Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-03-09 19:40 | Rozmiar tekstu: A A A
Warsztaty bałtyjskie

W zamku o wynikach badań grodziska w Węgielsztynie

Olsztyn24
Warsztaty Bałtyjskie w olsztyńskim zamku | Więcej zdjęć »
W salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku zebrali się dzisiaj (9.03) miłośnicy archeologii na kolejnym spotkaniu z cyklu Warsztaty Bałtyjskie. Tym razem z historią i wynikami badań archeologicznych grodziska w Węgielsztynie koło Węgorzewa zebranych zapoznał dr Sławomir Wadyl z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Węgielsztyn (dawniej Engelstein) to najstarsza miejscowość w powiecie węgorzewskim, założona przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Urlicha Von Jungingena w 1406 nad niewielkim jeziorem Węgielsztyńskim. Około 400 metrów na południe od obecnej wsi znajduje się grodzisko, które było przedmiotem zainteresowania badaczy już w XVII wieku.

- Jest to jedno z ciekawszych grodzisk nie tylko na Pojezierzu Mazurskim, ale także na całych ziemiach polskich - mówi dr Wadyl. - Badania tego grodziska po raz pierwszy, w XVIII wieku, prowadził Jerzy Helwing, kuzyn słynnego pastora parafii ewangelicko-augsburskiej w Węgorzewie Jerzego Andrzeja Helwinga. Podczas tamtych badań odkryto dosyć interesujące struktury w sensie grup szkieletowych z obstawą kamienną. Później były badania archeologiczne grodziska w 1970 roku, prowadzone przez Zespół Badań nad Etnogenezą Słowian Polskiej Akademii Nauk. Projektem kierował późniejszy prof. Jerzy Okulicz, natomiast badaniami w Węgielsztynie Barbara Balke.
R E K L A M A
banner
Zespół dr. Sławomira Wadyla badał grodzisko w Węgielsztynie w sierpniu 2016 roku, wykorzystując do tego urządzenia niedostępne nie tylko badaczom w XVIII wieku, ale także w latach 70. wieku XX. Wyniki ostatnich badań znacząco poszerzyły wiedzę o grodzisku w Węgielsztynie.
 
- Ujawniliśmy świadectwa zasiedlania grodziska z wczesnej epoki żelaza, związane z kulturą kurhanów zachodniobałtyjskich, czyli z okresu kilkuset lat przed naszą erą
- wyjaśnia dr Wadyl. - Mamy też kilka warstw ze średniego średniowiecza. Gród pełnił raczej funkcję schronieniową. Najciekawsze co udało się osiągnąć, to odkrycie bardzo dobrze zachowanej konstrukcji drewnianej wału obronnego, która pozwoliła nam na wykonanie badań dendrochronologicznych. W tej chwili dokładnie znamy rok, w którym ta konstrukcja została wzniesiona, a więc rok powstania grodu. Jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie w skali ziem pruskich na terenie północno-wschodniej Polski.

Więcej o przebiegu badań grodziska w Węgielsztynie i ich wynikach w naszej wideorelacji ze spotkania w zamku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Warsztaty Bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur [9.03.2017]

»

09-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl