Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
UG Dywity | 2018-01-24 13:08 | Rozmiar tekstu: A A A
Po sesji Rady Gminy w Dywitach

Zmiana patrona szkoły i ulgi dla seniorów

Olsztyn24
Sesja Rady Gminy w Dywitach (fot. UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »
„Gazeta Olsztyńska” przestała być patronem Szkoły Podstawowej w Dywitach, a osoby powyżej 70. roku życia będą mogły skorzystać od 1 marca z 98-procentowej ulgi na przejazd autobusami linii 108, 110 i 112 na terenie gminy Dywity – to ważne decyzje, jakie podjęli radni gminni podczas sesji we wtorek (23.01).

Małe zainteresowanie gazety sprawami szkoły, brak współpracy czy z drugiej strony silne więzi szkoły z rodziną Marii Zientary-Malewskiej, poetki warmińskiej urodzonej w Brąswałdzie – to główne argumenty, jakie od pewnego czasu podnosiła cała społeczność Szkoły Podstawowej w Dywitach. Już w 2017 roku wystąpiła ona do Rady Gminy Dywity z wnioskiem o zmianę patrona placówki z „Gazety Olsztyńskiej” na Marię Zientarę-Malewską.

– Trzeba podkreślić, że za zmianą patrona była cała społeczność szkolna, czyli samorząd uczniowski, Rada Rodziców, dyrekcja i nauczyciele – mówi Ewa Romanowska, dyrektor SP w Dywitach.
R E K L A M A
banner
Szkoła przeprowadziła również głosowanie wśród uczniów i ci opowiedzieli się za Marią Zientarą-Malewską jako patronką tej placówki oświatowej.

– Uczniom łatwiej identyfikować się z konkretną osobą niż instytucją, czy gazetą – uważa Ewa Romanowska. – Poza tym szkoła od lat angażuje się w działania regionalne związane z Warmią, stąd pewnie taka decyzja.

Warto podkreślić, że Szkoła Podstawowa w Dywitach przed reformą systemu edukacji była Zespołem Szkół, w skład którego wchodziła Szkoła Podstawowa im. „Gazety Olsztyńskiej” oraz Gimnazjum Publiczne im. Marii Zientary-Malewskiej. Społeczność szkolna wybierała więc z dwóch istniejących patronów. Radni już w grudniu 2017 roku mieli głosować sprawę zmiany patrona szkoły na sesji, ale po dyskusji skierowali sprawę do ponownego przemyślenia i przedyskutowania na Komisję Społeczną Rady Gminy Dywity, która odbyła się niedawno w szkole.

– Strony przekonywały się do swoich racji, ale do konsensusu nie doszło – mówi Lech Kryszałowicz, przewodniczący Komisji Społecznej. – To sprawa trudna, wzbudzająca kontrowersje, dlatego zachęcałem do głosowania zgodnie ze swoim sumieniem.

Ostatecznie 11 radnych zagłosowało za zmianą patrona, dwóch się wstrzymało i jeden był przeciwny. Tym sposobem pełna nazwa placówki to obecnie: Szkoła Podstawowa im. Marii-Zientary Malewskiej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dywitach.

– Deklaruję, że nie zapomnimy o dotychczasowym patronie, bo planujemy zrobić w szkole specjalny kącik „Gazety Olsztyńskiej” – mówi dyrektor Ewa Romanowska.

Jest też dobra informacja dla osób powyżej 70 roku życia, którzy korzystają z komunikacji podmiejskiej na liniach 108, 110 i 112 na terenie gminy Dywity. Dzięki uchwale Rady Gminy, którą  radni przegłosowali jednogłośnie, od 1 marca 2018 roku osoby po ukończeniu 70. roku życia będą mogły podróżować po terenie gminy autobusami tych linii z 98-procentową ulgą. Bilet roczny będzie kosztował  tylko 19.20 zł. By skorzystać  z ulgi pasażer po 70. roku życia musi wyrobić Olsztyńską Kartę Miejską. Można dokonać tego w punktach ZDZiT na terenie Olsztyna oraz w Urzędzie Gminy Dywity. Mając już wyrobioną OKM można dokonać zakupu biletu w punktach ZDZIT w Olsztynie.

Co jest potrzebne do wyrobienia takiej karty? Należy wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie. Wypełniony dokument należy złożyć w dowolnym punkcie sprzedaży ZDZiT w Olsztynie, a od poniedziałku 29 stycznia również w Urzędzie Gminy Dywity (więcej informacji pod nr tel. 89 524 76 63 lub e-mail: transport@ugdywity.pl).

Z D J Ę C I A
Komentarze [6]
~Toni / 2018-01-28 18:24
Pani radna powiatowa Joanna Michalska nie pojawia się zarówno na komisjach rady powiatu jak i sesjach , a uczestniczy w sesjach gminnych ? O co tu chodzi......... Marzy po krótkim przypadkowym wice- starostowaniu zostać WÓJTEM ! Bardzo ambitna osoba ........................
~Anka / 2018-01-26 16:27
Czy patronem była "Gazeta Olsztyńska" (1886-1939) czy współczesna niemiecka "Gazeta Olsztyńska", która przywłaszczyła sobie tytuł...
~olo15 / 2018-01-25 17:09
"nie zapomnimy o dotychczasowym patronie, bo planujemy zrobić w szkole specjalny kącik „Gazety Olsztyńskiej” - ha, ha, kącik :) A najfajniejsze jest to, że Tokarczyk w Dywitach mieszka, a tu teraz taka skucha :)
~Kebiz / 2018-01-25 12:59
Słuszna d(i)ec(e)yzja, chociaż nadal nie doczekałem się odpowiedzi na pytanie: czy Olsztyn został już włączony do gminy Dywity i od kiedy ?
~Tomek / 2018-01-25 09:50
Gazeta Olsztyńska jest taka olsztyńska, że Seweryn Pieniężny w grobie się przewraca jak ją czyta !!!
~olo.12 / 2018-01-25 08:23
"Gazeta Olsztyńska" straciła nawet patronat nad szkołą. Płynie równo - w dół
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl