Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-22 01:54 | Rozmiar tekstu: A A A

O „warmińskich Pompejach” w Tartaku Raphaelsohnów

Olsztyn24
Dr Arkadiusz Koperkiewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego | Więcej zdjęć »
Olbrzymie zainteresowanie towarzyszyło wtorkowemu (21.11) spotkaniu w Tartaku Raphaelsohnów z dr. Arkadiuszem Koperkiewiczem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, od 2014 roku kierującym badaniami archeologicznymi tzw. mieściska w Barczewku w gm. Barczewo. Na spotkanie poświęcone efektom badań tzw. warmińskich Pompeji przyszło ponad 100 osób.

Dr Koperkiewicz przedstawił interesującą, bogato zilustrowaną slajdami, informację o przebiegu i dotychczasowych wynikach prac wykopaliskowych grodu Wartenburg, założonego w 1325 roku przez biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy. Badania archeologów pozwalają stwierdzić, że w grodzie było około 25 domostw, co pozwala przyjąć, że mieszkało tam około 120 osób. Wśród artefaktów znalezionych przez archeologów znajduje się duża liczba przedmiotów metalowych i kamionkowych, co uzasadnia tezę, że w pierwszej połowie XIV wieku na Warmii dokonywała się rewolucja cywilizacyjna.

Źródła historyczne podają (i zdają się to potwierdzać ustalenia archeologów), że zimą 1354 roku gród Wartenburg został najechany i spalony przez Litwinów. Prawdopodobnie nikt z mieszkańców nie ocalał. Zgliszcza grodu nie zostały nigdy odbudowane. Z czasem pokryła je ziemia, na której urządzono pastwisko. Los Wartenburga przez niektórych porównywany jest do losu rzymskich Pompeji, zniszczonych przez erupcję wulkanu Wezuwiusz i przykrytych popiołem wulkanicznym.
R E K L A M A
banner
Jak zapewniał dr Koperkiewicz, badania archeologiczne w Barczewku będą kontynuowane. Pozwolą one rzucić nowe światło na historię kolonizacji tych ziem, początki miast warmińskich i ich kulturę materialną w połowie XIV wieku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spotkanie Nowoczesność na Warmii AD 1354 w Tartaku Raphaelsohnów w Olsztynie

21-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl