Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2017-10-26 20:22 | Rozmiar tekstu: A A A

W szpitalu uniwersyteckim powstało Centrum Symulacji Medycznych

Olsztyn24
Otwarcie Centrum Symulacji Medycznych UWM (fot. MC/WB) | Więcej zdjęć »
Ponad 17 milionów złotych kosztowała najnowsza inwestycja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - Centrum Symulacji Medycznych. W dzisiejszej (26.10) uroczystości oddania centrum do użytku wzięli udział m.in. wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Dzięki Centrum Symulacji Medycznych studenci wydziałów lekarskiego i nauk o zdrowiu będą mogli ćwiczyć na symulatorach sytuacje, z którymi będą mieć później do czynienia w praktyce zawodowej. Studenci mogą korzystać z centrum już od początku roku akademickiego.

Centrum składa się z 2 połączonych ze sobą obiektów: zmodernizowanego XIX-wiecznego i zupełnie nowego, wybudowanego od podstaw. W starszym budynku od 2014 r. działa Zakład Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Jest w nim sala symulacji wysokiej wierności dla pielęgniarstwa oraz sale symulacji niskiej wierności do ćwiczeń: umiejętności pielęgniarskich, położniczych, podstaw resuscytacji, resuscytacji zaawansowanych, laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych, chirurgicznych, ćwiczeń z pacjentami symulowanymi, pracownia umiejętności technicznych oraz 2 sale do egzaminów praktycznych z przedmiotów klinicznych.
R E K L A M A
banner
W nowym, 3-kondygnacyjnym budynku, który jednocześnie nawiązuje architektonicznie do XIX-wiecznego sąsiada, są sale symulacji wysokiej wierności: szpitalnego oddziału ratunkowego, intensywnej terapii, bloku operacyjnego, porodowa. Dodatkowo na korytarzu będzie stać ambulans przeznaczony do ćwiczeń ratowniczych. Na 2 piętrze ulokowano aulę wykładową.

Sale symulacji wysokiej wierności są wyposażone tak samo, jak prawdziwe szpitalne. Zamiast żywego człowieka studenci mają w nich do czynienia z zaawansowanymi technicznie symulatorami (fantomami). Taki symulator zachowuje się jak człowiek: płacze, sinieje, oddycha, leci mu krew z ran, zmienia się jego temperatura, może dostać alergii na leki lub powikłań w wyniku zastosowania niewłaściwej kombinacji leków. Na sali operacyjnej studenci mogą ćwiczyć np. postępowanie w przypadku zatoru powietrznego, krwotoków, różnych rodzajów znieczulenie, przypadki zaburzeń rytmu serca, wstrząsu anafilaktycznego, wstrząsu kardiogennego, neurogennego, septycznego, urazy czaszkowo-mózgowe.

Sale symulacji niskiej wierności wyposażone są w symulatory, trenażery i inne sprzęty do ćwiczeń podstawowych zabiegów. Studenci zapoznają się z różnymi reakcjami i sposobami radzenia sobie w sytuacjach typowych i trudnych. Uodpornią się również na stres i presję czasu obecne w pracy lekarza i pielęgniarki.

- Będziemy się starać być wzorem dla całej Polski
- mówił rektor UWM, prof. Ryszard Górecki podczas dzisiejszej uroczystości. - Ale będziemy się też starać, aby za 3 lata wybudować kolejne nowe skrzydło naszego szpitala uniwersyteckiego.

Uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć, jak przebiega nauka przyszłych lekarzy w centrum. Była też okazja do zwiedzenia całego centrum.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie Centrum Symulacji Medycznych UWM w Olsztynie

26-10-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl