Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-01-31 17:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Rada Miasta odmówiła wygaszenia mandatu radnej Wandy Agnieszki Jabłońskiej

Olsztyn24
Radna Wanda Agnieszka Jabłońska | Więcej zdjęć »
Wbrew żądaniu wojewody warmińsko-mazurskiego radna „prezydenckiego” klubu radnych Ponad Podziałami w Radzie Miasta Olsztyna, Wanda Agnieszka Jabłońska, nie straciła mandatu radnej. Przeciwko spełnieniu żądania wojewody, podczas dzisiejszej (31.01) XLIV sesji Rady Miasta Olsztyna, głosowało aż 17 radnych spośród 23 obecnych w sali sesyjnej.

Przypomnijmy, że Wanda Agnieszka Jabłońska jest przewodniczącą olsztyńskiego Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, prowadzącego m.in. Zespół Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego kształcący dzieci niepełnosprawne, głównie z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Do Rady Miasta Olsztyna weszła po ostatnich wyborach samorządowych z list Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Grzymowicza, stając się jednocześnie członkiem popierającego prezydenta Grzymowicza klubu radnych Ponad Podziałami.

Problemy z mandatem Wandy Agnieszki Jabłońskiej pojawiły się w przestrzeni publicznej kilkanaście dni temu, kiedy to do Biura Rady Miasta Olsztyna wpłynęło pismo wojewody Artura Chojeckiego z żądaniem podjęcia przez Radę Miasta Olsztyna uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnej. Wojewoda opierając się na ustaleniach CBA zarzucił radnej Jabłońskiej, że jako przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce prowadzi działalność gospodarczą na mieniu Gminy Olsztyn, a tego obowiązujące w Polsce prawo radnemu zabrania.
R E K L A M A
banner
Pismo wojewody wpłynęło do ratusza 17 stycznia. 5 dni później przewodnicząca Rady Miasta Halina Ciunel poprosiła Wandę Agnieszkę Jabłońską o odniesienie się na piśmie do zarzutów wojewody. Dzisiaj podczas sesji Rady Miasta wyjaśnienie radnej zostało odczytane. Radna Jabłońska skorzystała też z możliwości ustnego odniesienia się do sprawy.

Jak wynika z przedstawionych podczas sesji informacji, kilka lat temu stowarzyszenie Wyjątkowe Serce wydzierżawiło od Gminy Olsztyn przylegający do Zespołu Placówek Edukacyjnych grunt o powierzchni 204 metry kwadratowe (2 ary!). W 2013 roku na części tego gruntu (131 m2) stowarzyszenie wybudowało parking mający ułatwiać rodzicom dowożenie i odbieranie z ZPE swoich niepełnosprawnych dzieci. Na pozostałym gruncie (73 m2) urządzono trawnik. Zarówno parking, jak i trawnik nie był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, którą - obok działalności statutowej - stowarzyszenie prowadzi, przeznaczając cały dochód na realizację celów statutowych.

Jak dowodziła Agnieszka Jabłońska w pisemnym wyjaśnieniu, a później w osobistym wystąpieniu, w tej sprawie nie można mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej na mieniu Gminy Olsztyn, co potwierdza nie tylko zdrowy rozsądek, ale również orzecznictwo sądów administracyjnych.

- Próby kwalifikowania społecznej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych mającej za cel ułatwienie im funkcjonowania i dostępu do edukacji jako działalności gospodarczej należy uznać za nieporozumienie wynikające z braku wiedzy i niezrozumienia istoty działalności pożytku publicznego - stwierdziła radna Jabłońska.

Wyjaśnienia Agnieszki Wandy Jabłońskiej przekonały radnych, z których zdecydowana większość była przeciwna podjęciu uchwały ws. wygaśnięcia jej mandatu.

Teraz sprawa wróci do wojewody. Trudno się spodziewać, by Artur Chojecki „poddał się” bez walki. Za wielce prawdopodobne należy uznać, że wojewoda wyda zarządzenie zastępcze wygaszające mandat radnej. Wtedy Wandzie Agnieszce Jabłońskiej pozostanie wniesienie skargi do sądu administracyjnego.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [3]
~3r / 2018-02-02 08:49
Pani Jabłońska jakby miała honor to albo zrezygnowałaby z jednej albo durgiej funcji - ale kasa decyduje. Oj odspawani zostaniecie po wyborach od tych stołków, aż miło będzie patrzeć.
~stefan / 2018-01-31 20:28
Wszystkie budynki zarządzane przez radną Jabłońską są własnością Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. A wspomniana działalność gospodarcza polega wyłącznie na tym, że niepełnosprawni - podopieczni Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce- tworzą rękodzieło i sprzedają na kiermaszach. Gratuluję tupetu i znieczulicy temu, kto zgłosił sprawę do CBA.
~Ignacy / 2018-01-31 18:53
Artykuł 2f ustawy o samorządzie gminnym w sposób precyzyjny ujmuje problematyke prowadzenia działalności gospodarczej na mieniu Gminy. Nie ma znaczenia jaką funkcję w podmiocie pełni radny (prezes, członek rady nadzorczej, wspólnik czy członek stowarzyszenia i nie ma znaczenia czy pobierał za to gratyfikację i czy podmiot w ogóle na tym mieniu "zarabiał" czy tylko grabił trawę z trawnika. Problematyka artykułu 24f była przedmiotem co najmniej 1000 rozstrzygnięc sądowych i to zawsze jednakowym skutkiem, wygaszeniem mandatu. Radni którzy głosowali przeciwko wojewodzie wykazali się albo zacietrzewieniem albo ignorancją albo chęcią utrzymania diety przez radną. Wojewoda wyda zarzadzenie zastępcze które radna zaskarży do WSA a potem do NSA. Wszystko po to aby pobierać dietkę w wysokości ponad 2000 pln miesięcznie bez podatku i pochodnych. I o to tylko idzie. Prezesowanie stowazryszeniu chociaż co prawda bezpłatne daje radnej możliwośc pobierania wypłaty z placówki niepublicznej w wysokości 300 % wynagrodzenia kzdego dyrektora szkołu publicznej w Olsztynie. Zatem tutaj nie idzie o nic, tutaj idzie o 170 patoli rocznie. Podpowiadam radnej: odwołaywac się do WSA i dalej ale pod warunkiem ze dietę od 1 lutego 2018 radna przekaże na cele charytatywne jak zrobił to kilka lat temu Tandyrak. Nie ta pólka. Rozumiem
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl