Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2017-12-20 18:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Rada Miasta uchwaliła budżet na 2018 rok

Olsztyn24
Rada Miasta przyjęła budżet na 2018 rok | Więcej zdjęć »
Rozwój transportu, łączność i oświata - na te cele miasto przeznaczy najwięcej środków z przyszłorocznego budżetu. Po długich dyskusjach olsztyńscy radni przyjęli podczas dzisiejszej (20.12) XLIII sesji Rady Miasta plan finansowy na 2018 rok. Spośród 25. głosujących 12. było za jego przyjęciem, 7. - przeciw, natomiast 6. wstrzymało się od głosu.

- Znaczącą częścią przyszłorocznego planu finansowego są wydatki na edukację - wyjaśniał prezydent miasta Piotr Grzymowicz, omawiając założenia przyszłorocznego budżetu (zapis wideo wystąpienia udostępnimy wkrótce). - Stanowią one ponad 29 proc. całego budżetu, co daje nam kwotę ponad 413 mln zł. Jest to bardzo ważne zadanie - dotyczy wychowania i przyszłości młodych olsztynian, ale i trudne do realizacji. Dotacja oświatowa pokrywa jedynie 61 proc. tej kwoty. Pozostałą część musimy sfinansować we własnym zakresie.

W przyszłym roku miasto zainwestuje również rozwój transportu i łączność (ponad 29 proc. budżetu). W tej dziedzinie planuje budowę kolejnej linii tramwajowej, zakup nowego taboru autobusowego oraz rozszerzenie systemu ITS. Nie obejdzie się bez inwestycji drogowych, które będą kontynuacją rozpoczętych w tym roku przedsięwzięć mających na celu przyłączenie Olsztyna do obwodnicy. Miasto chce zadbać również o efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej. Trzecią znaczącą pozycją w budżecie będzie rodzina, ochrona zdrowia, pomoc i polityka społeczna.
R E K L A M A
banner
Więcej środków (o ponad 28 mln zł) w stosunku do ubiegłorocznego planu finansowego przeznaczonych zostanie na bezpieczeństwo. Za ok. 35 mln zł w Olsztynie powstanie Regionalne Centrum Bezpieczeństwa, które swoim działaniem obejmie miasto i powiat olsztyński.

W ostatecznej wersji budżetu Olsztyna na 2018 rok po stronie dochodów zapisano ponad 1 314 mld złotych, natomiast po stronie wydatków niemal 1 422 mld zł. Deficyt został zaplanowany na nieco ponad 107 mln złotych.

Nie wszyscy radni byli zadowoleni z zaprezentowanej przez prezydenta Grzymowicza strategii budżetowej. Między innymi radna Krystyna Flis zaapelowała o zwiększenie środków na olsztyńską kulturę, natomiast radny Jan Tandyrak zaproponował przeniesienie 1 mln zł z puli przeznaczonej na transport na uruchomienie w Olsztynie systemu miejskiego roweru, który miał być realizowany w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego a nie doczeka się w tym roku realizacji (wyjaśnienia prezydenta w tej sprawie dostępne będą w zapisie wideo).

Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
XLIII sesja Rady Miasta Olsztyna 2017(1)

21-12-2017

image galeria
XLIII sesja Rady Miasta Olsztyna 2017(2)

21-12-2017

image galeria
XLIII sesja Rady Miasta Olsztyna 2017(3)

21-12-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl