu nie mieszkal
~widz / 2017-11-17 14:26
Są tacy mieszkańcy co pamiętają P.A. Sassyna z działalności społecznej i są tacy co pamiętają P. Annę Jankowską dzięki której mamy m.in. Tablicę poświęconą Feliksowi Nowowiejskiemu przy ul. Pieniężnego i wielu innych. Teraz Pani Fabisiak. Cieszmy się,że są ludzie, którzy nie zwracając uwagi na przeciwności losu i złośliwców, których w naszym mieście nie brakuje robią swoje. Tablica bardzo nam się podoba a to już zasługa trzech panów, których przedstawiono w czasie uroczystości. GRATULACJE!!!
~Marlena / 2017-11-16 18:59
A gdzie Henryk Maczkowski? Taki wspanialy artysta powinien byc zawsze przypominany. Wybitny czlowiek.
~Karo / 2017-11-16 10:38
Tablica piekna! Kiedys tablice i pomniki w Olsztynie stawial pan Andrzej Sasyn. Nikt tego nie pamieta.
~Tomek / 2017-11-15 21:17
A czy radny Araszkiewicz był na wmurowaniu tablicy pamiątkowej? Może by się doksztalcil i cos wiecej wiedział o malarzach olsztynskich...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej olsztyńskich malarzy

15-11-2017

image galeria
Wernisaż wystawy prac wybitnych malarzy z Olsztyna

15-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl