Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-18 23:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Woonerfy w Olsztynie?

Olsztyn24
Prezentacja założeń strefy Tempo 30 w Tartaku Raphaelsohnów | Więcej zdjęć »
Mieszkańcy Olsztyna mogli dzisiaj (18.11) zapoznać się z założeniami strefy Tempo 30 w śródmieściu Olsztyna. Mogli - bo na zorganizowane w tej sprawie w Tartaku Raphaelsohnów przez Wydział Rozwoju Miasta i Budownictwa Urzędu Miasta Olsztyna przyszło zaledwie kilka osób. Mimo tak małego zainteresowania ważną przecież dla mieszkańców Olsztyna sprawą, prezentacja i towarzysząca jej dyskusja trwały blisko dwie godziny.  

Przypomnijmy, że samorząd Olsztyna przyjął w ostatnich latach dwa ważne z punktu widzenia tematyki dzisiejszego spotkania dokumenty: Strategię Rozwoju Olsztyna oraz Zintegrowany Program Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna. Wśród wielu celów działania olsztyńskiego samorządu wpisanych do wymienionych dokumentów jest organizowanie bezpiecznych stref publicznych oraz uspokojenie ruchu samochodowego w śródmieściu. Przygotowując się do realizacji tych celów, magistrat zlecił łódzkiej Fundacji Normalne Miasto - Fenomen przygotowanie założeń strefy Tempo 30 w centrum miasta. Kilka dni temu z założeniami zapoznali się olsztyńscy radni, dzisiaj taką szansę mieli mieszkańcy.
   
- Strefa Tempo 30 to idea uspokojenia ruchu drogowego w śródmieściu Olsztyna - powiedziała nam Magdalena Orlik, dyrektor Biura Rozwoju Miasta i Budownictwa Urzędu Miasta Olsztyna. - Ta idea nie sprowadza się do postawienia znaku drogowego ograniczającego prędkość do 30 km/h czy usunięcia samochodów ze śródmieścia, lecz zakłada zastosowanie wielu rozwiązań, które spowodują, że w tej przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni publicznej będzie miejsce i dla kierowców, i dla rowerzystów, i dla pasażerów komunikacji miejskiej, i wreszcie dla pieszych. Chcielibyśmy, żeby w strefie ruch był płynny, spowolniony, bezpieczny dla wszystkich uczestników, a przy tym pozwalał na tworzenie atrakcyjnych przestrzeni miejskich.

Zdaniem ekspertów z fundacji Fenomen, w śródmieściu Olsztyna docelowo strefa Tempo 30 powinna być zorganizowana na obszarze ograniczonym ulicami: Piłsudskiego, Kościuszki, Partyzantów i 1 Maja, a jej osiami powinny być ulice Dąbrowszczaków i Mickiewicza. Wśród propozycji na organizację strefy szczególną uwagę zwróciły „woonerfy” (w języku holenderskim - skąd wywodzi się ten termin - woonerf to „ulica do mieszkania”), czyli ulice, na których położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych oraz funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Mówiąc prościej - woonerfy do zrewitalizowane ulice miejskie, które nie są tradycyjnie podzielone na jezdnię i chodniki, i na których spowolniony ruch wymuszają różnego rodzaju szykany, np. w postaci małej architektury. Pierwsze woonerfy powstały w latach 70. XX wieku właśnie w Holandii. Teraz znajdują się m.in. w Amsterdamie, Kopenhadze i Berlinie. W Polsce najwięcej tego typu rozwiązań zastosowano w Łodzi, ale coraz cześciej pojawiają się one w innych miastach.
R E K L A M A
banner
Oprócz woonerfów eksperci z fundacji Fenomen zaproponowali m.in. odstąpienie od tradycyjnych progów zwalniających ruch, tzw. śpiących policjantów, na rzecz progów berlińskich (w Olsztynie takie progi są zamontowane np. na ul. Wawrzyczka) lub progów pinezkowych. Inna z propozycji spowolnienia ruchu w śródmieściu Olsztyna to przejścia dla pieszych wyniesione do wysokości chodników.

Zakończenie prac koncepcyjnych przez fundację Fenomen nie oznacza, że już teraz przedstawione propozycje miasto zacznie wcielać w życie.

- Dzisiaj nie możemy podać ani początkowego, ani końcowego terminu stworzenia całej strefy Tempo 30 w śródmieściu Olsztyna. To będzie tak naprawdę długa droga - powiedziała dyrektor Magdalena Orlik. - Myślę, że przy każdej rozpoczętej inwestycji, mniejszymi lub większymi krokami będziemy się starali tę przestrzeń organizować, przywracać ją wszystkim uczestnikom ruchu. Ale kiedy doprowadzimy to do końca, miasto będzie piękniejsze, a mieszkańcom będzie się żyło lepiej.

Prezentację przeprowadzoną przez ekspertów fundacji Fenomen zarejestrowaliśmy na filmie wideo, który dołączyliśmy to tej informacji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [4]
~kaesjot / 2017-11-29 16:13
A to ciekawe, pani z wydziału budownictwa zajmuje się sprawami komunikacji. Niedawno była ekspertem od reklamy. Zapewne niedługo zacznie wypowiadać się o ekologii, turystyce i edukacji. Żenada i kpina z mieszkańców.
~Ewa / 2017-11-28 14:07
Te tzw. konsultacje społeczne to tylko mydlenie oczu! Mieszkańcy nie mają żadnego wpływu na decyzje władz. A władza ma gdzieś opinie mieszkańców. Dobrze, że niedługo wybory to buta tych ludzi może trochę opadnie.
~olsztyniak / 2017-11-19 14:05
W konsultacjach wzięło udział 5 osób. Brawo!!!
~Bartek / 2017-11-19 12:22
Jak postawia ten znak, to dopiero zaczna sie dyskusje ! Olsztyn byl i jest ospaly. Podskakuje tylko wtedy jak cos nachalnie wejdzie im w droge. Na etapie planow zwykle brakuje wszystkim wyobrazni. Stawia sie domy mieszakaniowe i nie planuje mieszkancom parkingow ani nie buduje nowych ulic w proporcji do tych inwestycji. Zapowiada sie natomiast zwolnienie ruchu. W srodku nocy mam wstawac by dojechac do pracy w centrum, czy tez kaze mi sie rowerm jechac w garniturze do pracy, a dziecko wiezc w koszyku ? Olsztyn to nieduze miasto, kilka kilometrow w jedna czy druga strone, a kaze mi sie polowe dnia tluc sie w tempie slimaka. To jest rozwiazanie ?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prezentacja założeń strefy Tempo 30 w śródmieściu Olsztyna

18-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl