Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-12-22 21:25 | Rozmiar tekstu: A A A

Warmia i Mazury wzmacniają edukacyjny potencjał

Olsztyn24
Podpisanie umó w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Z myślą o mieszkańcach Warmii i Mazur w Olsztynie powstaną najnowocześniejsze obiekty edukacyjne oraz baza naukowo-badawcza. Na ten cel przeznaczono blisko 180 mln zł, z czego 139 mln zł to unijne dofinansowanie.

Dwa projekty realizowane są przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, natomiast jeden przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Podpisy pod umowami zostały złożone dzisiaj (22.12) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.

- Cieszę się, że aż tak duże pieniądze zostaną w regionie – mówił podczas podpisanoa umów marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Skorzystają z nich wszyscy mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, ale też inne osoby odwiedzające nasz region. Te inwestycje to nie tylko rozwój nauki i edukacji, ale także rozwój gospodarczy. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że wszyscy sprawiliśmy sobie dzisiaj solidny prezent na święta.
R E K L A M A
banner
Od siedmiu lat bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Już w najbliższych latach jego regionalnym odpowiednikiem będzie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nowa placówka o powierzchni ponad 3 tys. m kw., która powstanie w okolicach Wydziału Humanistycznego i Biblioteki Uniwersyteckiej UWM będzie składać się z czterech poziomów. Odpowiednio strefy zabaw dla najmłodszych użytkowników, laboratoriów i ekspozycji zmiennych, wielofunkcyjnej sali wykładowej oraz obserwatorium, które umożliwi obserwację nieba. Koszt budowy obiektu i zakupu najnowocześniejszego wyposażenia edukacyjnego wyniesie ponad 25 mln zł, z czego blisko 16,7 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Za wzór stawiamy sobie warszawskie Centrum Nauki Kopernik - przyznał prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - U nas stanie się podobnie, bo oferta skierowana będzie zarówno do najmłodszych, jak i osób dorosłych. Skupiamy się także na wzmocnieniu badań naukowych. Z myślą o dalszym rozwoju nauk o żywności, powstanie nowoczesna infrastruktura badawcza. Czeka nas dużo trudnej pracy, ale z pewnością inwestycje przyniosą wszystkim wymierne efekty. Dziękuję za merytoryczną pomoc w rozwój nauki na Warmii i Mazurach.

Specjalistyczna aparatura laboratoryjno-badawcza zostanie umiejscowiona w nowo wybudowanych i zmodernizowanych budynkach. Projekt będzie realizowany także na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. Całkowita wartość inwestycji wynosi 60,1 mln zł z czego 44,8 mln zł to dofinansowanie.

Aż 93 mln zł (77,6 mln zł dofinansowania) zostanie przeznaczonych na Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia. Poprzez wzmocnienie potencjału Instytutu Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie zostanie stworzona ponadregionalna specjalistyczna baza naukowo-badawcza oraz baza badawczo-wdrożeniowa. Wykorzystanie infrastruktury umożliwi realizację działań zbieżnych z inteligentnymi specjalizacjami regionu, do których można zaliczyć „żywność wysokiej jakości" i „ekonomię wody".

- Przedsięwzięcie przyczyni się również do integracji naszej placówki, z czterech lokalizacji do jednej – mówi prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu PAN. – A jej położenie sprawi, że jeszcze lepiej będziemy mogli nawiązać współpracę z sektorem biznesu. Jest to bardzo trudny projekt, do którego przygotowywaliśmy się aż sześć lat. Tym bardziej, że chcemy wykonać go w partnerstwie publiczno-prawnym.

Inwestycja położona będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~do Obserwatora / 2017-12-27 19:40
Na fotkach ta sama ekipa: PO, PSL albo PSL, PO. Nikt Ci nie będzie tłumaczył się z węgorza. Węgorz to milczenie, wstyd, kompromitacja na cały świat - za to odpowiadają "naukowcy" i obie ww. formacje. Ale wierzę w sprawiedliwość, w wymiar sprawiedliwości, który dzięki reformom nareszcie bęzie sprawiedliwy.
~Obserwator / 2017-12-22 22:35
A czy UWM może poinformować czy wróciły do nas wyłudzone publiczne pieniądze w projekcie węgorzowym? Co się dzieję z tak ogromną aferą? To były nasze publiczne pieniądze. Panie rektorze, panie kanclerzu proszę o informację. Mamy prawo wiedzieć.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl