Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-02-13 19:44 | Rozmiar tekstu: A A A

1%. Tak niewiele, a może uratować życie...

Olsztyn24
Grzegorz Matczyński prezentuje sprzęt często kupowany przez strażaków z 1% | Więcej zdjęć »
Odkąd w rocznych zeznaniach podatkowych pojawiła się możliwość wspierania organizacji pożytku publicznego 1% naszych podatków, beneficjentami tego wsparcia są także strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Warmii i Mazur. Również w tym roku druhowie z OSP liczą, że wypełniając PIT podatnicy będą pamiętać o własnym bezpieczeństwie, że 1% podatku to tak niewiele, a może uratować życie...

- W akcji wspierania organizacji pożytku publicznego 1% podatku dochodowego strażacy ochotnicy z Warmii i Mazur uczestniczą od 2005 roku - mówi Grzegorz Matczyński, dyrektor zarządu wykonawczego Zarządu Odziału Wojewódzkiego OSP RP w Olsztynie. - Początkowo do jednostek OSP na Warmii i Mazurach, a mamy ich 537, wpływały niewielkie kwoty, ale z roku na rok wpływy były coraz większe. W 2017 roku z odpisów podatkowych strażacy ochotnicy w naszym województwie otrzymali prawie 200 tys. złotych, rok wcześniej była to kwota 157 tys. złotych.

Jeżeli wziąć pod uwagę liczbę jednostek OSP w regionie, które mogą ubiegać o odpisy podatkowe, kwoty te nie są astronomiczne. W dużej mierze zależą od aktywności druhów w promowaniu swojej działalności i eksponowaniu potrzeb.
R E K L A M A
banner
- Aktywność członków OSP w różnych powiatach jest różna - podkreśla dyrektor Matczyński. - Przykładowo OSP w Powiecie Olsztyńskim rokrocznie uzyskują z odpisów podatkowych ok. 50 tys. złotych, w 2017 roku była to kwota 56 tys. złotych. Stosunkowo wysokie kwoty pozyskują OSP w Powiecie Nidzickim (w 2017 r. była to kwota 26 tys. zł), w Powiecie Szczycieńskim (22 tys. złotych) i w Powiecie Iławskim (kwota 20 tys. zł). Ale są też powiaty, w których odpisy podatkowe na OSP są na poziomie 1 tys. złotych.

Wśród jednostek OSP liderem w pozyskiwaniu odpisów jest OSP w Barczewie. Rokrocznie do dyspozycji druhów z Barczewa jest 10-12 tys. złotych przekazanych przez urzędy skarbowe. W ubiegłym roku na czoło listy beneficjentów 1% podatków wybiła się OSP Janowiec Kościelny, która otrzymała aż 24 tys. złotych.

Na co druhowie przeznaczają pieniądze pozyskane z 1% odpisów podatkowych? Ogólnie można powiedzieć, że na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur, turystów i swojego własnego, bo ich życie i zdrowie w czasie akcji ratowniczych jest także zagrożone. A konkretnie?

- Za pieniądze pozyskane z 1% strażacy najczęściej kupują sprzęt i środki ochrony osobistej - hełmy, rękawice, buty, mundury, latarki czy czujniki bezruchu - wyjaśnia Grzegorz Matczyński. - Ale pieniądze te też wykorzystywane są jako wkład własny do ubiegania się o większe zakupy czy inwestycje dofinansowywane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Unię Europejską środkami będącymi w dyspozycji marszałka województwa. Myślę tutaj nawet o zakupach bardzo kosztownych wozów strażackich czy innego specjalistycznego sprzętu ratowniczego. To są inwestycje w nasze bezpieczeństwo. A bezpieczeństwo jest warte każdych pieniędzy!

Druhowie liczą więc, że również w tym roku mieszkańcy Warmii i Mazur nie pominą w deklaracjach podatkowych potrzeb Ochotniczych Straży Pożarnych.

Przypominamy, że niezmiennie Związek Ochotniczych Straży Pożarnych posługuje się numerem KRS 0000 116 212. Deklarując w PIT przekazanie 1% podatku OSP, koniecznie trzeba dopisać nazwę tej jednostki. Pożądane jest również podanie województwa, w których ta jednostka funkcjonuje - ułatwi to strażackiej centrali w Warszawie rozdzielenie zgromadzonych na koncie pieniędzy na właściwe OSP. W celu ułatwienia sprawy, strażacy opracowali program do rozliczeń rocznych PIT 2017. Program można pobrać ze strony http://www.zosprp.pl/.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl