Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-01-31 20:29 | Rozmiar tekstu: A A A

Miasto dało kasę na „skrajnie lewackie” spektakle

Olsztyn24
XLIV sesja Rady Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Rokrocznie olsztyński samorząd przekazuje stosunkowo niewielkie dotacje finansowe, wspierające niektóre wydarzenia kulturalne organizowane przez znajdujące się w Olsztynie wojewódzkie instytucje kultury: Teatr im. Jaracza, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Muzeum Warmii i Mazur. Również w tym roku w budżecie miasta znalazła się kwota 70 tys. złotych przeznaczona na dofinansowanie Olsztyńskich Spotkań Teatralnych, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” oraz Wakacyjnych Czwartków z Mikołajem Kopernikiem. Wydawało się, że przygotowane na dzisiejszą (31.01) XLIV sesję Rady Miasta projekty uchwał konkretyzujące wcześniejsze plany wsparcia wymienionych wyżej wydarzeń przejdą „przez aklamację”. Nic z tego. Dwóch radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiło się przyznaniu dotacji niektórym instytucjom, a ich argumenty były co najmniej kontrowersyjne.

Jako pierwszą procedowano uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego na działalność Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Chodziło konkretnie o kwotę 20 tys. złotych na dofinansowanie tegorocznej edycji Olsztyńskich Spotkań Teatralnych, największego festiwalu teatralnego na Warmii i Mazurach. Jako pierwszy przeciwko przyznaniu takiej dotacji wypowiedział się radny Jarosław Babalski.

- Zabieram głos tylko po to, żeby uzasadnić swój sprzeciw, bo będę tak głosował - powiedział radny Babalski. - Nie głosuję przeciwko teatrowi, bo to jest instytucja z jednym z największych dorobków kulturalnych, natomiast nie mogę się pogodzić z linią programową jaka jest w teatrze prowadzona. W związku z tym jestem przeciwny. Mówię to dlatego, że chodzę do teatru. Wrażliwość każdego z nas jest inna, mnie się po prostu te spektakle nie podobają. Jeśli to jest placówka, która nosi miano sceny narodowej, to naprawdę od dłuższego czasu nie widziałem nic, co ma coś wspólnego z budowaniem patriotyzmu i wartości dotyczących np. wyzwolenia. Dlatego będę głosował przeciw, ponieważ nie zgadzam się z linią programową tego teatru - powtórzył Babalski.
R E K L A M A
banner
Niespodziewanie z radnym Babalskim nie zgodził się jego kolega klubowy Maciej Tobiszewski.

- To jest zdanie mojego kolegi - powiedział Tobiszewski. - Ja będę głosował za przyznaniem tej dotacji. Uważam, że Teatr Jaracza jest nasz, olsztyniaków, całego naszego województwa. Nie jest własnością nikogo, w tym jakiegokolwiek dyrektora. Jest to nasze wspólne dobro. Olsztyńskie Spotkania Teatralne będą się odbywać po raz 26., więc nie jest to jakaś impreza, która nagle, teraz się pojawiła w głowie obecnego dyrektora, tylko jest to kolejna edycja tego festiwalu, na które przyjeżdżają teatry z całej Polski, gdzie poziom jest bardzo wysoki, a ostatnio nawet pani wiceminister pochwaliła taką inicjatywę. Ja będę głosował za przyznaniem tej dotacji. Szkoda że taka mała - dodał Tobiszewski.

Kolejnym z uczestników dyskusji był również radny PiS, tym razem sam przewodniczący tego klubu Dariusz Rudnik.

- Przychylam się do wypowiedzi radnego Babalskiego, ja również będę głosował przeciw przyznaniu dotacji Teatrowi im. Jaracza ze względu na linię programową tego teatru, który nosi zaszczytne miano Teatru Narodowego, natomiast treści tam krzewione uważam za skrajnie lewackie i wręcz przeciwne tym ideom, które powinna mieć placówka nosząca nazwę „narodowy” - stwierdził Rudnik.

Do dyskusji włączył się radny Krzysztof Kacprzycki (niezależny) popierając wypowiedź Macieja Tobiszewskiego, a potem radna Ewa Zakrzewska (PO).

- Ja również słuchałam wypowiedzi pani wiceminister rządu, która bardzo chwaliła linię programową Teatru Jaracza i wydaje mi się, że koledzy z PiS będą mieli problem - powiedziała Zakrzewska. - Pani wiceminister była bardzo zachwycona teatrem, programem, poziomem reżyserii, ale również poziomem dyrektora, który w taki sposób prowadzi teatr. Ja i cały klub Platformy Obywatelskiej jesteśmy za tym, żeby taką dotację przekazać. Jest nam przykro, że jest tam mała.

Na to głos ponowanie zabrał Dariusz Rudnik.

- Czuję się w obowiązku odpowiedzieć w imieniu klubu. To nie znaczy, że jeśli pani minister się coś podobało, to musimy z automatu mieć takie zdanie. To są praktyki z czasów niedawno słusznie minionych - odpowiedział.

Do dyskusji włączył się radny Robert Szewczyk (PO).

- Ciężko się ustosunkować do wypowiedzi kolegów - właściwie nie trzeba, bo sami ze sobą dyskutują. Przypomnę, że nasz Teatr Jaracza jest placówką o statusie Teatru Narodowego. Jego budżet w połowie składa się z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I z tej strony nie ma żadnych obiekcji. Nikomu w samorządzie województwa, czy w ministerstwie kultury nie przychodzi do głowy, żeby pytać o „linię programową” - powiedział Szewczyk.

Po krótkiej, ale wymownej dyskusji, przewodnicząca rady Halina Ciunel zarządziła głosowanie. Wynik był przekonujący, chociaż niejednomyślny. Za udzieleniem dotacji było 22 radnych, przeciwko - 2

Dodajmy, że głosy o opiniach na temat Teatru Jaracza poruszyły pracowników tej instytucji. Po południu dotarł do nas newsletter z teatru, w którym mogliśmy przeczytać:

„Chcielibyśmy z całą mocą podziękować panu Prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi oraz radnym Rady Miasta Olsztyna za pomoc finansową w wysokości 20 tysięcy złotych, która przekazana zostanie w całości na organizację kulturalnego wydarzenia wiosny w Olsztynie czyli 26. edycję Olsztyńskich Spotkań Teatralnych.

Na zarzuty niektórych radnych, jakoby treści krzewione w Teatrze Jaracza były skrajnie lewackie  i wręcz przeciwne ideom, które powinna nieść za sobą instytucja narodowa, odpowiadamy prezentując niektórych tylko autorów sztuk wystawianych  na naszych czterech scenach - Moliere, William Shakespeare, Stanisław Wyspiański, Fiodor Dostojewski, Antoni Czechow, Tadeusz Różewicz, Sławomir Mrożek, a już we wrześniu Lew Tołstoj.

Nie chcąc włączać się w dalszy spór i polemikę zapraszamy do Teatru Jaracza w Olsztynie.”

Również propozycja wsparcia Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych kwotą 30 tys. złotych na organizację Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” spotkała się ze sprzeciwem radnego Dariusza Rudnika.

- Zarówno Teatr Jaracza, jak i CEiIK jest wykorzystywany przez samorząd województwa do działalności politycznej - powiedział Rudnik. - Przykładem jest utworzenie tzw. funduszu filmowego, z którego finansowane są filmy propagandowe działające ewidentnie na korzyść określonych opcji politycznych rządzących w samorządzie. W związku z tym dofinansowanie tego obiekty uważamy za nieporozumienie. Marszałek ma dużo pieniędzy, nie szczędzi na różne formy działalności CEiIK-u, więc myślę, że dokładanie się tutaj przez miasto nie jest konieczne.

Z radnym Rudnikiem polemizowała przewodnicząca komisji kultury Rady Miasta Krystyna Flis.

- Cieszę się, że marszałek utworzył fundusz filmowy, i że dzięki temu mogliśmy zobaczyć film „Cicha noc”, który został dostrzeżony w kraju. Bardzo jestem z tego powodu zadowolona - powiedziała radna.

Za udzieleniem wsparcia CEiIK-owi głosowało 19 radnych, 2 było przeciwnych, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. 2 osoby obecne na sali nie głosowały.

Dyskusji nie było natomiast przy rozpatrywaniu projektu uchwały o przyznaniu dotacji w wysokości 20 tys. złotych Muzeum Warmii i Mazur. Za przyjęciem uchwały głosowało 22 radnych, 1 był przeciwny, 1 osoba nie zagłosowała.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [11]
~babcia / 2018-02-03 17:03
A ja co roku chodzę z wnukami na czwartki z Kopernikiem. Czy do urzędników dociera, że jest to jedyna w mieście tak profesjonalnie zorganizowana impreza dla dzieci w czasie wakacji. Wnuki przyjeżdżają do mnie z różnych miast i nigdzie nie ma czegoś takiego dla dzieci. Co roku jestem pod wrażeniem tego, co dzieje się na zamku. Co roku jest coś innego. Za każdym razem dzieci mają zabawę przez kilka godzin. Wstyd panie prezydencie i wszyscy radni. Czy byliście ze swoimi dziećmi chociaż raz. Pewnie wakacje spędzacie pod palmami, a nie wiecie, co dzieje się pod waszym nosem. Po co dawać pieniądze na Poezję skoro ludzie i tak płacą grubą kasę za bilety wstępu. CEiK nic nie robi!!! Czy ktoś wie, co tam właściwie się dzieje? Wracając do zamku to mam nadzieję, że organizatorzy "czwartków" nie zniechęcą się żenującą postawą RATUSZA i w tym roku też coś fajnego wymyślą. Taka jest mentalność urzędnicza. Cudze chwalicie, swego nie znacie i nie doceniacie. WSTYD!!!!
~Kebiz / 2018-02-02 14:53
Cieszy tak bogato zawiązana dyskusja o kulturze. Większość wypowiedzi trafnie ocenia sytuację i efekty pracy największych ośrodków olsztyńskiej kultury. Martwi podpinanie się pisorodnych do tej debaty i idiotyczne ocenianie wszystkiego przez pryzmat tzw linii politycznej. To smutne i żałosne.
~Dziadek Tadek / 2018-02-01 20:29
Czytałem, że zdaniem urzędnika Ratusza "Olsztyn miastem turystycznym jest". Gratuluję temu panu dobrego samopoczucia. I gratuluję radnemu/radnej, który równo głosował przeciw dotacjom dla teatru, CEiKu i zamku, albowiem co te instytucje robią dla "turystyczności" miasta? Nie wiem co oprócz Poezji robi CEiK, ale "Poezja" to znak firmowy miasta, zamku, może lipy, której już nie ma i pokolenia, które już mało znaczy. Spotkania teatralne znam, chociaż tam nie chodzę, bo to nie moja stylistyka, ale szanuję, że trzeba się wyszumieć i teatr jak kino ma mieć różne oblicza. Niechby i lewicowe. Do zamku chodzę latem z wnukami i za każdym razem dziwi mnie, że tam może dziać się tyle ciekawych rzeczy i wszystko wokół Kopernika. I teraz sprawa najistotniejsza. Pieniądze. Poezja ma swoją sporą widownię. Spotkania swoją - nie wiem jaką. W zamku widziałem tłumy. Na to wszystko miasto wydaje mniej niż na wycieczki radnych i urzędników z promocją postaci Kopernika. Efekty działalności tych trzech instytucji są pewnie policzalne. Wycieczki organizował ten sam pan co ogłosił "Olsztyn miastem turystycznym". Pewnie ten specjalista od promocji opowie o swoich sukcesach. I dlatego postuluję, żeby w następnym roku Miasto nie dawało pieniędzy na te imprezy tylko przekazało je specjaliście od promocji na rozwój "Turystyczności miasta". Po owocach poznamy co jest lepszą inwestycją.
~Filharmonia łubu-dubu / 2018-02-01 14:05
Idę do filharmonii, płacę gruba kasę za bilety a tam: głos spikera dziękuje urzędowi marszałkowskiemu, a na scenie przed lub po wydarzeniu wkracza wyfiokowana pani z PSL i znowu polityczne show.... Kpina z ludzi, którzy chcą posłuchać muzyki. Jeśli ma być polityczny wstęp, występ lub coś podobnego to poproszę o informację przy zakupie biletu. Mam płacić za oglądanie lokalnych działaczy PO czy PSL to dziękuję, nie pójdę więcej.
~do Widza / 2018-02-01 13:41
Pan Widz ma rację w określeniu na co idą te nędzne pieniądze w oszałamiającej kwocie 20 tysięcy i że Olsztyńskie Spotkania Teatralne wymyślił Pan Andrzej Fabisiak. Ale jednocześnie Pan Widz przesadza ze swoimi sympatiami i antypatiami. Dlaczego? Bo takie proszę Pana Widza działania, jakie dofinansowania i wsparcie organizacyjne. Cudów nie ma. Poza tym ja kocham Olsztyn i dziękuje Bogu za to, że w ogóle komuś tu się chce tworzyć! Nie podstawiajmy nóg, pomagajmy. Natomiast jeśli atmosfera w instytucjach kultury jest fatalna, to skądś to się bierze. Zgadzam się, że trzeba sprawdzić, ale w niczym nie przesadzajmy, bo inaczej sami siebie zaorzemy.
~widz / 2018-02-01 11:03
Pamiętajmy!Te nędzne 20 tys. to nie jest dofinansowanie "lewackich" premier "lewackiego" dyrektora tylko OLSZTYŃSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH, które wymyślił i wypromował wyrzucony P. A. Fabisiak. Zostawił imprezę, którą teraz dyr kijowski nazywa wydarzeniem kulturalnym (ha,ha,) i na którą mieszkańcy regionu rzeczywiście czekają i zapisują się w kolejce po kupno biletów. A swoją drogą arogancja, buta, lekceważenie ludzi prze dwoje obecnych dyrektorów jest w mieście tajemnicą poliszynela. Atmosfera w teatrze jest fatalna. I to warto sprawdzić. Tylko konkurs.....
~wkurzony / 2018-02-01 10:34
A MOK? Co robi MOK za publiczne pieniądze w tym moje pieniądze i dla kogo, skoro dyrektor selekcjonuje ludzi według swojego gustu? Własny gust to w prywatnej stajni, nie w instytucji, która powinna mieć jakieś idee i nie może wywalać ludzi z niej tylko dlatego, że są na przykład starzy i nie czytają książek z półki pana dyrektora. Co to za prowincjonalne kwasy, gierki towarzyskie, uprzedzenia niemalże rasowe, schematyzm, gdy potem i tak jest jak było, czyli jak nie ma kto grać, to gra Czerwony Tulipan, bo on kocha Olsztyn. A CEIK? Dlaczego upupił Śpiewaną Poezję i całe miasto nią nie żyje jak kiedyś było? Dlaczego od poezjowania wywalono olsztyniaków i sprowadza się teraz jedynie w kółko Macieju te same gwiazdki z kraju, które mają dźwignąć główne koncerty, ale nie dźwigają ich do poziomu jaki kiedyś był i cały kraj podziwiał Poezję w telewizji, ale też zjeżdżali turyści z kraju, było ich tak wielu, że siedzieli na kocach pod murami. Gdzie jest ta atmosfera i ta wyjątkowość? Co się porobiło z tym wszystkim? Nie sprawdzają się nowi dyrektorzy i ci niby kreatorzy, duszą inicjatywy !!! Radni , jesteście bezradni, tylko do zdjęć pozujecie. Pani Krystyno Flis, czy pani nie ma ambicji zawalczyć o Olsztyn z większa wiedzą? Co Pani robi w tej komisji, tylko siedzi?
~Tokyo / 2018-02-01 10:06
Wolę zapłacić parę złotych, poświęcić czas i pojechać do teatru do Warszawy lub Krakowa, wybrać coś dla siebie, dla rodziny. Przyznaję, dla mnie teatr olsztyński to porażka.
~edward / 2018-02-01 08:23
Nareszcie jakiś ciekawy artykuł na olsztyn24! I mam nadzieję, że na forum pojawią się równie cenni informatorzy. A najciekawsze, że wszyscy radni - ci za i przeciw - mają dobre argumenty, tylko racja leży gdzieś po środku! Panie Rudnik - ratuj !!!! Bo CEIK istotnie tylko mikrofony Marszałkowi podstawia, ale dotacje ma na jakąś iluzoryczną edukację. Ma także kasę fundusz filmowy, choć kręci się przy nim więcej aparatu niż artystów i krytyków tej sztuki. Teatr jest Narodowy i ma klasycznych autorów sztuk, ale w ocenie tej instytucji przebija się ocena dyrektora, który ma wyraziste poglądy (raczej lewackie) i nie uczestniczy w życiu miasta, co środowiska irytuje, ale Pan Kijowski trzyma teatr w ryzach, jako instytucję wizytówkową wyższej kultury, a poza tym dyrektor Kijowski był odważny i pozbył się królów elokwencji i rozdawania kart - Sieniewicza i Fabisiaka! Muzeum zajmuje najbardziej ważne miejsce w Olsztynie, a wymaga dofinansowania znacznie większego, bo go myszy zjedzą, a ludzie się pochorują z głodu, aż wreszcie wszystko zgarną wszystkowiedzące wróżki z Zachęty , ha, ha,ha! Panie Rudnik - ratuj, tylko odkryj pan złoty środek racji!!!!
~Andrzej / 2018-01-31 22:06
Zgadzam się z radnymi PiS. Przestałem chodzić do teatru w Olsztynie i do naszej filharmonii. W teatrze lewacka propaganda, a w filharmonii nie ma spektaklu bez podziękować marszałkowi województwa, bez przemowy, powitań itp aparatczyków z PSL lub PO. Kupuje bilet do filharmonii i JESTEM ZMUSZANY do oglądania ludzi, których nie mam ochoty oglądać. Teatr, filharmonia w Olsztynie to tuba propagandowa tzw. opozycji.
~wot / 2018-01-31 21:36
Panowie radni z PiS, teatr to nie jest partia polityczna. "Linię programową" wyznacza Wam jaśnie prezes Kaczyński. I trzymajcie się jego nogawek. Jeśli nie chcecie pomóc teatrowi w Olsztynie, to chociaż nie przeszkadzajcie.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl