Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-02-12 17:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńscy strażacy zaatakują Elbrus

Olsztyn24
Uczestnicy zimowej wyprawy na Elbrus | Więcej zdjęć »
Za kilka dni z Olsztyna wyruszy alpinistyczna wyprawa na Elbrus - najwyższy szczyt Kaukazu (5642 m n.p.m). Tego trudnego zadania podjęło się trzech strażaków-alpinistów pracujących na co dzień w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Doświadczenie zdobyte podczas wysokogórskiej wspinaczki na jeden ze szczytów zaliczanych przez niektórych alpinistów do Korony Ziemi, olsztynianie chcą wykorzystać w... swojej pracy. Na co dzień bowiem są członkami grupy ratownictwa wysokościowego Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie.

Mł. asp. Paweł Zapadka, asp. Michał Paszkowski i st. asp. Łukasz Prot - bo o nich mowa, rok temu zdobyli inny ze szczytów Kaukazu - Kazbek (5033 m n.p.m.). W tym roku podnieśli sobie poprzeczkę o ponad 600 metrów i postanowili zdobyć Elbrus - górę o dwóch szczytach, położoną w zachodniej cześci głównego łańcucha Kaukazu na terenie Rosji, w pobliżu granicy z Gruzją. Stojącemu przed olsztyńskimi alpinistami wyzwaniu poświęcona była zorganizowana dzisiaj (12.02) w KM PSP w Olsztynie konferencja prasowa, w której udział wzięli także przełożeni śmiałków: komendant wojewódzki PSP w Olsztynie st. bryg. Bogdan Wierzchowski i komendant miejski PSP w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński.

Wyprawa na Kaukaz rozpocznie się 15 lutego, ma potrwać do 3 marca. Alpiniści polecą samolotem z Warszawy do Gruzji, skąd samochodem przejadą na terytorium Rosji, pod Elbrus. Pod górą planują być już rankiem 16 lutego. Dziennie zamierzają pokonywać około 1 tys. metrów wysokości, ale na nocleg schodzić będą niżej, co jest konieczne dla przyzwyczajenia organizmu do warunków wysokogórskich. Data ataku szczytowego nie jest zaplanowana. Dużo zależeć będzie od panującej na miejscu pogody. Widomo jednak, że olsztynianie w czasie jednego podejścia chcą zdobyć oba szczyty Elbrusa, a na pobyt w górach przeznaczyli 10 dni.
R E K L A M A
banner
Dodać jeszcze trzeba, że strażacy jadą na wspinaczkę prywatnie, w czasie urlopu, chociaż wyprawie patronują wojewoda warmińsko-mazurski i komendant główny Straży Pożarnej.

Więcej o przebiegu konferencji prasowej w naszej wideorelacji z wydarzenia. Na filmie można zobaczyć też wyposażenie, jakim olsztynianie dysponować będą w czasie wyprawy.

Przebieg wyprawy można śledzić na stronie: https://goo.gl/pBcqFS

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Tokyo / 2018-02-12 18:30
Trzymamy kciuki całą rodziną. To nie jest łatwa góra - powodzenia Panowie.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa olsztyńskich strażaków przed wyprawą na Elbrus

12-02-2018

image galeria
Prezentacja wyposażenia alpinisty na wyprawę na Elbrus

12-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl