Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-01-23 15:13 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie ruszył system pomiaru jakości powietrza

Olsztyn24
Przekazanie mobilnego detektora smogu strażnikom miejskim | Więcej zdjęć »
Mieszkańcy Olsztyna mogą samodzielnie monitorować w czasie rzeczywistym jakość powietrza w mieście. Stało się to możliwe dzięki zainstalowaniu przez miasto 25 stacjonarnych detektorów smogu. O uruchomionym właśnie systemie pomiaru jakości powietrza oraz długofalowych działaniach władz miasta w zakresie ochrony środowiska mówiono dzisiaj (23.01) podczas konferencji prasowej w olsztyńskim ratuszu, w której udział wzięli: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, pełnomocnik prezydenta ds. gospodarki i infrastruktury elektroenergetycznej Karol Więckowski oraz komendant Straży Miejskiej w Olsztynie Jarosław Lipiński.

Jakość powietrza w Olsztynie na tle całego kraju jest bardzo dobra. Mimo tego wielu mieszkańców miasta niepokoi się o jego stan, w szczególności ci, którzy mieszkają lub odwiedzają osiedla, w których dominuje zabudowa jednorodzinna. Szczególnie zimą trudno nie poczuć tam spalin wydobywających się z kominów.

- Aby odpowiedzieć na oczekiwania naszych mieszkańców zdecydowaliśmy się uruchomić 25 prostych detektorów smogu - powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Urządzenia zamontowaliśmy praktycznie we wszystkich osiedlach, z wyjątkiem Tracka. Niewielkie urządzenia mierzą podstawowe parametry: stężenie pyłów PM2,5 i PM10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę, czyli to wszystko co ma wpływ na tworzenie się smogu. Dzięki nim każdy mieszkaniec w każdej chwili będzie mógł sprawdzić jakość olsztyńskiego powietrza. Służy do tego specjalna aplikacja udostępniona przez producenta urządzeń. Także na naszych stronach: olsztyn.eu i bezpieczny.olsztyn.eu udostępniamy specjalne widgety, które podają aktualne pomiary poszczególnych detektorów.
R E K L A M A
banner
Detektory zostały zamontowane w następujących lokalizacjach:

» Os. Grunwaldzkie - ul. Grunwaldzka 21A,
» Os. Kortowo - ul. Prawocheńskiego 11,
» Os. Kortowo - ul. Słoneczna 46,
» Os. Dajtki - ul. Żytnia 71,
» Os. Nad Jez. Długim - ul. Przyjaciół 42,
» Os. Likusy - ul. Bałtycka 43,
» Os. Redykajny - ul. Stokrotki 1,
» Os. Gutkowo - ul. Bałtycka 151,
» Os. Śródmieście - ul. Wyzwolenia 30,
» Os. Podgrodzie - ul. Mariańska 1,
» Os. Podgrodzie - ul. Grzegorzewskiej 6,
» Os. Kormoran - ul. Pstrowskiego 17A,
» Os. Mazurskie - ul. Gryńska 17,
» Os. Pojezierze - ul. Pana Tadeusza 12a,
» Os. Kętrzyńskiego - ul. Kętrzyńskiego 10,
» Os. Zatorze - ul. Puszkina 16,
» Os. Zielona Górka - ul. Morwowa,
» Os. Mleczne - ul. Iwaszkiewicza 44,
» Os. Brzeziny - ul. Dubiskiego 43,
» Os. Generałów - ul. Maczka 11,
» Os. Zacisze - ul. Złota 11,
» Os. Jaroty - ul. Mroza 25,
» Os. Jaroty - ul. Malewskiego 2A,
» Os. Pieczewo - ul. Panasa 12,
» Os. Nagórki - ul. Wańkowicza 4.

Ponadto olsztyńska Straż Miejska została dzisiaj wyposażona w mobilny detektor smogu. Jednocześnie prezydent Grzymowicz zobowiązał komendanta straży, by jeden z patroli codziennie monitorował jakość powietrza na poszczególnych osiedlach.

Podczas dzisiejszej konferencji przekazano też dobrą wiadomość dla tych mieszkańców Olsztyna, którzy zainteresowani są wymianą starych pieców c.o. na piece nowoczesne. Podczas styczniowej sesji Rady Miasta Olsztyna procedowana będzie uchwała, na mocy której miasto przeznaczy na dofinansowanie wymiany pieców 360 tys. złotych. Ponieważ uchwała zostanie podjęta już na początku roku, będzie więcej czasu niż w roku 2017 na złożenie wniosku o dofinansowanie i wymianę pieców.

Więcej przekazanych podczas konferencji informacji dot. działań miasta związanych z ochroną środowiska w naszej wideorelacji w konferencji.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Olsztyna [23.01.2018]

23-01-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl