Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2018-01-03 17:49 | Rozmiar tekstu: A A A

V Olsztyński Orszak Trzech Króli przejdzie miejskimi ulicami już w sobotę

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji | Więcej zdjęć »
W Olsztynie dobiegają końca przygotowania do V Orszaku Trzech Króli. O tegorocznym orszaku mówiono dzisiaj (3.01) podczas konferencji prasowej zorganizowanej w olsztyńskiej Kurii Metropolitalnej z udziałem organizatorów, patronów honorowych i aktorów wydarzenia.

W tym roku Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 740. miejscowości. Na Warmii i Mazurach kolędników będzie można spotkać w 35., m.in. w Bartoszycach, Braniewie, Fromborku, Elblągu i Nidzicy, ale także w Jezioranach, Olsztynku i Dobrym Mieście. W Olsztynie orszak przejdzie pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”.

Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego, nazwanego potocznie Świętem Trzech Króli. Jego organizatorzy (ogólnopolski - Fundacja Orszak Trzech Króli, olsztyński - Forum Prorodzinne) promują w ten sposób tradycję jasełkową, wspólne kolędowanie, tworzenie płaszczyzny dialogu międzypokoleniowego i integrację mieszkańców wszystkich dzielnic Olsztyna.
R E K L A M A
banner
Tak jak w dotychczasowych edycjach olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli, wydarzenie rozpoczną msze święte w trzech kościołach parafialnych: pw. św. Józefa (ul. Jagiellońska), pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Mickiewicza) i pw. Matki Bożej Saletyńskiej (ul. Morska). Msze rozpoczną się o godz. 11.00 w pierwszym i drugim z wymienionych kościołów, w trzecim zaś o godz. 10.30. Po mszy z każdego z nich do centrum miasta wyruszą orszaki: z kościoła św. Józefa Orszak Azjatycki - Melchior, z kościoła NSPJ Orszak Afrykański - Baltazar, zaś z kościoła MBS - Orszak Europejski - Kacper.

Wszystkie orszaki spotkają się na Placu Jana Pawła II, pod ratuszem, gdzie nastąpi pierwszy mansjon (scena jasełkowa): Spotkanie Królów. Potem połączone już orszaki ruszą na Pl. Dunikowskiego, gdzie odegrany zostanie mensjon Pałac Heroda. Następny mansjon - u Brata Alberta - zaplanowano pod Urzędem Wojewódzkim. Po tej scenie orszaki ruszą na Pl. Solidarności, gdzie odegrany zostanie ostatni mansjon: Stajenka - złożenie darów. Po zakończeniu orszaku na Pl. Solidarności rozpocznie się wspólne kolędowanie, które zainicjuje wspólny polonez tańczony w rytm kolędy „Bóg się rodzi”.

Organizatorzy zapraszają też do udziału w konkursie pod hasłem „Najpiękniej przebrana rodzina orszakowa”.

W tym roku organizatorzy orszaku przygotowali 5 tys. papierowych koron i 3 tys. śpiewników z kolędami. Wśród uczestników orszaku zostanie też rozdanych 5 tys. okolicznościowych nalepek z logo orszaku. Będą również anielskie i diabelskie cukierki, ciastka oraz gorąca herbata i inne atrakcje.

W orszaku weźmie udział ponad 50. aktorów-amatorów, 350 rycerzy, dwórek i heroldów oraz około 120. wolontariuszy.

Więcej o sobotnim wydarzeniu w naszej wideorealcji z dzisiejszej konferencji prasowej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa ws. V Olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli

»

03-01-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl